Iguman manastira Rukumija naglašava moć molitve, posta i pokajanja, upozorava na opasnost roditeljskih kletvi i objašnjava kako priprema za svetu tajnu pričešća donosi duhovni mir i blagodat.
Božićni post, vreme pripreme za jedno od najvećih hrišćanskih praznika, donosi sa sobom priliku za duhovno pročišćenje i obnovu. Iguman manastira Rukumija, sveštenomonah Simeon, svojim rečima osvetljava značaj ovog perioda, naglašavajući moć molitve, posta i iskrenog pokajanja kao ključnih sredstava za oslobođenje od zlih sila i duhovni napredak.
- Moramo da se pazimo, u toku je Božićni post. Oni koji su pod uticajem zlih sila, treba da poste strogo, na vodi, pa da se pokaju. Da se kaju iskreno, da bi se kroz svete tajne oslobodili zlih sila - kaže iguman Rukumije.
Shutterstock
I posna hrana mora umereno da se konzumira
Prema rečima oca Simeona, post i molitva predstavljaju duhovno oružje protiv zla.
- Tamo gde je blagodat Božja – tu đavo ne može da bude nikako - ističe on, dodajući da je iskreno pokajanje preduslov oslobađanja od svakog oblika posednutosti. Ukoliko čovek oseća prisustvo zlih sila, potrebno je da detaljno ispovedi sve grehe od trenutka krštenja, uz iskreno kajanje i oproštaj prema svima.
Ako su zle sile i posle toga prisutne u čoveku, otac Simeon kaže da ispovest ili pokajanje nisu bili iskreni i posebno upozorava na opasnost prokletstva:
- Ima situacija kada su nekoga prokleli roditelji, baba ili deda. To je najteže. Ako je neko zaslužio prokletstvo, onda su u njemu zli duhovi kojih se teško osloboditi. Zato treba poštovati roditelje, da ne bi zaslužili neku tešku kletvu koja posle stvara velike probleme. Prema zakonu Božjem treba poštovati oca i mater da bi dobro i dugo poživeo na ovom svetu.
freepik
Prema zakonu Božjem treba poštovati oca i mater da bi dobro i dugo poživeo na ovom svetu
Božićni post, po rečima igumana Simeona, nije samo uzdržavanje od mrsne hrane, već i način za postizanje duhovne snage.
- Najvažnije je da se čovek ne prejeda i da ne uzima hranu sa željom. Može čovek da upotrebljava posnu hranu, ali da se prejeda, pa da dobije kilograme u toku posta. Telo tokom posta treba malo da smršavi, ne mnogo, jer se tako lakše bori protiv strasti. Post je vreme kada naša borbena gotovost na duhovnom planu treba da bude podignuta na jedan solidan nivo.
Priprema za svetu tajnu pričešća zahteva poseban duhovni napor. Svi dani pred pričešće poste se strogo na vodi, a broj obroka zavisi od potreba svakog pojedinca. Otac Simeon objašnjava da oni koji se manje troše mogu jesti jednom dnevno, dok oni sa većim potrebama mogu imati dva ili tri obroka. Ključ je umereno uzimanje hrane, bez prejedanja ili želje.
printskrin youtube
Otac Simeon, iguman manastira Rukumija
- Đavo ne može podneti molitvu i post - poručuje iguman, objašnjavajući da tamo gde su molitva i post prisutni, nema mesta za zle sile. Ovo je posebno važno za one koji osećaju duhovnu opterećenost – molitva i post otvaraju dušu za blagodat Božju i omogućavaju oslobađanje od svake vrste zla.
Iguman Simeon svojim savetima podseća sve vernike da je post vreme duhovne borbe i pripreme za radost Hristovog rođenja. Pokajanje, uzdržavanje i molitva vode ka duhovnom pročišćenju, dok blagodat Božja donosi mir i slobodu duši.
Sveti Nikolaj Ohridski i Žički u svojim Misionarskim pismima, pozivajući se na duhovno viđenje svetog Jovana Vostrskog, razotkriva strah demona od tri neizmerno moćne stvari u životu hrišćanina.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Posle svete liturgije koju je služio u hramu Rođenja Presvete Bogorodice, episkop šabački Jerotej uputio je vernicima nadahnutu poruku o značaju ljubavi prema bližjnjem, uz tumačenje priče o milostivom Samarjaninu i pripremi srca za radostan praznik Hristovog rođenja.
Stanovnici prestonice otkrivaju da li poste, kakav značaj za njih ima duhovna priprema za najradosniji hrišćanski praznik i na koji način usklađuju veru sa svakodnevnim obavezama.
Duhovni hod prema Vitlejemu, mitropolit zvorničko-tuzlanski pretočio je u stihove, a njegov glas, u pratnji harmoničnih tonova hora „Luka i Kleopa“, poziva na praštanje, duhovnu radost i ljubav, ispunjavajući svako srce toplinom božićne noći.
Kako pravilno doživeti Božićni post i kroz molitve, pokajanje i dobra dela doći do unutrašnjeg mira – paroh mladenovački, otac Marko nudi duhovnu podršku vernicima pred predstojeći praznik.
Priča o proglašenju hrišćanstva za državnu religiju vezana je za dve ključne ličnosti jermenske istorije -kralja Tiridata III i Svetog Grigorija Prosvetitelja
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.
Prenos moštiju Svetog Save iz Trnove, gde je bio sahranjen, u Manastir Mileševu, dogodio se za vreme vladavine kralja Vladislava 1237. godine, 19. maja po novom, a 6. maja po starom kalendaru.
Sveti Teofan Zatvornik u ponedeljak pete sedmice po Vaskrsu otkriva duhovni razlog neverovanja – ne samo tadašnjih Judejaca, već i savremenog čoveka. Njegove reči deluju kao ogoljeno ogledalo današnjice.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Uz molitvu, post, pokajanje i nesebičnu ljubav prema bližnjima, priprema za rođenje Hristovo postaje vreme duhovnog preobraženja i obnove vere. Otkrijte kako vam saveti duhovnih autoriteta mogu pomoći da ovaj dan dočekate sa radošću i mirom u srcu.
Sveštenik Vladislav Vučanović iz Prijedora najluđu noć naziva idolopokloničkim praznikom, u suprotnosti s hrišćanskim vrednostima. Njegov apel, potkrepljen duhovnim objašnjenjem i strogim pravilima posta, pokrenuo je raspravu o značenju ovog praznika.
Sveti Teofan Zatvornik u misli za 27. nedelju po Pedesetnici poziva nas da duboko uronimo u duhovnu pripremu za praznik Božića, koji se slavi kroz rođenje Isusa Hrista. On nas podseća da ovaj praznik nije samo spoljašnja radost, već i unutrašnja, duhovna priprema koja ima višestruki značaj. Sveti Teofan nas upućuje da shvatimo značaj Božića ne samo kroz spoljnu manifestaciju rođenja Hrista, već kroz razumevanje dubokih teoloških i istorijskih aspekata tog događaja.
Priča o proglašenju hrišćanstva za državnu religiju vezana je za dve ključne ličnosti jermenske istorije -kralja Tiridata III i Svetog Grigorija Prosvetitelja
Sveti Teofan Zatvornik u ponedeljak pete sedmice po Vaskrsu otkriva duhovni razlog neverovanja – ne samo tadašnjih Judejaca, već i savremenog čoveka. Njegove reči deluju kao ogoljeno ogledalo današnjice.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.