Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
U razgovoru za rumunski portal Stiripesurse.ro, Patrijaršija Rumunske crkve otvoreno je kritikovala ukrajinske vlasti zbog, kako navode, "grubog kršenja verskih sloboda" rumunskih pravoslavnih vernika u Ukrajini.
"Ovakvo ponašanje je u potpunoj suprotnosti sa odnosom rumunske države prema ukrajinskim vernicima u Rumuniji", ističe se u saopštenju.
Stav Sinoda: Rešenje kroz Svesaborni dijalog, a ne političkim putem
Rumunska crkva je podsetila da je još 2019. godine pozvala na rešavanje ukrajinskog crkvenog pitanja putem svepravoslavnog sabora. Već tada, na sednici Sinoda 21. februara 2019, izražena je zabrinutost zbog nekanonskog karaktera situacije i mogućnosti novog raskola u Pravoslavlju.
Taj stav ostaje i danas na snazi. Rumunski Patrijarhat naglašava da se crkvena pitanja ne mogu rešavati političkom silom, već uz saglasnost i dijalog svih pravoslavnih crkava.
Prema zvaničnom sajtu rumunske patrijaršije, zabrinutost se odnosi na jednostrano nametanje jurisdikcije mitropolita Epifanija od strane ukrajinske države, uprkos protivljenju lokalnih pravoslavnih zajednica.
Rumunski vernici pod pritiskom
Patrijaršija navodi i da su u okviru nedavnih konsultacija sa rumunskim sveštenstvom i vernicima u Ukrajini, gotovo svi odbacili prelazak pod jurisdikciju PCU. Pritom se, kako kažu, "oseti strah", jer veruju da bi prelazak značio represiju i pritiske od strane lokalnih vlasti.
Uz to, rumunska crkva optužuje ukrajinsku vladu da ne priznaje rumunsku pravoslavnu eparhiju u Ukrajini, kao i da ne poštuje upotrebu rumunskog jezika u bogosluženju, uprkos deklarativnim tvrdnjama o suprotnom.
Prema informacijama koje prenosi Savez pravoslavnih novinara, očekuje se nova sednica rumunskog Sinoda, na kojoj bi mogle biti donete još oštrije odluke, pa čak i prekid odnosa sa PCU.
Pritisak na Vaseljenskog patrijarha i pretnja novim raskolom
Međunarodne agencije poput "Rojtersa" i "TASS" već beleže diplomatske tenzije. Ukrajinske akcije stvaraju nove podele u pravoslavnom svetu, a rumunski crkveni lideri poručuju da neće dozvoliti da se kanonski poredak narušava političkim putem.
Za sada nema javne izjave patrijarha Vartolomeja, koji je bio ključni pobornik osnivanja PCU 2018–2019, ali se iz Fanara pomno prate dešavanja.
Sudbina jedinstva pravoslavnog sveta
Sukob između Rumunije, Ukrajine i PCU mogao bi izazvati novu raskolničku krizu, ukoliko se ne započne ozbiljan dijalog. Sve intenzivniji etnokonfesionalni sukobi predstavljaju opasnost ne samo za rumunske vernike u Ukrajini, već i za jedinstvo pravoslavlja na međunarodnom nivou.
Rumunska pravoslavna crkva, druga po brojnosti među pravoslavnim patrijaršijama (odmah posle Ruske crkve), poručuje da neće ćutati pred kršenjem verskih prava svojih vernika. Ishod ovog slučaja mogao bi biti ozbiljna proba za budućnost jedinstva pravoslavlja u jednom od najosetljivijih geopolitičkih regiona Evrope, javlja grčki sajt "vimaorthodoxias".
Dok su svetski mediji pažnju usmerili na političke i vojne zahteve, ruski predlozi za prekid sukoba obuhvataju i poziv Ukrajini da obustavi represiju nad kanonskom Ukrajinskom pravoslavnom crkvom i da garantuje slobodnu upotrebu ruskog jezika na svojoj teritoriji.
Nasilje nad sveštenstvom i parohijanima, povrede i blokada saobraćaja - svetinja iz 19. veka u ukrajinskom gradu Černovci ugrožena u vrtlogu društvenih i verskih tenzija.
U Nacionalnom muzeju istorije Rumunije otvorena je potresna izložba o najugroženijim svetinjama Evrope – manastirima na Kosovu i Metohiji koji, uprkos nasilju i pokušajima brisanja, ostaju stubovi pravoslavne vere i identiteta jednog naroda.
Na Kosovu i Metohiji, u Ukrajini i Moldaviji pokrenuti su koordinisani pokušaji razbijanja crkvenog jedinstva, upozoravaju sveštenici i istoričari. Meta su pravoslavni Sloveni, a cilj je potkopavanje njihove vere, identiteta i svetinja.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.