Priča o luksuznom vozilu, koje je privuklo pažnju meštana mioničkog kraja, dovela je do nesporazuma i pogrešnih predstava o životu monaha. Jeromonah Arsenije razjasnio je situaciju, pozivajući na smirenost i oprez u prosuđivanju.
U medijima se povremeno mogu videti naslovi u kojima se svetosavsko sveštenstvo ili monaštvo kritikuje zbog skupocenih automobila u kojima se navodno voze. Takvi napisi često imaju za cilj da izazovu pažnju, i to neretko nepotpunim ili iskrivljenim informacijama. Svaka novinarska priča, tako i ova, mora da ima izvore, inicijatori ovakvih priča nekada svesno ili nesvesno zanemaruju reči svetih otaca: „Ne sudi da ti ne bi bio suđen.”
Međutim, u mioničkom kraju nedavno se čuo glas o jednom „skupocenom monaškom automobilu“, koji je ubrzo, zahvaljujući bujnoj mašti nekih meštana, dobio i dodatni senzacionalistički element — „krila“.
Wikipedia
Manastir Ribnica
Navodno su pojedini u vratima automobila, koja se otvaraju posebnom tehnologijom, videli „krila“, što je priču dodatno obojilo neverovatnim detaljima. Da bi se takvim glasinama stalo na kraj, jeromonah Arsenije, iguman Manastira Ribnica, obratio se javnosti, rekavši:
- Malo mi je neprijatno, ali moram da kažem, jedna situacija je sablaznila ovaj narod ovde u kraju Mionice, u selu Paštriću, a može biti i šire. O čemu se zapravo radi? Jedan brat naš, koji je živeo tu sa nama, u međuvremenu je nabavio za sebe lično, privatno skupoceni automobil, električni, kome se vrata otvaraju na ovakav ili onakav način - rekao je otac Arsenije, a potom istakao:
- To s manastirom nema nikakve veze, ali to meni ipak nije bilo milo. Rekao sam mu: ‘Molim te, da taj auto ne bude tu.’ Međutim… Šta da se radi? Čovek vozi taj automobil po Mionici, sad to ljudi povezuju i misle da je to manastirski auto. Čuo sam da se po Mionici priča kako monasi Ribnice voze skupocene automobile. Narod ko narod, jedva čeka da nađe tako nešto da kritikuje.
youtube/printscreen/BALKAN INFO - Zvanični kanal
Iguman manastira Ribnica, jeromonah Arsenije
U video zapisu koji je ovim povodom napravio, otac Arsenije je nastavio objašnjavajući:
- Ja se izvinjavam zbog te sablazni. To jeste stvarno skupocen automobil i super je, neka ga vozi ko hoće, ali to nije manastirsko vozilo. Taj brat više ne živi u našem manastiru. Mi smo braća u Hristu, ali on sada ima neki svoj drugi životni put. Sve to je lepo i krasno, ali eto, još jednom tražim oproštaj. Ako se neko sablaznio videvši taj automobil često parkiran ispred našeg manastira ili u blizini, treba da zna da to s manastirom nema nikakve veze. Posebno zbog toga što taj brat više ni ne živi ovde. Praštajte - poručio je iguman Arsenije.
Ovaj odgovor jeromonaha Arsenija osvetljava suštinu mnogih senzacionalističkih napisa u medijima, gde se od neproverenih priča pletu zavodljive, ali neistinite konstrukcije koje mogu naneti nepotrebnu štetu monaštvu, ali i Crkvi uopšte. U vremenu kada su brzi zaključci često ispred istine, apel igumana Arsenija za praštanje i suzdržavanje od osude podseća na važnost duhovnog mira i staloženosti, pozivajući nas da preispitamo svoje reči i dela.
Arhimandrit Zaharija iz Tanzanije krenuo je na neobično duhovno putovanje – odrastao je u rimokatoličkoj porodici, susreo se sa pravoslavljem i postao monah, služeći u Rusiji.
Po Jevenađeljima četiri Hristova apostola, može se izbrojati da je on počinio tačno 38 čuda, koja se mogu svrstati u četiri grupe. isceljenje bolesnika, pokazivanje Isusove vlasti nad prirodom, isterivanje Satane i njegovih demona i vaskrsavanje mrtvih.
U porti hrama Blagovesti Presvete Bogorodice, preko svetog znamenja krsta s ocilima, osvanula je petokraka zvezda – simbol koji podseća na mračna vremena i sećanje na bolne rane pravoslavnog naroda.
Danas širom Srbije vernici proslavljaju dan zaštitnice i utešiteljke, a u Crkvi Svetih cara Konstantina i carice Jelene u Konjevićima verni narod se okuplja kako bi se poklonio česticama moštiju svetiteljke.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Ljubeći ruku duhovnicima, kroz simboliku koja se proteže vekovima unazad, vernici primaju blagoslov od Gospoda, a način na koji ih oslovljavamo odražava njihovu duhovnu očinsku ulogu.
U pravoslavlju, blagoslov sveštenika predstavlja nevidljivu ruku Hrista koja nas blagosilja i zato je celivamo, dok monahinje svojim životom posvećenim Bogu ostaju stub duhovnosti bez uloge posrednika blagoslova.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.