Nakon teške borbe sa upalom pluća, zdravstveno stanje 88-godišnjeg pape pokazuje poboljšanja. Njegov pontifikat, obeležen porukama mira i reformama, nastavlja da oblikuje savremeni katolički svet.
Papa Franja obeležava dvanaest godina na čelu 1,4 milijarde katolika širom sveta, dok se njegovo zdravlje, nakon ozbiljne zdravstvene krize, postepeno poboljšava. Posle četiri nedelje bolničkog lečenja zbog obostrane upale pluća, stižu ohrabrujuće medicinske prognoze, a vernici širom sveta uzdižu molitve za njegovo potpuno ozdravljenje.
Poglavar katoličke crkve, koji je 14. februara primljen u rimsku bolnicu „Agostino Đemeli“, proveo je još jednu mirnu noć, saopštio je Vatikan, ističući da rentgenski snimci pluća potvrđuju poboljšanje njegovog zdravstvenog stanja. Iako lekari navode da je njegovo zdravlje stabilno, ali i dalje složeno zbog opšte slabosti, papa i u trenucima bolesti pokazuje snagu vere i nade.
Sećanje na njegov izbor za poglavara Katoličke crkve vraća nas u 2013. godinu, kada je nakon iznenadne ostavke pape Benedikta XVI argentinski kardinal Horhe Mario Bergoljo izabran za 266. papu. Njegovo služenje Crkvi, obeleženo jednostavnošću i neposrednošću, postalo je simbol ljubavi prema bližnjima, naročito prema onima na marginama društva.
Tanjug/AP
Papa Franja
Tokom dvanaest godina pontifikata, papa Franja neprestano poziva na mir i pomirenje, upućujući vapaje za prestanak sukoba u kriznim žarištima poput Sudana, Gaze i Ukrajine. Svedočeći Hristovu poruku milosrđa, pokrenuo je inicijative za zaštitu dece od zlostavljanja unutar Crkve, istovremeno se suočavajući s izazovima i kritikama koje prate te napore. Njegovi apeli za međureligijski dijalog, naročito sa islamom, usmereni su na izgradnju mostova razumevanja i bratstva među narodima.
Kao sin italijanskih imigranata u Argentini, papa Franja posebno oseća bol prognanih i marginalizovanih. Njegova borba za prava migranata odražava hrišćansko načelo ljubavi prema strancu i potrebitima, dok istovremeno ne usteže da upućuje kritiku onima koji zagovaraju restriktivnu imigracionu politiku.
Sa posebnim senzibilitetom za ulogu žene u Crkvi, papa Franja je načinio hrabre korake u reformi Biskupske sinode, omogućavajući ženama veće učešće u savetodavnom telu katoličke crkve. Očekuje se da će ključne odluke, uključujući i mogućnost uvođenja ženskog đakonata, biti donete u junu ove godine, što bi moglo doneti važne promene u budućnosti crkvenog života.
Dok Crkva obeležava dvanaest godina njegovog pontifikata, papa Franja ostaje neumorni svedok hrišćanske ljubavi i saosećanja. Njegova poruka nade i vere nastavlja da odjekuje među vernicima, dok svet s pažnjom prati njegovo zdravlje i moli se za njegov oporavak.
Portparol Mateo Bruni obavestio je novinare u Medijskom odeljenju Svete Stolice o zdravstvenom stanju pape, hospitalizovanog u rimskoj poliklinici zbog infekcije disajnih puteva.
Papa Franja je u bolnici u kritičnom stanju, zbog čega su pokrenute pripreme za njegovu sahranu. Neke vatikanske tradicije datiraju još iz vremena starog Rima.
Mudar odgovor na večito pitanje o veri i neveri daje nam veliki duhovnik XIX veka, kroz moćne misli koje i danas otvaraju oči i vode iz tame u svetlost.
Mnogo se spekulisalo da je papa možda ubijen, jer je hteo da dovede u red crkvene finansije, posebno proneveru monsinjora Pola Marcinkusa, tadašnjeg šefa Vatikanske banke, koji se sumnjičio za veze s mafijom. Nijedna službena istraga nije potvrdila te sumnje.
U vremenu kada svetinje postaju meta relativizacije, reči Svetog Pajsija odzvanjaju kao opomena: od umanjivanja svetitelja do opasnog puta ka zaboravu Boga kao Stvoritelja i Oca
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
Iako se činilo da mu se stanje stabilizovalo, Sveti Otac je ponovo doživeo ozbiljne komplikacije i vraćen je na mehaničku ventilaciju. Vatikan objavljuje nove informacije, dok milioni vernika sa strepnjom iščekuju vesti iz bolnice Gemelli.
Mnogo se spekulisalo da je papa možda ubijen, jer je hteo da dovede u red crkvene finansije, posebno proneveru monsinjora Pola Marcinkusa, tadašnjeg šefa Vatikanske banke, koji se sumnjičio za veze s mafijom. Nijedna službena istraga nije potvrdila te sumnje.
Nakon papine sahrane započinje složen proces izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve, koji ima dugu tradiciju čiji koreni sežu u srednjovekovnu praksu.
Sveštenik Borislav Petrić je objasnio značenje tog praznika, ali i napomenuo šta tome prethodi, kako bi obuhvatio dublje i kompletno značenje Pobusanog ponedeljka.
Nakon papine sahrane započinje složen proces izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve, koji ima dugu tradiciju čiji koreni sežu u srednjovekovnu praksu.
U vremenu kada su nežne ruke baka bile najbolji začin svakog jela, nastala je bela čorba - jednostavno toplo jelo koje i danas, u jednom zalogaju, budi mirise detinjstva, sigurnost doma i nezaboravne porodične trenutke.