Posle svete liturgije koju je služio u hramu Rođenja Presvete Bogorodice, episkop šabački Jerotej uputio je vernicima nadahnutu poruku o značaju ljubavi prema bližjnjem, uz tumačenje priče o milostivom Samarjaninu i pripremi srca za radostan praznik Hristovog rođenja.
Na 25. nedelju po Duhovima, episkop šabački služio je arhijerejsku liturgiju u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću. U svojoj besedi, vladika je vernom narodu uputio važnu pouku o suštinskom pitanju koje svaki čovek sebi postavlja: „Šta nam je činiti da zadobijemo Carstvo Božje?“
- Gospod daje jasan odgovor – ljubiti Boga i bližnjega!
Foto: SPC / Eparhija šabačka
Verni narod na liturgiji u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću
Vladika Jerotej osvrnuo se na priču o milostivom Samarjaninu iz današnjeg jevanđelskog odeljka, ukazujući na to da je bližnji onaj ko nam pomaže i ko pokazuje milosrđe:
- Zanimljivo je da su Samarjani, iako su imali jevrejsko poreklo, bili odbačeni od Jevreja zbog mešanja sa neznabožačkim narodima. Oni su držali Mojsijev zakon, ali nisu išli na poklonjenje u Jerusalimski hram, već su Bogu služili na Samarjanskoj gori. Upravo taj stepen prezira i podele Gospod prevazilazi, koristeći Samarjanina kao primer istinskog milosrđa.
Vladika je posebno naglasio da ranjenom čoveku u priči nisu pomogli ni sveštenik ni levit, već upravo Samarjanin, time pokazujući da milosrđe prevazilazi sve granice i podele.
- Oci Crkve tumače da je taj milostivi Samarjanin sam Gospod Isus Hristos. Fariseji su Ga često nazivali Samarjaninom, omalovažavajući Njegovu svetost i nazivajući Ga pogrdnim imenima. Ipak, kroz ovu priču Gospod nas uči da moramo imati milosrđe, opraštati sagrešenja jedni drugima i tako ćemo se spasti. To je ključna poruka Božićnog posta, u kojem se pripremamo za praznik Rođenja Gospoda Isusa Hrista, radosno očekujući vest o dolasku Bogomladenca Hrista - rekao je vladika Jerotej.
Foto: SPC / Eparhija šabačka
Vladika šabački Jerotej sa sveštenstvom u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću
U molitvenoj atmosferi hrama, uz sabranje vernog naroda Mačve i prisustvo učenika verske nastave, episkopu su sasluživali sveštenici arhijerejskog namesništva mačvanskog.
Poruka vladike Jeroteja poziva sve vernike da u duhu milosrđa i praštanja pripreme svoja srca za dolazak Spasitelja, jer je ljubav prema bližjnjem najuzvišeniji put ka Carstvu Božjem.
Arhijerejska liturgija i rukoproizvođenje u čin ipođakona Darka Stefanovića u hramu Svetih cara Konstantina i carice Jelene doneli su radost i duhovnu snagu, a nadahnute reči episkopa šabačkog o praštanju i ljubavi bile su podsećanje na suštinu pravoslavnog života.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Dok su ratne strahote gutale Bosnu i Hercegovinu, protojerej-stavrofor Milorad Golijanin rizikovao je sve kako bi zaštitio dvojicu muslimanskih verskih vođa. Njegova vera u mir i ljudskost koštala ga je vida, ali njegova poruka o ljubavi i praštanju odzvanja i danas.
Žito koje se zaseje tri sedmice pre praznika posvećenog Rođenju Hristovom krasi hrišćanske domove, simbolizujući rodnost i blagostanje. Saznajte sve o običajima sadnje i simbolici svetlosti kandila među zelenim vlati pšenice.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini Sveti Teofan Zatvornik, pišući o Siropusnoj nedelji, otkriva jednostavan, ali moćan put do spasenja – sve zavisi od tebe. Dan oproštenja nije običan dan, već prilika da svet postane nalik raju.
Arhiepiskop i mitropolit mileševski pozvao je na radost i veru u spasenje kroz Hristovu ljubav, ističući da se svet može očuvati samo Jevanđeljem i Božijim prisustvom.
Iguman manastira Rukumija naglašava moć molitve, posta i pokajanja, upozorava na opasnost roditeljskih kletvi i objašnjava kako priprema za svetu tajnu pričešća donosi duhovni mir i blagodat.
Kako pravilno doživeti Božićni post i kroz molitve, pokajanje i dobra dela doći do unutrašnjeg mira – paroh mladenovački, otac Marko nudi duhovnu podršku vernicima pred predstojeći praznik.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.