NAJNEOBIČNIJA DŽAMIJA NA SVETU NAPRAVLJENA OD JEDINSTVENOG MATERIJALA: Fascinantna bogomolja, koju svi hrle da vide
Džamija nudi uvid u prošlost, ali i podseća na harmoničan spoj prirode i ljudske kreativnosti.
U isto vreme, procenat onih koji su se izjasnili da ne pripadaju nijednoj religiji porastao je na 37,2%, što objašnjava pad broja vernika koji posećuju crkve.
Velika Britanija doživljava brze promene u svom verskom i kulturnom profilu, sa crkvama koje masovno zatvaraju svoja vrata i transformišu se u prostore za zabavu, stambene jedinice, pa čak i džamije.
Prema poslednjim podacima, više od 3.500 crkava širom Ujedinjenog Kraljevstva prestalo je sa radom u poslednjoj deceniji, jer je broj vernika drastično opao.
Popis stanovništva iz 2021. godine koji je sprovelo Britansko nacionalno statističko biro, otkrio je istorijski prelom: hrišćani su sada manjina u Engleskoj i Velsu. Samo 46,2% građana (27,5 miliona ljudi) izjasnilo se kao hrišćani, što je pad od 3,3 miliona u poređenju sa 2011. godinom. S druge strane, broj muslimana je porastao na 3,9 miliona, odnosno 6,5% populacije, u odnosu na 2,7 miliona (4,9%) 2011. godine.
U isto vreme, procenat onih koji su se izjasnili da ne pripadaju nijednoj religiji porastao je na 37,2%, što objašnjava pad broja vernika koji posećuju crkve. Prema podacima Engleske crkve, prosečan broj osoba koje prisustvuju nedeljnoj službi opao je za 15% tokom poslednje decenije.
Opadanje broja crkava dovelo je do neuobičajene redistribucije verskih objekata. Neke crkve su pretvorene u luksuzne stambene jedinice, druge u tržne centre i markete, dok nisu retke one koje su postale pabovi, klubovi, pa čak i bazeni.
Znamenit primer je bivša crkva Svetog Marka u Majfijeru u Londonu, koja sada smešta tržni centar Mercato Metropolitano, zadržavajući mnoge od svojih originalnih arhitektonskih elemenata.
U Mančesteru je crkva Svetog Petra, istorijski hram iz 18. veka, pretvorena u luksuzni stambeni kompleks, dok su u mestima kao što su Birmingem i Lester mnoge crkve kupljene od strane muslimanskih zajednica i preuređene u džamije.
Preobražaj crkava izazvao je različite reakcije u Britaniji. Sa jedne strane, zagovornici ovih promena tvrde da je ovo način da se sačuvaju istorijske zgrade koje bi inače propale. S druge strane, konzervativni krugovi izražavaju zabrinutost zbog opadanja hrišćanstva u zemlji i rasta islama.
Ova tema postaje još značajnija, jer u mnogim slučajevima bivše crkve koje su pretvorene u džamije primaju finansijsku pomoć iz stranih zemalja, što je pokrenulo političke debate o ulozi stranog uticaja u Britaniji.
Jedno je sigurno – Britanija 2025. godine nije ni nalik Britaniji 20. veka, bar kada je u pitanju njen verski pejzaž. Propadanje crkava i verske promene u zemlji postale su neosporna realnost.
Džamija nudi uvid u prošlost, ali i podseća na harmoničan spoj prirode i ljudske kreativnosti.
Nedoumica mnogih muslimanki je da li smeju da koriste parfem izrazitog mirisa, a o tome verski znaoci kažu sledeće.
Sedlečka kosturnica spolja nije ništa spektakularno. To je mala kapela u Sedlecu, u predgrađu Kutne Hore, u Češkoj. Pomislili biste da je to samo obična stara srednjovekovna gotička crkva.
Ovaj ramazan provodi u dobrom zdravlju i miru, a kako kaže, komšiluk je uvek lepo pazi.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
Liturgije u Dablinu, Darbiju i Korbiju sabrale su vernike svih generacija, a praznična radost u novoj britansko-irskoj eparhiji pretočila se u molitvu, dečji smeh i poruke nade pred Veliku nedelju stradanja i spasenja.
Njih dvojica su se ranije sreli u dva navrata, poslednji put 2019. godine kada je Čarls, kao princ od Velsa, posetio Vatikan.
"Ako vas mrzi svet, znajte da je mene omrznuo pre vas."
"Ako vas mrzi svet, znajte da je mene omrznuo pre vas."
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik u utorak treće sedmice po Vaskrsu ukazuje da vera koja se oslanja na ljudsku pamet, a ne na Božiju istinu, vodi u jeres, obmanu i propast – i pojedinca i zajednice.
Duhovni vođa Gruzije, koji je još 2020. godine u viziji najavio pandemiju, sada uzdrmava pravoslavni svet porukom o poslednjim vremenima.
Otac Josiah naglašava da nije potrebno biti veliki svetac da bismo izbegli ove zamke, već da budemo dovoljno razumni da prepoznamo šta nije dobro po nas.
"Mnogi se ispovedaju, ali malo njih se kaje!”
Za kraj Alis Kuper se osvrće na citat iz jevanđelja koji ga je dotakao.
Govoreći o veri protođakon dr Dragan Stamenković naglašava na čemu se bazira naša pravoslavna vera, vodeći se porukom patrijarha Porfirija.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
"Mnogi se ispovedaju, ali malo njih se kaje!”
Govoreći o veri protođakon dr Dragan Stamenković naglašava na čemu se bazira naša pravoslavna vera, vodeći se porukom patrijarha Porfirija.
U pojedinim krajevima Srbije još se priprema ovaj neobični prebranac, čija slatka nota i prepečena slanina stvaraju spoj koji budi sećanja i menja sve što ste mislili da znate o ovom jelu.