U atmosferi ispunjenoj pobožnošću i duhovnim zanosom reke vernog naroda, kivot jednog od najcenjenijih srpskih svetitelja dočekan je u Vaznesenjskoj crkvi, gde je u molitvenom prisustvu patrijarha Porfirija episkop novobrdski Ilarion služio večernju molitvu sa petohlebnicom pred Vaznesenje Gospodnje.
U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi, mošti Svetog Justina Ćelijskog, jednog od najcenjenijih srpskih svetitelja, svečano su dočekane u Beogradu. Kivot sa moštima stigao je u pratnji episkopa valjevskog Isihija, a u Vaznesenjsku crkvu uneli su gardisti Vojske Srbije, uz prisustvo visokih crkvenih i državnih zvaničnika. Patrijarh Porfirije, uz prisustvo mnogobrojnih vernika, crkvenih velikodostojnika i predstavnika državnih institucija, predvodio je svečani doček kivota u porti Vaznesenjske crkve. Ovaj događaj, koji je obeležen velikom pobožnošću i duhovnim zanosom, predstavlja značajan trenutak za sve vernike.
TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ
Kivot su u Vaznesenjsku crkvu uneli gardisti Vojske Srbije
Nakon svečanog dočeka kivota, episkop novobrdski Ilarion, vikar patrijarha srpskog u Vaznesenjskoj služio je večernju molitvu sa petohlebnicom u molitvenom prisustvu patrijarha Porfirija, mitropolita istočnoameričkog Nikolaja, prvojerarha Ruske Pravoslavne Zagranične Crkve, kao i arhijereja SPC i RZC.
TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ
Vernici celivaju mošti Svetog Justina Ćelijskog
Okupljeni vernici imali priliku da se pomole pred moštima svetitelja koji je odlukom Svetog arhijerejskog sabora SPC 2. maja 2010. godine u Hramu Svetog Save kanonizovan u red svetitelja SPC kao Prepodobni Justin Ćelijski. Njegove mošti su 14. juna 2014. godine. prenete u crkvu manastira Ćelije, gde je od 1948. živeo svoje monaške dane.
TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ
Patrijarh Porfirije i velikodostojnici SPC ispred kivota sa moštima Svetog Justina Ćelijskog u Vaznesenjskoj crkvi
Sutrašnji dan će takođe biti ispunjen duhovnim sadržajem kada će Beograd obeležiti svoju gradsku slavu, a kivot sa moštima Svetog Justina Ćelijskog, čije svetovno ime je bilo Blagoje Popović, biće pronet ulicama prestonice na čelu Spasovdanske litije, sve do Hrama Svetog Save. Patrijarh Porfirije tom prilikom će služiti moleban i obratiti se okupljenom narodu prigodnom besedom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U hramu Svetog Save na Vračaru, episkop valjevski Isihije služio je akatist, dok su hiljade vernika u molitvi prilazile kivotu svetitelja čije privremeno prisustvo u prestonici je donelo duhovnu utehu i radost.
Pod vođstvom patrijarha Porfirija, hiljade vernika proslavilo je Spasovdan krsnim hodom od Vaznesenjske crkve do Hrama Svetog Save, noseći mošti Svetog Justina Ćelijskog i čudotvornu ikonu Presvete Bogorodice “Znamenje” u molitvi za mir i blagostanje.
Sveti Justin Ćelijski ističe da je Sveti Arhangel Mihailo prvi hrišćanin i apostol, koji je predvodio bojište nebeskih vojski protiv Luciferove pobune. On je naš zaštitnik u borbi protiv demona i greha, pomažući nam da, uz pomoć molitve, posta i ljubavi, ostanemo verni Hristu i prevaziđemo iskušenja.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.