Dolazak bebe u muslimasku porodicu prati više obreda, a najvažniji su izgovaranje reči ezan i ikamet, mazanje nepca slatkišima, akika i šišanje kose. Sve ovo se obavlja u prvih sedam dana kako bi novorođenče odrastalo s islamskim vrednostima i tradicijom. Majka ulazi u nifas, odnosno dobija podršku i negu cele porodice koja može da traje i do dve godine.
Rođenje deteta u Islamu je trenutak velike radosti i duboke zahvalnosti. Slavi se s različitim ritualima, od inicijacije u religiju preko ezana i ikame do društvenih činova kao što je ceremonija Akika. Svaki obred naglašava važnost novorođenčeta u zajednici i označava početak životnog puta u skladu s islamskim vrednostima i tradicijom.
Svaki od ovih obreda ima svoje značenje i izvodi se u određenim prilikama kako bi ojačao ne samo dete nego i porodicu u društvu i veri. Ezan i i ikamet su prve reči u bebinom uhu i simboliziraju veru. Odmah nakon rođenja, otac ili sveštenik u uho izgovara reči ezan i ikamet.
Shutterstock
Oko bebe pomaže i otac
Ovaj obred predstavlja ne samo uvod u veru, već i želju roditelja da njihovo dete odrasta pod zaštitom i vođstvom Islama. Ezan je poziv na molitvu koji najavljuje Alahovu prisutnost i veličinu, dok ikamet označava skori početak molitve. Zatim, dolazi tahnek.To je slatki uvod u svet. Bebi se nepca trljaju slatkišima da mu život bude sladak, ali to je ujedno i molitva za slast vere i životnog iskustva koje dete može doživeti.
Akika je čin zahvalnosti. Obavlja se sedmog dana bebinog života tako što se žrtvuje životinja i podeli meso. Istog dana se novorođenčetu brija glava ui to je simbolika čišćenja. Kosa se merii pretvara u milostinju.Sedmog dana se daje ime detetu što je njegovo stvaranje identiteta.
Shutterstock
Šišanje novorođenčeta je jedan od obreda
Kada je u pitanju majka,ona se posle porođaja nalazi u nifasu. To je razdoblje oporavka porodilje. Nakon rođenja deteta važni su podrška i nega majci koja doji. Preporučeno je da majka ima podršku porodice dve godine.
Ovi običaji su više od običnih obreda to su geste pune ljubavi koje uvode dete u zajednicu koja će ga pratiti celi život. To su slavljenici koji okupljaju familiju i i omogućavaju detetu odrastanje u okruženju ljubavi, brige i duhovne snage.
Uz sasluženje episkopa Alekseja i Nikona, patrijarh Porfirije služio je liturgiju u hramu Pokrova Presvete Bogorodice, posle čega je svečanim činom rukopoloženja Crkvi podario novog pastira vere.
Otac Aca, kako ga često zovu, prisutan je u životima svojih vernika ne samo tokom liturgije i osveštanja slavskih kolača, već i kad su im potrebni savet, pomoć i podrška.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Mnogi se plaše da nose stvari pokojnika, verujući da one nose lošu energiju. Sveštenik Andrej Efanov razjašnjava ovu dilemu i otkriva šta Crkva zaista kaže o tome.
Muslimani širom sveta ritualno žrtvuju različite životinje. Tradicionalno je taj čin obavezan ako osoba poseduje bogatstvo koje nadilazi njene potrebe.
Iako Kuran ne zahteva nošenje kufija, mnogi muškarci ga nose kao znak skromnosti, verske pripadnosti i kulturnog ponosa. U islamskim tradicijama, često je povezan sa skromnošću i posvećenošću.
Italijanka Đizel Kardija koristila je verske simbole kako bi privukla mase i prikupila donacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim optužbama nakon što je DNK test otkrio šokantne činjenice.
Poslednjih godina Svetog Trifuna, zaštitnika vinogradara, koga slavi pravoslavna crkva, sve više zasenjuje Sveti Valentin ili Dan zaljubljenih, iako se i dalje sa sigurnošću ne može reći ko je bio Sveti Valentin.
U vreme pape Pavla VI, 1969. godine katolička crkva je promenila liturgijski spomen ovog svetitelja, ali njegova poruka ljubavi i dalje živi u srcima vernika širom sveta.
Medicinski stručnjaci nisu davali nadu, ali vera i molitve Svetom Zosimu donele su isceljenje. Jasna, kojoj su prognozirali najgore, danas stoji kao živi dokaz da su čuda moguća!
Otac Lavrentije bio je i na sceni emisije "Rumani imaju talenat“, žiri mu se zahvalio i objasnio da ih je u trenutku izmestio iz studija, dajući im osećaj kao da su na nekom drugom uzvišenom mestu.
Nekada nezamenjiv na porodičnim trpezama, ovaj starinski specijalitet i danas oduševljava bogatim ukusom i mirisima detinjstva. Donosimo vam originalan recept iz starih beležnica!
Jaki potresi jačine 4,8 stepeni po Rihteru osetili su se širom Halkidikija, Soluna, pa čak i u susednim državama. Nadležne službe su u pripravnosti, dok monasi mirno poručuju: „Uzdamо se u Boga.“