printskrin/Schutterstock MarsanČetiri godine bez mitropolita Amfilohija, a njegov duh i dalje obasjava verni narod.
Veteran američke vojske ispričao je kako se na Kosovu prvi put upoznao sa srpskim pravoslavljem.
U trenucima kada je jug Srbije -Kosovo i Metohija podrhtavao od eksplozija, čiji odjek i dalje ječi kroz bespravno oduzimanje srpske teritorije, dogodio se zločin pred kojim je ostatak sveta ostao slep.
Nakon što je prašina počela da se sleže, kroz izranjavanu zemlju kretao se konvoj u kojem je bio američki vojnik koji je, insistirajući na anonimnosti, dao intervju za Sputnjik više od 20 godina nakon vihora koji je tada zahvatio Kosmet.
- U vreme kada sam bio tamo, glavne operacije su već bile prestale, tj. više nije bilo bombardovanja. U tom trenutku, kako se govorilo, zaista je bila reč o mirovnoj misiji. To je bilo nekoliko godina nakon, rekao bih, završetka ratnih operacija na Kosovu. Većina teritorije bila je podeljena u zone - Francuzi su bili zaduženi za jednu, Amerikanci i Britanci za druge...
Kako dalje navodi bavljenje tim poslom ga je odvelo u srpski manastir, ali i do saznanja koje ga je potpuno promenilo.
- Većina dešavanja odvijala se u lokalnim područjima. Ponekad je bilo nemira, ali se sve uglavnom svodilo na to da se strane drže razdvojeno. Moram da kažem da sam često išao na teren, posebno zbog prirode svog posla, i imao sam prilike da se krećem i komuniciram sa ljudima. Jednom prilikom smo bili u pokretu i naišli smo na jedan srpski manastir. Njegovo ime počinje na slovo G, voleo bih da se setim koje, ali to je bilo moje prvo pravo upoznavanje sa pravoslavljem.
- Nismo planirali da uđemo, samo smo prolazili, ali su nas zapravo lepo dočekali i to vam promeni način razmišljanja. Bilo mi je fascinantno - jasno je da smo bili u vozilu sa NATO oznakama, a ipak su nas pozvali da uđemo.
Objašnjava da ga je utisak o Srbima oplemenio.
- Seli smo sa jednim jeromonahom. Ko god da je bio, govorio je prilično dobro engleski. Sa mnom je bilo još nekoliko ljudi. Sedeli smo, razgovarali, pokušavali da shvatimo više o istoriji tog mesta. Na kraju, kada smo odlazili, rekao mi je da će se moliti za nas. Pomislio sam: "Vau... Srbin, a znajući šta mu se dogodilo samo nekoliko dana ranije, on kaže da će se moliti za mene?” Za mene je to bilo snažno i duboko iskustvo.
Na Veliki četvrtak, iz Hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve najavio je da će Hristovo Vaskrsenje proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, uprkos zabrani ulaska na teritoriju Kosova i Metohije iz maja prošle godine, poručivši da bez Boga nismo ništa, a s Njim postajemo učesnici večnog života.
Drugog dana svoje posete južnoj srpskoj pokrajini, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Liturgiju u manastiru Visoki Dečani, poručivši vernicima da neprijatelji nisu ljudi, već smrt – jedini istinski protivnik, koga je Hristos pobedio iz ljubavi prema svakome od nas.
Sve više pravoslavaca iz Srbije i sveta dolazi na Kosovo i Metohiju — ne kao turisti, već kao hodočasnici koji tragaju za svetlošću, utehom i korenima. U svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, Maria Vasić, otkriva se kako meštani, zatečeni tom radošću, širom otvaraju vrata svojih domova — i svojih srca.
Igumanija manastira Svetog Đorđa u Brnjaku se osvrnula na skorašnji susret sa svojom prijateljicom, neuropsihijatrom, ali i zanimljivu konstataciju, koju joj je tada predočila doktorka.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Episkopnovobrdski smatra da mnogi Albanci sa razlogom osećaju da te svetinje pripadaju i njima, zato što se u velikom broju slučajeva neko od njihovih predaka, kao pravoslavni Srbin, molio u tim svetinjama.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.