Nemanja Pančić/wikipedia/Austriacus/Deror avi/Inyan/Mr.Nostalgicbiblijska istorija, s obzirom na kulturu tog vremena, pisana je u patrijarhalnom kontekstu i iz muške perspektive. Stoga je vrlo moguće da je delovanje žena često bilo zanemarivano od strane pisaca biblijskih knjiga.
U senci starozavetnih proroka postojale su žene koje su nosile Božiju reč narodu, tumačile zakon, vodile bitke i podsticale pokajanje. Njihova imena i uloge i danas nose snažnu poruku o duhovnoj jednakosti pred Gospodom.
U savremenom razumevanju prorok se često poistovećuje sa osobom koja predviđa budućnost. Ipak, u pravoslavnoj duhovnosti i biblijskoj tradiciji prorok je mnogo više od toga – on je Božji izabranik, poslanik koji govori u ime Gospoda, često započinjući rečima: „Ovako govori Gospod“.
Reč „prorok“ (na hebrejskom nabi) znači onaj koji objavljuje, izgovara Božiju volju pred narodom. Proročko delovanje u Starom zavetu nije podrazumevalo samo predskazivanje budućih događaja, već i molitvu, tumačenje zakona, ohrabrivanje naroda, pa i vođenje bitaka – sve u službi Božjeg promisla.
Da li je među prorocima bilo i žena?
Da li su među tim prorocima bile i žene? Da bismo odgovorili na to pitanje, važno je imati na umu sledeće: prvo, biblijska istorija, s obzirom na kulturu tog vremena, pisana je u patrijarhalnom kontekstu i iz muške perspektive. Stoga je vrlo moguće da je delovanje žena često bilo zanemarivano od strane pisaca biblijskih knjiga. Drugo, hebrejski jezik je takav da, ako se u nekoj grupi nalazi makar jedan muškarac, celoj grupi se pripisuje muški rod. Tako će se grupa proročica, ukoliko je u njoj i jedan muškarac, nazvati „neviim“ – ili proroci, u muškom rodu.
U epohi kada su duhovne i društvene uloge bile strogo podeljene po polovima, kada su javno vođstvo i autoritet gotovo isključivo pripadali muškarcima, Biblija, sveta knjiga nadahnuta Duhom Svetim, donosi neočekivane, a opet duboko smislene slike – žene koje su bile pozvane da govore u ime Boga. Proročice. U toj neobičnoj logici svetosti, gde Bog ne gleda spoljašnji izgled, već srce, i žene postaju Njegovi izabranici, svedoci istine, pokretači naroda, tumači zakona. Njihovo postojanje nije plod moderne revizije, već duboka istina koja traje vekovima i koju i Pravoslavna crkva, kroz svoja tumačenja i svetootačku mudrost, priznaje i poštuje.
Ko su proroci u biblijskom smislu?
Prorok (hebr. nabi) nije samo neko ko najavljuje budućnost. U svetopisamskom značenju, prorok je čovek ili žena koje Bog poziva da govore Njegovim glasom: „Ovako govori Gospod“. Njihova služba obuhvata molitvu, pevanje, proročke vizije, ali i političko i moralno vođstvo. Proroci su bili most između neba i naroda, oni koji su često plaćali visoku cenu za istinu koju su izgovarali.
Mirijam – sestra proroka i proročica naroda
(Izlazak 15, 20)
Prva žena koja se imenom i titulom pominje kao proročica u Svetom pismu jeste Mirijam, sestra Mojsija i Arona. Nakon čudesnog prelaska Crvenog mora, Mirijam uzima bubanj u ruke i predvodi žene u pesmi i slavljenju. U tom trenutku, ona ne igra samo ulogu muzičkog vođe, već duhovne voditeljke – proročice koja nadahnjuje narod da uzdigne srce ka Bogu.
U pravoslavnoj perspektivi, Mirijam je prvi ženski glas hvale u istoriji spasenja, svojevrsna preteča kasnijih crkvenih himnografkinja. Njena uloga pokazuje da Bog ne dodeljuje darove prema rodu, već prema otvorenosti duše za Božiju volju.
wikipedia/Deror avi
Prva žena koja se imenom i titulom pominje kao proročica u Svetom pismu jeste Mirijam, sestra Mojsija i Arona
Debora – proročica, sutkinja i vojni vođa
(Sudije 4, 4–5)
Debora je možda najsnažniji primer ženskog proročkog vođstva. Proročica, ali i sudija, ona je sedela pod palmom između Rame i Vetilja i rešavala narodne sporove. Kada Bog poziva narod na borbu protiv tlačitelja, Debora postaje komandant – ne zato što želi moć, već zato što niko drugi nije dovoljno hrabar da posluša Boga.
