Poglavar SPC posetio je Hram Svetog Save u Drvaru, Hram Svetog Petra i Pavla u Nagrađu, a potom je u Manastiru Rmanju u Martin Brodu, u čast njegovog dolaska i u znak blagodarnosti i blagoslova, služen retki čin doksologije.
Na praznik Polaganja časnog pojasa Presvete Bogorodice, svetlost blagoslova obasjala je Eparhiju bihaćko-petrovačku, dok je drugog dana svoje posete, patrijarh srpski Porfirije, u pratnji episkopa Sergija, stigao u grad Drvar. Ispred prelepog Sabornog hrama Svetog Save, hiljade vernih dočekalo je svog duhovnog pastira, dok su se iz grla izlivale pesme radosti i molitve.
U Hramu Svetog Save, gde počivaju mošti srpskih mučenika, stradača Risovačke jame, među kojima su i sveštenomučenici blažene uspomene Milan Banjac i Milan Golubović, patrijarh je blagoslovio okupljeni narod. Protojerej-stavrofor Saša Crljić dočekao je patrijarha rečima punim srdačnosti i duhovnog uzvišenja:
- Dočekali smo, braćo i sestre, istorijski trenutak da onaj koji stoji na tronu Svetog Save danas stoji ovde, pred hramom Svetog Save u Drvaru. Verujemo da u Vama gledamo upravo lik Svetog Save. Blagoslovite nas, blagoslovite ovaj narod koji Vas raširenih ruku i srca ovde dočekuje!
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Porta Hrama Svetog Save u Drvaru
Patrijarh Porfirije, sa dubokom smirenošću i očinskom ljubavlju, odgovorio je sabranima, podsećajući da ime srpskog naroda nosi pečat svetosavlja i pravoslavne vere:
- Naše ime jeste ime koje smo dobili od Svetog Save. Ime i prezime nas Srba je pravoslavni hrišćanin gde god da smo. Znajte da vas sve nosim u srcu i koliko god mogu skromno uvek poneko Gospode pomiluj uznosim i za vas.
Iz Drvara, patrijarh je, u pratnji visokih crkvenih dostojanstvenika, nastavio ka selu Nagrađe, gde je posetio novosagrađeni Hram Svetih apostola Petra i Pavla. Srdačan doček protojereja Zorana Milovca i okupljenih vernika obasjao je još jedan blagosloveni trenutak u duhovnom putovanju kroz ovu mučeničku eparhiju.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Patrijarh Porfirije u Drvaru
Kruna drugog dana patrijarhove posete bila je svečana doksologija u Manastiru Rmanju, jednom od najstarijih svetilišta ovih krajeva, koja čuva duhovno nasleđe srpskog naroda. Arhimandrit Varnava iz Manastira Treskavica služio je čin doksologije, a posle večernjeg bogosluženja, episkop Sergije, dušom ispunjen radošću, obratio se sabranima:
- Velika je naša radost jer smo dočekali naslednika Svetog Save na tromeđi stradalnoj i raspetoj, čije će vaskrsenje nagovestiti vaskrsenje drevnog manastira Rmanja, najstarije srpske kuće na tromeđi.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Patrijarh Porfirije, arhijereji i sveštenstvo SPC u Manastiru Rmanj
Patrijarh Porfirije se zatim, obraćajući vernom narodu, svedočio o veri koja vekovima opstaje u ovom svetom tlu:
- Veliki je blagoslov danas na čitavoj ovoj eparhiji. Došli smo u ovu drevnu svetinju, u oazu mira, ljubavi, istine, pravde i vere. Živa je vera u ovom narodu i to je naša uteha. Svetinja koja je zasijala lepotom obnovljenom verom naroda, sijati će neprekidnom molitvom onih koji su spremni da svoj život prinesu Hristu za spasenje svoje i roda svog.
Zaključujući besedu, patrijarh je izrazio duboku zahvalnost narodu i molitvenu nadu da će Rmanj, kao i čitava eparhija, nastaviti da bude svetionik pravoslavne vere, nade i ljubavi na tromeđi, gde se ispisuju stranice vaskrsenja srpskog naroda.
Povodom obeležavanja značajnog jubileja - 580 godina Manastira Rmanj u Martin Brodu, u subotu, 14. septembra u 9 časova biće izvršeno veliko osvećenje hrama, a potom će biti služena arhijerejska liturgija kojom će načalstvovati patrijarh srpski Porfirije uz sasluženje brojnih arhijereja SPC.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U prisustvu mnogobrojnih vernika i visokih arhijereja, proslavljena je godišnjica Manastira Rmanj. Ovaj događaj, obeležen svečanom liturgijom i ophodom, donosi novu nadu i duhovnu snagu srpskom narodu širom Krajine i cele regije.
U svesnom obraćanju Gospodu i narodu, vladika zvorničko-tuzlanski govori o opasnostima političkih podela, istorijskim poukama i potrebi za jedinstvom, podsećajući nas na zavet patrijarha Pavla da „budemo ljudi“.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve poručuje da presuda Miloradu Dodiku može da ugrozi mir i pomirenje među narodima u Bosni i Hercegovini i poziva na odgovornost, razboritost i očuvanje stabilnosti u regionu.
Republika Srpska i Srbija prvi put ove godine zajednički su obeležile praznik Sretenje - Dan državnosti Srbije i Dan državnosti Republike Srpske, što je jedan od zaključaka Deklaracije usvojene na Svesrpskom saboru prošlog leta u Beogradu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.