Uprkos detaljno dokumentovanoj inicijativi Opštine Berane, Ministarstvo kulture i medija Crne Gore odbacilo je inicijativu za postavljanje spomenika blaženopočivšem duhovnom vođi, pravdajući odluku nejasnim i spornim tumačenjem zakona.
U svetlu najnovijih odluka crnogorskih vlasti, zahtev za podizanje spomen-obeležja blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju, jednom od najvećih duhovnika našeg vremena, suočen je sa nevidljivim zidom birokratske ignorancije. Uprkos temeljno pripremljenom i zakonski usklađenom predlogu Opštine Berane, Ministarstvo kulture i medija Crne Gore odbilo je ovaj zahtev, potpisujući rešenje koje će, umesto spomenika, ostaviti trag jednog duboko nesavesnog administrativnog čina.
Naime, Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, na čelu sa Tamarom Vujović, donelo je rešenje kojim odbija postavljanje spomen-obeležja mitropolitu Amfilohiju, čime se simbolički uspostavlja monumentalna figura administrativne zloupotrebe, veća od bilo kog stvarnog spomenika.
Opština Berane, prepoznajući značaj mitropolita Amfilohija za istoriju i kulturu Crne Gore, uložila je temeljno dokumentovan zahtev za podizanje spomenika. Taj zahtev, praćen saglasnošću crnogorske Vlade, gotovo je u potpunosti ispunjavao sve uslove Zakona o podizanju spomen-obeležja. Ipak, rešenje Ministarstva odbija ovaj predlog, pozivajući se na navodne pravne i proceduralne nedostatke, čime je ovaj čin postao očigledan primer kako se pravne norme mogu proizvoljno tumačiti.
Savo PRELEVIC / AFP / Profimedia
Mitropolit Amfilohije pored kivota sa moštima Svetog Vasilija Ostroškog
Klimava argumentacija Ministarstva, oslonjena na članove zakona koji su u ovom kontekstu bez činjeničnog utemeljenja, izazvala je reakciju pravnika i javnosti. Pravna analiza, koju prenosi aloonline.me, pokazuje da je rešenje nezakonito, jer ne pruža dovoljno razloga za odbijanje zahteva, a oni koji su navedeni često su kontradiktorni i maliciozni. Posebno je skandalozno pozivanje na član 10 Zakona, koji se odnosi na lica koja su bila saradnici okupatora ili nosioci šovinističkih i fašističkih ideja.
Ono što je ostavilo gorak ukus u ustima mnogih jeste insinuacija da bi lik i delo mitropolita Amfilohija moglo biti dovedeno u vezu sa zabranjenim određenjima iz pomenutog zakona. U tom članu zakon predviđa da se spomenik ne može podići licima koja su imala negativnu ulogu u istoriji, što se u slučaju mitropolita Amfilohija doživljava kao duboko nepoštena i neprimerena aluzija.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
U Hramu Hristovog Vakrsenja, vernici, arhijereji i sveštenstvo okupili su se da odaju počast duhovnom vođi, čija je posvećenost i ljubav prema narodu ostavila neizbrisiv trag.
Na godišnjicu upokojenja mitropolita crnogorsko-primorskog, prisećamo se njegovog života, neumorne borbe za očuvanje vere i snage kojom je vodio narod kroz teška vremena.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.