NE LJUBI SE SVIMA RUKA, A OD NJIH SE NIKADA NE TRAŽI BLAGOSLOV: Kako treba pozdraviti i oslovljavati sveštena lica po činovima
Veruje se da kada sveštenik daje blagoslov, Isus Hristos sam, preko sveštenika, blagosilja narod.
Poglavar Ruske pravoslavne crkve oštro je osudio bogohulni čin na drevnom arheološkom nalazištu u Ulpijani i pozvao na molitvu za srpski narod koji trpi nepravdu.
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril uputio je pismo podrške patrijarhu srpskom Porfiriju povodom bogohulnog čina paljenja krstova na arheološkom nalazištu drevne Ulpijane na Kosovu i Metohiji. Patrijarh Kiril je u svom pismu izrazio duboku tugu zbog ovog događaja, opisujući ga kao otvoreni napad na hrišćanske vrednosti i verska osećanja kako pravoslavnih, tako i katoličkih vernika.
- Sa velikom gorčinom sam saznao za bogohulnu akciju koju su kosovski Albanci nedavno izveli na ruševinama drevne Ulpijane. Kompozicija od tri krsta, koja podseća na sveti događaj na Golgoti, javno je spaljena na lokalnom festivalu u okviru neprimerenog performansa. Otvoreno skrnavljenje Časnog krsta je izazov za sve hrišćane i vređanje njihovih osećanja: i pravoslavnih i katolika, među kojima su i kosovski Albanci - naveo je patrijarh Kiril u pismu.
Poglavar Ruske pravoslavne crkve je izrazio posebnu zabrinutost zbog dugogodišnjih pokušaja dehrišćanizacije Kosova i Metohije, oblasti od velike važnosti za pravoslavnu veru i srpski narod. On je naglasio da ovaj podli čin predstavlja deo šire kampanje protiv hrišćanske baštine na ovim prostorima.
- Ovaj čin je izveden na Kosovu i Metohiji – u svetoj srpskoj oblasti, za čiju se dehrišćanizaciju dugo i uporno bore neprijatelji Krsta Gospodnjeg i svetog pravoslavlja - dodao je patrijarh Kiril.
Festival Ulpijana, održan nedavno u arheološkom parku drevnog rimskog grada nedaleko od manastira Gračanica, izazvao je šok i osudu širom hrišćanskog sveta. Otvaranje festivala obeleženo je performansom u kojem su zapaljena tri velika krsta, što je izazvalo uznemirenje i ogorčenje među vernicima, posebno među pravoslavnim Srbima na Kosovu.
Eparhija raško-prizrenska je u zvaničnom saopštenju oštro osudila ovaj čin, nazivajući ga neopaganskim i duboko uvredljivim za sve hrišćane.
- Paljenje krstova podseća nas na strašna vremena paganskih progona hrišćana, ali i na sistematsko uništavanje srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji u našem vremenu - stoji u saopštenju.
Svetište drevne Ulpijane, mesto mučeništva svetitelja Flora i Lavra, vekovima nosi tragove ranohrišćanskog nasleđa. Upravo zbog toga, ovaj čin skrnavljenja hrišćanskog simbola dodatno je uznemirio vernike. U saopštenju Eparhije naglašeno je da paljenje krstova u blizini manastira Gračanica, koji se nalazi pod zaštitom UNESCO-a, predstavlja pretnju i povredu duhovnog identiteta srpskog naroda.
Patrijarh Kiril je u svom pismu izrazio solidarnost sa srpskim narodom i Crkvom, ističući da deca Ruske crkve pamte stradanja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i mole se za zaštitu hrišćanskih svetinja. Zaključio je pismo molitvom za snagu i zdravlje patrijarha Porfirija i njegovog vernog stada, uz želju da Bog uteši sve koji trpe nepravdu i patnju na ovim prostorima.
- Uvek se molim za dobro zdravlje Vaše Svetosti i za davanje snage Vašem hristoljubivom stadu, koje trpi zulum i nevolje u zemlji stare Srbije - poručio je patrijarh Kiril.
Ovaj nemili događaj na Kosovu i Metohiji još jednom je skrenuo pažnju na težak položaj srpskih pravoslavnih svetinja na ovom području i izazvao međunarodne reakcije, posebno iz pravoslavnog sveta.
Dok se govori o miru u Ukrajini, u Kijevsko-pečerskoj lavri traje neviđeno svetogrđe – mošti svetitelja podvrgavaju se medicinskim analizama, monasi se proteruju, a vrata pećina silom se otvaraju.
U svečanoj atmosferi Trojice-Sergijeve lavre, u prisustvu patrijarha Kirila i uglednih jerarha, srpski patrijarh ovenčan je visokim priznanjem za doprinos bogoslovlju i bratstvu dva naroda koje povezuje viševekovna duhovna veza.
U jednoj od najznačajnijih duhovnih lavri pravoslavlja, patrijarh moskovski Kiril svečano je uručio najviše odlikovanje Ruske pravoslavne crkve srpskom patrijarhu, u znak dubokog poštovanja i jačanja neraskidivih veza između dva bratska naroda i crkava.
Moram da kažem, da biste znali, a vi već znate, ali treba ponovo reći, da srpski narod gleda na ruski narod kao na jedan, rekao je patrijarh Putinu.
Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
Princ Filip je naglasio da je dvor sagradio njegov pradeda, kralj Aleksandar I, koji je imao značajnu ulogu u ujedinjenju Srpskih pravoslavnih crkava.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
"Ne ostavi Otac mene samog; jer ja svagda činim što je njemu ugodno."
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.