Foto: SPC / Eparhija buenosajreska i južno-centralnoamerička
Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo posetio je Gvatemalu, gde su monasi primili sveštenički čin, a zajednice različitih naroda pronašle duhovno utočište pod okriljem pravoslavne crkve.
U drevnoj zemlji Maja, gde odzvanja vekovni šapat prastarih svetinja, dogodio se prizor ispunjen duhovnom radošću. Na aerodromu La Aurora u Gvatemali, pod nebom koje svedoči kako svetlost rasejava tamu, episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo stupio je na tlo, dočekan s hrišćanskom ljubavlju i verom od igumanije Ines, sestara Marije i Jovane, i dečjeg zbora manastira Svete Trojice. Ta scena bila je slika susreta srca koje kuca za Hrista.
Sa vladikom Kirilom, u višednevnu posetu Gvatemali stigli su protosinđel Simeon iz Kolumbije i protoprezviter Ignatije Miranda, ispunjeni misijom koja prelazi granice jezika i vremena. Tog dana, miris tamjana i toplina molitvi ispunili su prostor, obasjavajući ga plamenom pravoslavne vere koja se u poslednjim decenijama širi po španskom govornom području.
Foto: SPC / Eparhija buenosajreska i južno-centralnoamerička
Na praznik Svetog Arsenija Sremskog, vladika Kirilo je sasluživao episkopu Osiju u manastiru Svete Trojice
Vladika je održao bratski sastanak sa sveštenstvom svoje eparhije i istakao izazove Crkve u modernom dobu, ukazujući na potrebu za čvrstim svedočenjem vere.
Uoči praznika Svetog Dimitrija, episkop je služio večernje sa petohlebnicom u hramu Svete Trojice, dok je arhimandrit Rafailo ispred vernog naroda upoznao dvojicu iskušenika, Vladimira i Draganu, koji su tom prilikom zapečatili svoj zavet postrigom, primivši monaška imena – Lazar i Marija. Te reči, ispunjene dubokom simbolikom, odjeknule su u hramu. Kao što je Lazar bio podignut iz groba, tako i ova nova duša biva oživljena za večno služenje Gospodu.
Foto: SPC / Eparhija buenosajreska i južno-centralnoamerička
Potomci Maja i Inka dočekuju srpskog vladiku
Na Mitrovdan, sveta liturgija obasjala je novo poglavlje misionarskog poduhvata. Monah Lazar, poreklom iz naroda Inka, zapečatio je svoje zavete primanjem đakonskog čina, čuvajući veru svojih predaka i ponosno noseći baklju svetlosti Hristove u svom Peruu. Sveti Dimitrije, zaštitnik vojnika i branitelja, kao da je nadzirao ovaj istorijski trenutak.
I konačno, na dan svetog Arsenija Sremskog, arhiepiskopa srpskog, vladika Kirilo je sasluživao episkopu Osiju, prvom vladici Carigradske patrijaršije iz naroda Maja. Nebo iznad jezera Amatitlan bilo je tiha pozornica za susret naroda koji su kroz vekove tražili Božiji put. Igumanija Ines, posvećenim srcem, nagrađena je ordenom Svetih apostola Petra i Pavla, svedočeći da je plod misionarskog rada duhovna svetlost koja obasjava čak i najmračnije kutke ljudskog postojanja.
Tako je plamen pravoslavne vere, nošen snagom molitve i ljubavlju prema bližnjem, ukorenjen u zemljama Latinske Amerike, oživeo i nastavio da sija poput svetlosti koja nikada ne bledi. Taj plamen je oslonac i nada, ne samo za verne, već za sve one koji traže istinu u vremenu punom izazova.
Priča o luksuznom vozilu, koje je privuklo pažnju meštana mioničkog kraja, dovela je do nesporazuma i pogrešnih predstava o životu monaha. Jeromonah Arsenije razjasnio je situaciju, pozivajući na smirenost i oprez u prosuđivanju.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
Svakodnevne situacije u toku dana nas mogu navesti na "gunđanje" međutim, kada prođe izvesni period shvatamo da smo u pojedinim trenucima ipak moli da odreagujemo drugačije.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Iako je napustio ovaj svet, njegov duhovni trag živeće kroz knjige koje je omogućio, kao i kroz sve one koje je vodio ka Hristu, svedočeći o ljubavi i posvećenosti pravoslavlju.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio tople reči muslimanskim vernicima povodom Ramazanskog bajrama, ističući važnost ljubavi, razumevanja i zajedništva među ljudima.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.