U duhu hrišćanskog jedinstva, verski lideri su u srdačnom susretu razgovarali o položaju Srba na Kosovu i Metohiji, izazovima u Ukrajini i značaju saradnje crkava širom sveta.
U svetlosti vere i bratoljublja, Patrijaršijski dvor u Beogradu bio je mesto susreta koje svedoči o trajnoj snazi hrišćanskog jedinstva. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije, u pratnji visokih arhijereja, dočekao je kardinala Pjetra Parolina, državnog sekretara Svete Stolice, zajedno sa njegovim saradnicima. U ovom susretu, prožetom duhom hrišćanske ljubavi i razumevanja, sagovornici su zajednički zaključili da obeležavanje stogodišnjice Nadbiskupije beogradske predstavlja znak produbljenih odnosa između Srpske pravoslavne i rimokatoličke crkve.
Patrijarh Porfirije izrazio je zahvalnost Srpske pravoslavne crkve za dosledan stav Svete Stolice o pitanju Kosova i Metohije, ukazavši na težak položaj srpskog naroda i ugroženost hrišćanskog nasleđa na tim prostorima. U svom obraćanju, naglasio je značaj očuvanja mira i prisustva Srpske pravoslavne crkve, koja služi jevanđelju i pomirenju među Srbima, Albancima i svim narodima na Kosovu i Metohiji.
SPC
Sastanak dve verskih lidera u Patrijaršijskom domu u Beogradu
Takođe je razgovarano o spornom zakonu koji je donet u Ukrajini, a kojim se zabranjuje misija jedine kanonske pravoslavne crkve u toj zemlji. Sagovornici su istakli potrebu za zajedničkim zalaganjem za očuvanje prava hrišćanskog verovanja i delovanja, ne samo u Srbiji i Ukrajini, već i širom sveta, jer, kako su se složili, hrišćansko služenje mora biti utemeljeno na rečima angelske pesme: „Slava na visini Bogu, i na zemlji mir, među ljudima dobra volja!”
Ovaj susret predstavlja simbol nade za sve vernike, podsećajući na važnost dijaloga i saradnje među hrišćanskim zajednicama, kako na pomesnom, tako i na vaseljenskom nivou. Jer jedino kroz istinsku ljubav prema bližnjem i zajedničko služenje, crkve mogu zajedno doprinositi miru i dobrobiti celokupnog čovečanstva.
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U duhu ljubavi i bratske solidarnosti, poglavar Srpske pravoslavne crkve čestitao je papi Lavu XIV uz molitvu za mir, jedinstvo i obnovu duhovnih vrednosti u svetu punom iskušenja.
U dirljivoj izjavi saučešća, poglavar Srpske pravoslavne crkve govori o ličnim susretima s poglavarom Rimokatoličke Crkve, njegovim naporima za mir i razumevanje i upućuje molitvu da Gospod papi Franji podari večni život.
U 9 časova će početi sveta liturgija kojom će načalstvovati patrijarh srpski Porfirije uz sasluženje visokopreosvećenih mitropolita šumadijskog Jovana, braničevskog Ignatija i niškog Arsenija.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.