Pod vođstvom patrijarha Porfirija, hiljade vernika proslavilo je Spasovdan krsnim hodom od Vaznesenjske crkve do Hrama Svetog Save, noseći mošti Svetog Justina Ćelijskog i čudotvornu ikonu Presvete Bogorodice “Znamenje” u molitvi za mir i blagostanje.
Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg – Spasovdan, Beograd je, uprkos lošem vremenu i kiši, bio obasjan duhovnim sjajem slavske litije. Patrijarh Porfirije predvodio je ovu veličanstvenu povorku, koja se kretala od Vaznesenjske crkve do Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru. U molitvenom hodu beogradskim ulicama i trgovima učestvovali su prvojerarh Ruske zagranične crkve mitropolit istočno-američki Nikolaj, mitropolit berlinski i nemački Marko, arhiepiskop montrealski i kanadski Gavrilo, kao i mnogi episkopi, sveštenici, đakoni i verni narod.
Tanjug/AP
Pripadnici Vojske Srbije nosili su kivot sa moštima Svetog Justina Ćelijskog
Litija je krenula iz porte Vaznesenjske crkve, prolazeći ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana, a mošti Prepodobnog Justina Ćelijskog i čudotvorna ikona Presvete Bogorodice “Znamenje” litijski su nošeni sa posebnim poštovanjem, dok je časni krst nosio Nikolaj Stanić iz Dervente, najbolji učenik Bogoslovije Svetog Save u Beogradu.
Tanjug/AP
Časni krst nosio je Nikolaj Stanić
Na trgu Slavija, služen je moleban, a patrijarh Porfirije pročitao je deo iz Jevanđelja, osveštavajući prostor i okupljene. Litija je potom nastavila Bulevarom oslobođenja do Hrama Svetog Save, gde su učesnici konačno stigli, ispunjeni duhovnom radošću.
Tanjug/AP
Sveštenstvo i moaštvo SPC
Ova molitvena povorka nije okupila samo verni narod, već i predstavnike gradskih i državnih vlasti, članove svih beogradskih crkvenih horova i kulturno-umetničkih društava, sve rodove Vojske Srbije i Policije, kao i učenike beogradskih osnovnih i srednjih škola. Svi zajedno, ujedinjeni u molitvi, koračali su za mir i blagostanje.
Tanjug/AP
Mnogobrojni članovi folklornih društava učestvovali su u molitvenoj povorci
Po dolasku u Spomen-hram Svetog Save, prvojerarh SPC služio je akatist Prepodobnom ocu Justinu Ćelijskom i održao nadahnutu besedu. - Danas je dan spasenja. Danas je dan slave i radosti. Danas je Spasovdan, dan Gospodnji, dan koji je dobio ime po Spasitelju našem - rekao je patrijarh Porfirije, naglašavajući veličanstvo i značaj današnjeg praznika.
Tanjug/AP
U Spasovdanskoj litiji bili su i čelnici gradskih i državnih institucija
Znajući ovu istinu, naši sveti preci, Nemanjići, posvetili su najveće svetinje i zadužbine upravo Spasovdanu, zato što je to slava našeg prestonog grada, dan spasenja – Spasovdan“, istakao je.
Tanjug/AP
Patrijarh Porfirije celiva mošti Svetog Justina Ćelijskog
Nakon završetka bogosluženja, verni narod je pristupio na poklonjenje svetim moštima ave Justina i čudotvornoj ikoni Majke Božje, osveženi duhovnim blagoslovom i ispunjeni verom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U atmosferi ispunjenoj pobožnošću i duhovnim zanosom reke vernog naroda, kivot jednog od najcenjenijih srpskih svetitelja dočekan je u Vaznesenjskoj crkvi, gde je u molitvenom prisustvu patrijarha Porfirija episkop novobrdski Ilarion služio večernju molitvu sa petohlebnicom pred Vaznesenje Gospodnje.
Vernici u Srbiji ponovo imaju priliku da se poklone i celivaju čudotvornu ikonu Majke Božje koja od 13. veka i njenog prvog čuda u šumi Kurska ostaje simbol nade i zaštite.
Na današnji dan, praznik Vaznesenja Hristovog, 2019. godine naš glavni grad bio je svedok mirotočenja, što je atmosferu na litiji povodom slave grada na poseban način proželo blagoslovom vere i duhovnosti.
Isusova najava silazak Duha Svetoga bila je ključna za širenje Hristove vere među ljudima. Zbog toga ovaj praznik simbolizuje ne samo Hristovu pobedu nad smrću već i posvećenje misiji vernika da šire Božju reč
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.