Novi nacrt zakona u Estoniji mogao bi da stavi verske zajednice u izuzetno težak položaj. Episkop tartuski Danilo upozorava na ozbiljne posledice i pokreće međunarodnu inicijativu za zaštitu verskih sloboda.
Tokom 58. zasedanja Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, koje se održava u Ženevi od 24. februara do 4. aprila 2025. godine, nastupio je predstavnik Estonske pravoslavne crkve, episkop tartuski Danilo, koji je izrazio zabrinutost povodom pripreme nacrta zakona o izmenama i dopunama estonskog Zakona o crkvama i parohijama, prenosi Patriarchia.ru.
- Trenutno parlament Estonije razmatra zakon koji nam zabranjuje bilo kakve veze sa verskim centrom u Ruskoj Federaciji. Međutim, ne možemo da se odreknemo kanonske povezanosti, jer je ona sastavni deo naše vere - izjavio je episkop Danilo.
Prema njegovim rečima, predloženi zakon sadrži odredbe kojima se Estonska pravoslavna crkva faktički poziva na odgovornost za postupke verskih velikodostojnika iz druge države, što je u suprotnosti sa pravnim načelom individualne odgovornosti.
- Smatramo da postupci estonskih vlasti protivreče međunarodnom pravu i mogu dovesti do ozbiljnih posledica, širenja mržnje u društvu i kršenja ljudskih prava - naglasio je episkop Danilo.
Takođe je najavio da će započeti aktivan rad na međunarodnom nivou u oblasti zaštite verskih prava, kako bi se postigla adekvatna pravna i diplomatska reakcija na ugrožavanje slobode veroispovesti u kontekstu pripreme ovog zakona, prenosi zvanična internet stranica Estonske pravoslavne crkve.
Izlaganje predstavnika Estonske pravoslavne crkve podržali su međunarodni pravno-zaštitni savez „Crkva protiv ksenofobije i diskriminacije“, kao i pravne organizacije sa savetodavnim statusom pri EKOSOS-u UN – Public Advocacy i VSI Zmogaus teisiu apsauga.
Tairo Lutter / imago stock&people / Profimedia
Monahinje iz pravoslavnog manastira Kuremae u Estojiji podnele su peticiju kojom odbacuju planove Ministarstva unutrašnjih poslova da uvede novi zakon koji bi ih naterao da napuste Estonsku pravoslavnu crkvu
Nacrt izmena Zakona o crkvama i parohijama, naročito njegove odredbe koje zabranjuju verskim organizacijama u Estoniji da slobodno biraju i uspostavljaju kanonske i organizacione veze sa verskim centrima u inostranstvu, protivreči međunarodnom pravu, ocenio je predsednik pravno-zaštitne organizacije Public Advocacy, Oleg Denisov.
- Ove odredbe narušavaju slobodu veroispovesti, koja uključuje i pravo vernika da samostalno i bez ikakvog spoljašnjeg mešanja određuju pravnu i organizacionu strukturu svoje Crkve, uključujući načine i oblike odnosa sa religijskim centrima u inostranstvu. Država ne može propisivati vernicima uslove i okvire za ispovedanje njihovih verskih ubeđenja, niti im zabranjivati ili ukidati istorijski uspostavljenu kanonsku povezanost - izjavio je Denisov, dodajući da će Public Advocacy pružiti podršku Estonskoj pravoslavnoj crkvi u okviru UN, OEBS-a, institucija za zaštitu ljudskih prava u Evropskoj uniji i drugim nadležnim telima.
Nekada nezaobilazno na trpezi, danas gotovo izbrisano iz sećanja — čikovi su jednostavno jelo, koje podseća na raviole. Oduševljavaju ukusom, mirisom belog luka i toplinom domaće kuhinje.
Gradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
U svom delu Misli za svaki dan u godini, veliki duhovnik iz 19. veka otkriva dubinu preobražaja Svetog Pavla i poziva svakog vernika da prepozna sopstveni Damask – tačku kada revnost mora da ustupi mesto poslušnosti volji Božijoj.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Estonska pravoslavna crkva Moskovske patrijaršije promenila je naziv u Estonska pravoslavna hrišćanska crkva kako bi izbegla zabranu. Iako je sud potvrdio zakonitost novog imena, vlasti nastavljaju da ograničavaju njeno delovanje, a novi zakon mogao bi ugroziti svešteničku službu i vernike širom zemlje.
Delegacija Srpske pravoslavne crkve, u okviru zvanične posete Rusiji, obišla je manastire Novojerusalimski i Savino-Storoževski, gde su ih dočekali domaćini iz Moskovske patrijaršije.
U doba kada se ljubav meri interesom, a žrtva smatra slabošću, život Svetog Serafima Viričkog i shimonahinje Hristine osvetljava tihi put dvoje supružnika koji su, nakon smrti deteta, izabrali najuzvišeniji čin predanja — monaštvo. Njihova priča nije bajka, već svedočanstvo o tome kako Hristova ljubav menja oblik, ali nikada ne prestaje.
U svom delu Misli za svaki dan u godini, veliki duhovnik iz 19. veka otkriva dubinu preobražaja Svetog Pavla i poziva svakog vernika da prepozna sopstveni Damask – tačku kada revnost mora da ustupi mesto poslušnosti volji Božijoj.
Dok vernici u suzama i miru koji se pojavljuju na svetim ikonama vide utehu i poziv na pokajanje, pravoslavna Crkva pristupa ovim pojavama sa mudrošću i oprezom — bez hemijskih analiza, ali s dubokom pažnjom i duhovnim rasuđivanjem.
Kada je izabran 267. papa, priroda je tiho govorila o brizi, slobodi i duhovnoj odgovornosti, a galebovi su postali simbol koji nosi dublje poruke vere.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Nakon što su pojedini mediji objavili da je studentima onemogućen ulazak u portu hrama u Štitaru, oglasila se Eparhija šabačka i otkrila šta se zapravo dogodilo, optužujući jednog političkog aktivistu za pokušaj zloupotrebe svetinje u političke svrhe.
Iako je gradska slava Nikšića formalno ukinuta, lokalno rukovodstvo i sveštenstvo poručuju da će 12. maj i ove godine biti obeležen litijom, svečanostima i rezanjem slavskog kolača.
U moru recepata koje domaćice pažljivo biraju za krsnu slavu, slane kuglice od sira, oraha i nara donose osvežavajuću novinu – lako se prave, divno izgledaju i ostavljaju snažan utisak na goste.