Obeležavanje dana kada je 40. naslednik na tronu Svetog Save završio svoj ovozemaljski život bila je prilika za podsećanje na važnost baštine i snagu vere koja nas povezuje kroz vekove, te da se inspirišemo primerom velikih predaka u svojoj svakodnevnoj borbi za istinu i pravdu.
U tišini male crkve Svetog Save na Vračaru, pred grobnim mestom slavnog prethodnika na tronu Svetitelja Save, patrijarh srpski Porfirije služio je pomen patrijarhu Varnavi povodom godišnjice njegovog blaženog usnuća. Ovog svetog dana, crkva je bila ispunjena duhom zajedništva i molitve, dok su se vernici okupili da odaju počast jednom od najznačajnijih duhovnih vođa srpskog pravoslavlja.
Patrijarh Porfirije je u svojoj besedi istakao duboki paradoks smrti i radosti, naglašavajući da smrt blaženopočivšeg patrijarha Varnave predstavlja početak njegove besmrtnosti:
SPC
Promocija knjige "Poslanice i besede patrijarha Varnave" u kripti Hrama Svetog Save
- Dan kada su pre 87 godina zvona srpskih crkava i manastira oglasila blaženo upokojenje patrijarha Varnave, četrdesetog naslednika na tronu Svetog Save, kakav paradoks: dan smrti – povod za radost; godišnjica upokojenja – razlog za veselje.
Ali ne bilo čije godišnjice i bilo kakve smrti, nego smrti blaženopočivšeg patrijarha Varnave u stvari je godišnjica njegove besmrtnosti, jer smrt za Hristovu istinu i pravdu čini čoveka besmrtnim i u ovom svetu koji ostavlja i u onom u koji ulazi - rekao je patrijarh Porfirije, pozivajući se na reči oca Justina.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Pomenu su, pored mnogobrojnog vernog naroda, prisustvovali mitropolit mileševski Atanasije i vikarni episkop lipljanski Dositej, a sasluživali su i protojerej-stavrofor Radivoj Panić, protojerej Đorđe Stojisavljević i đakon Nikola Kostić. Vernici su se okupili u velikom broju, stvarajući atmosferu zajedništva i molitve.
SPC
Knjige "Poslanice i besede patrijarha Varnave" izdavački je poduhvat Eparhije mileševske
Nakon pomena, obeležavanje godišnjice nastavljeno je nešto kasnije u kripti Hrama Svetog Save, gde je patrijarh Porfirije uvodnim slovom otpočeo predstavljanje knjige "Poslanice i besede patrijarha Varnave". Mnogobrojna publika, koja je ispunila kriptu hrama, s velikim zanimanjem je pratila predstavljanje ovog izdavačkog poduhvata Eparhije mileševske. Autori knjige, mitropolit mileševski Atanasije, prof. Bojan Strunjaš i prof. Velibor Pupović, istakli su važnost i vrednost duhovnog nasleđa patrijarha Varnave.
SPC
Mitropolit mileševski Atanasije
- Knjiga "Poslanice i besede patrijarha Varnave" predstavlja ne samo spomenik jednom velikom crkvenom poglavaru, već i svedočanstvo o trajnim vrednostima koje je on svojim radom i životom ostavio - rekao je mitropolit Atanasije.
Prof. Strunjaš je dodao:
- Patrijarh Varnava je svojim besedama i poslanicama govorio o najdubljim duhovnim istinama i bio je glas naroda u teškim vremenima.
SPC
Grobno mesto blaženopočivšeg patrijarha Varnave
Promociji knjige prisustvovali su i vikarni episkop lipljanski Dositej, iguman Zosim, protojerej Đorđe Stojisavljević, kao i brojno sveštenstvo, monaštvo i predstavnici državnih institucija i Opštine Pljevlja. Skup je završen molitvom i blagoslovom patrijarha Porfirija, čime je još jednom potvrđena trajna veza između prošlosti i sadašnjosti, kroz sećanje na lik i delo patrijarha Varnave.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Svečano praznično bdenije i duhovno nadahnuta akademija, služeni uoči spomena na Spaljivanje moštiju Svetog Save, sabrali su episkope, bogoslove, vojne učenike, profesore i verni narod pod svodove najvećeg pravoslavnog hrama, potvrđujući neprolaznu snagu svetosavskog zaveta.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.