U prisustvu mnogobrojnih vernika i visokih arhijereja, proslavljena je godišnjica Manastira Rmanj. Ovaj događaj, obeležen svečanom liturgijom i ophodom, donosi novu nadu i duhovnu snagu srpskom narodu širom Krajine i cele regije.
Trećeg dana posete Eparhiji bihaćko-petrovačkoj, povodom obeležavanja 580. godišnjice Manastira Rmanj i njegove najveće istorijske obnove, patrijarh srpski Porfirije je načalstvovao arhijerejskom liturgijom i činom osvećenja te drevne svetinje posvećene Svetom Nikolaju Mirlikijskom Čudotvorcu.
Blagoslov Božji i Svetog oca Nikolaja, nebeskog pokrovitelja monaške obitelji rmanjske, pohodio je na ovaj sveti dan Eparhiju bihaćko-petrovačku, celokupnu Krajinu i drevnu svetinju na Tromeđi, gde se sabrao mnogobrojni blagočestivi narod kako bi sa patrijarhom i arhijerejima učestvovao u svečanom činu osvećenja manastirskog hrama i proslavio 580. godišnjicu osnivanja manastira i njegovu obnovu, najveću u dosadašnjoj istoriji te svetinje.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Vernici u porti Manastira Rmanj
Činom osvećenja hrama i svetom liturgijom načalstvovao je patrijarh srpski Porfirije uz sasluženje: mitropolita vranjskog Pahomija, crnogorsko-primorskog Joanikija, mileševskog Atanasija, dalmatinskog Nikodima, zahumsko-hercegovačkog i stonsko-primorskog Dimitrija, i bregalničkog Ilariona iz Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije, kao i episkopa gornjokarlovačkog Gerasima, pakračkog i slavonskog Jovana, marčanskog Save, jenopoljskog Nikona i bihaćko-petrovačkog Sergija.
SPC/Eparhija bihaćko-petrovačka
Vladika Sergije
Poglavaru SPC-a sasluživali su još i: arhimandriti Stefan iz Eparhije sremske, Danilo iz Eparhije zahumsko-hercegovačke, Serafim iz Eparhije beogradsko-karlovačke, Naum iz Eparhije gornjokarlovačke i Varnava (Damjanović); iguman Sevastijan iz Eparhije dalmatinske; jeromonasi Metodije i Amvrosije iz Eparhije banjalučke; protojerej Đorđe Stojisavljević, šef kabineta Patrijarha srpskog, kao i protođakoni Radomir Vrućinić, Radojica Žagran i Nemanja Reljić.
Na kraju svete liturgije, episkop bihaćko-petrovački Sergije se obratio prisutnima besedom u kojoj je zahvalio patrijarhu i braći arhijerejima na ukazanoj ljubavi i poštovanju koje su pokazali prema rmanjskoj svetinji i Eparhiji bihaćko-petrovačkoj.
Patrijarh Porfirije je poručio sabranima da sjaj obnove rmanjske svetinje nije ništa drugo nego zalog unutarnje i duhovne obnove srpskog naroda svugde i na svakom mestu:
- Slava Bogu! Ova svetinja, kao i mnoge druge, biva obnovljena. Obnavljajući njih, zar ne obnavljamo i sami sebe? U molitvi i prinošenju Bogu, prinosimo i nama samima, kao pojedinci i kao narod. Zato, neka nam Gospod podari snagu da ostanemo čvrsti u veri, da znamo ko smo, odakle potičemo i šta smo dužni da predamo pokolenjima koja dolaze.
Visokim crkvenim odlikovanjem, ordenom Svetih novomučenika bihaćko-petrovačkih, odlikovan je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik za ukazanu materijalnu pomoć u izgradnji Hrama Svetog Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Manastiru Rmnju. Za kuma novoosveštanog obnovljenog manastirskog hrama proglašen je Stojan Vukajlović iz Banja Luke. Tokom svečane trpeze ljubavi dodeljena su visoka odlikovanja Eparhije bihaćko-petrovačke svim zaslužnim ktitorima i obnoviteljima Manastira Rmnja, a potom je usledio prigodan kulturno-umetnički program.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Poglavar SPC posetio je Hram Svetog Save u Drvaru, Hram Svetog Petra i Pavla u Nagrađu, a potom je u Manastiru Rmanju u Martin Brodu, u čast njegovog dolaska i u znak blagodarnosti i blagoslova, služen retki čin doksologije.
U manastiru Rmanj, jednoj od najstarijih svetinja Episkopije bihaćko-petrovačke, sabrali su se vernici na molitvu, slavsku trpezu i nadahnjujuću besedu o životu velikog svetitelja.
U emotivnom susretu sa pravoslavnim Srbima na obali Jadranskog mora, gde je Sveti Sava pre osam vekova lično osnovao Zetsku episkopiju, poglavar SPC u nadahnutoj besedi istakao je značaj vere kao sidra koje ujedinjuje narod i daje snagu za prevazilaženje izazova modernog doba.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.