Topla dobrodošlica sa hlebom i solju, dok poglavar SPC kreće u obilazak crkava i zajednica širom Kanade, obeležavajući važne jubileje Srpske pravoslavne crkve.
Dolazak srpskog patrijarha Porfirija u Eparhiju kanadsku uneo je novu svetlost i radost među Srbe koji žive u ovoj dalekoj državi. Topla i srdačna dobrodošlica na aerodromu u Montrealu simbolizuje jedinstvo i ljubav vernika prema svojoj Crkvi, a posebno prema duhovnom ocu svih Srba, patrijarhu.
Kanadski mitropolit Mitrofan sa sveštenstvom prvi je pozdravio patrijarha, dok je najdirljiviji trenutak nastao kada su mladi Srbi, radosni i ponosni, doneli hleb i so — simbole gostoprimstva i blagoslova kojima su izrazili svoju duboku vezu sa pravoslavnom verom i svojim korenima.
Foto: SPC
Svečani doček patrijarha srpskog Porfirija u Eparhiju kanadsku
U pratnji patrijarha nalazili su se visoki crkveni dostojanstvenici, uključujući episkopa jenopoljskog Nikona, arhimandrita Danila i Sevastijana, kao i ugledne ličnosti iz Patrijaršije. Svečana doksologija, služena u Crkvi Svete Trojice u Montrealu, označila je početak ove istorijske posete. Zvuci molitava, ispunjeni mirom i duhovnim uzdizanjem, nosili su prisutne ka nebeskom Carstvu, podsećajući ih na snagu zajedništva u Hristu.
Prvog dana posete, 4. oktobra 2024. godine, poglavar Srpske pravoslavne crkve svečano je dočekan u Crkvi Svete Trojice u Montrealu. Svečana doksologija služena je popodne. Narednog dana, u subotu 5. oktobra 2024. godine, patrijarh će služiti svetu liturgiju u crkvi Svete Trojice sa početkom u 9 časova. Uslediće proslava 70. godišnjice Srpske crkveno-školske opštine Svete Trojice u Montrealu. U narednim danima uslediće niz patrijarhovih poseta u Eparhiji kanadskoj.
Foto: SPC
Svečani doček patrijarha srpskog Porfirija u Eparhiju kanadsku
Ova poseta nije samo simbolički značajna, već ima duboku duhovnu i istorijsku vrednost. Srpska zajednica u Kanadi, koja nosi sa sobom vekovno nasleđe vere i tradicije, u patrijarhovom prisustvu vidi čvrst oslonac i izvor nadahnuća. Od osnivanja prve crkveno-školske opštine 1912. godine, pa sve do današnjeg dana, Srbi u Kanadi nepokolebljivo čuvaju svoje duhovne korene, gradeći hramove i manastire, i osnivajući brojne institucije koje neguju pravoslavnu veru.
Proslava 70. godišnjice Crkveno-školske opštine Svete Trojice u Montrealu biće kruna patrijarhovog boravka, kada će služiti svetu liturgiju, okruženi vernicima koji sa nestrpljenjem čekaju blagoslov svog duhovnog pastira. Kao što su preci osnivali prve svetinje na kanadskom tlu, tako i sadašnje generacije, okupljene oko svog patrijarha, nastavljaju da ujedinjeno šire svetlost vere i ljubavi.
Poseta srpskog patrijarha Porfirija ne samo da obnavlja duhovne veze između Eparhije kanadske i matične Crkve, već svedoči o blagoslovenom jedinstvu u Hristu, koje prelazi okeane i granice. Srpski narod u Kanadi, veran svojoj pravoslavnoj veri, i dalje sa zahvalnošću slavi ime Gospodnje, gradeći mostove ljubavi između svog duhovnog nasleđa i budućih generacija.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U 9 časova će početi sveta liturgija kojom će načalstvovati patrijarh srpski Porfirije uz sasluženje visokopreosvećenih mitropolita šumadijskog Jovana, braničevskog Ignatija i niškog Arsenija.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
"U ovoj zastrašujućoj bujici tuge, molimo se za upokojenje duša nevino postradalih čeda Božjih, dok naše molitvene oči ostaju zagledane u lica porodica postradalih."
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.