Sveti Jovan Zlatousti kaže da je Bog podigao Deboru „da posrami tadašnje muževe, koji nisu bili dostojni vođstva“. Debora svedoči o Božijem suverenitetu u izboru – On bira ne po društvenim normama, već po unutrašnjoj spremnosti da se bude Njegov instrument.
Hulda – proročica koja tumači Zakon
(Car. 22, 14–20)
U vreme cara Jošije, sveštenici otkrivaju davno zaboravljenu Knjigu zakona. Šokirani onim što u njoj piše, traže savet – ne od proroka, već od proročice Hulde. Ona prenosi Božiju poruku: jer je srce carevo bilo ponizno, nesreća neće doći za njegovog života.
Pravoslavni egzegeti ovu epizodu tumače kao pokazatelj da Bog deluje kroz onoga koga je On izabrao, nezavisno od društvenih konvencija. Hulda nije samo proročki glas, već i teološki autoritet – neko ko tumači Božiji zakon.
Noadija – negativan primer, ali značajan trag
(Nemija 6, 14)
Među proročicama se pojavljuje i Noadija, koja se ne ističe po vernosti, već po pokušaju da zastraši Nemiju. Iako je negativan primer, njeno prisustvo potvrđuje postojanje i uticaj ženskih proročica. Pravoslavna teologija prepoznaje u ovome važnu opomenu – da darovi mogu biti zloupotrebljeni, ali njihovo postojanje ostaje činjenica.
Shutterstock
Biblijska istorija, s obzirom na kulturu tog vremena, pisana je u patrijarhalnom kontekstu i iz muške perspektive. Stoga je vrlo moguće da je delovanje žena često bilo zanemarivano od strane pisaca biblijskih knjiga
Proročice bez imena – tihe svedokinje
U više navrata Biblija pominje proročice bez imena. U Isaiji 8, 3 prorok ima sina sa „proročicom“. U Jezekilju 13, Bog preko Jezekilja osuđuje grupu lažnih proročica. U Joilu 3, 1 Gospod obećava da će izliti Duha na „sinove i kćeri“ i da će prorokovati. Sve to potvrđuje – proročki dar nije bio isključivo muški.
Dar Duha Svetoga ne poznaje granice
Pravoslavna crkva nikada nije zanemarila postojanje i značaj žena proročica. Iako nisu imale liturgijsku ulogu kao sveštenici, njihovo mesto u istoriji spasenja ostaje neizbrisivo. Kao nosioci Božije reči, njihova služba je bila izraz Božije promisli i svedočanstvo da je Duh Sveti slobodan da deluje kroz koga hoće.
U savremenom kontekstu, kada se Crkva suočava s izazovima redefinisanja uloga i vrednosti, sećanje na proročice Starog zaveta ostaje snažna poruka: duhovni autoritet ne dolazi iz društvenog statusa, pola ili titule, već iz poslušnosti Božijem glasu.
Glasovi tišine
U vremenu kada su žene retko govorile javno, proročice su progovarale Božijim glasom. Njihov put bio je put vere, hrabrosti i poslušnosti. One nas uče da istina Božija nije vezana za ulogu, već za srce. I da, u tišini svetopisamskih redova, često se čuje najdublji i najnežniji proročki glas.
Uprkos rasprostranjenoj slici iz udžbenika i umetnosti, Biblija nigde ne pominje jabuku kao „zabranjeni plod“ – ovo tumačenje poteklo je iz lingvističke igre reči i srednjovekovnih zapadnih predstava, dok Pravoslavna crkva uporno čuva dublji smisao priče o padu čoveka.
Više od dve decenije nakon upokojenja oca Gavrila (Antonijeviča), njegove reči – o krvavom mesecu nad Kosovom, Beogradu bez blagoslova i sudbini pravoslavlja – i dalje bude snažne emocije, tumačenja i poziv na pokajanje.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
U svetu punom sukoba i nesloga, episkop osečkopoljski i baranjski poziva na pogled ispunjen ljubavlju i pokazuje kako kroz pokajanje i zajedništvo možemo prevazići najmračnije iskušenja savremenog doba.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
U svetu punom sukoba i nesloga, episkop osečkopoljski i baranjski poziva na pogled ispunjen ljubavlju i pokazuje kako kroz pokajanje i zajedništvo možemo prevazići najmračnije iskušenja savremenog doba.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.