U saopštenju se navodi, budući da su uhapšeni mladići vernici iz Eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska je dužnost da se tim povodom uputi protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini.
Ovogodišnja proslava spomena srpskog kralja Svetog velikomučenika Stefana Dečanskog u njegovoj zadužbini, glasovitom manastiru Visoki Dečani na Kosovu i Metohiji, obeležena je hapšenjem trojice mladih Nikšićana od strane albanskih vlasti, pod optužbom da se na registarskim tablicama njihovog automobila našao natpis “Kosovo je Srbija”.
Ovim povodom se oglasila eparhija budimljansko-nikšićka, čiji apel vam prenosimo u celosti, onako kao su ga i izrekli.
"Budući da su uhapšeni mladići vernici iz eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska nam je dužnost najsvetija da tim povodom uputimo protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini, koje ovom drakonskom merom pokušavaju da zastraše hodočasnike koji iz svih krajeva sveta godinama pohode svetinju hrama pod zaštitom Uneska. Pritvaranje trojice nikšićkih hodočasnika besmisleno je i uzaludno, tim više što je inkriminisani natpis urezan u srce i dušu svakog hodočasnika manastira Visoki Dečani koji poziva na duhovnu visinu i izdizanje iznad ljudskih slabosti svakog čoveka, pa bio on i trenutni vlastodržac na Kosovu i Metohiji.
No, ovaj incident iziskuje poseban osvrt i najoštriju osudu ponižavajućeg odsustva reakcije države Crne Gore, njenog ministarstva za spoljne poslove i njene vlade koji nisu stali u zaštitu svojih građana, nezakonito lišenih slobode i ljudskih prava za koja se, po svoj prilici, samo deklarativno i selektivno zalažu. Jednako je neobjašnjivo i neopravdano odsustvo predstavnika ambasade Crne Gore u Prištini na slavi manastira Visoki Dečani, zajedno sa svojim narodom čije interese i prava bi trebalo da štite.
Ničim opravdana pasivnost državnih institucija Crne Gore u ovom slučaju je još jedan pokazatelj nepravičnog odnosa prema građanima pravoslavne veroispovesti i srpske nacionalnosti, kojim se zapravo urušavaju državne institucije, a sama država desuverenizuje i unižava.Ukoliko državni organi Crne Gore ne stanu u zaštitu trojice mladića iz Nikšića, crnogorskih državljana, naših sugrađana i vernika, shvatićemo to kao poruku da je Crna Gora odustala od sebe kao suverene, pravne države koja postoji zbog svojih građana o čijem blagostanju, pravima i slobodama treba da brine, ma gde se nalazili.
U Boga se nadamo i njemu se molimo da se probudi glas savesti u srcu i umu onih koji su izabrani od naroda da služe narodu i državi, sledeći zakone, pravdu i istinu".
Osnovni sud u Peći odredio je juče pritvor do 30 dana trojici muškaraca, Crnogorskih državljana koji su u nedelju posle slave manastira Visoki Dečani uhapšeni na parkingu zbog natpisa na tablicama automobila „Kosovo je Srbija“.
U Hramu Hristovog Vakrsenja, vernici, arhijereji i sveštenstvo okupili su se da odaju počast duhovnom vođi, čija je posvećenost i ljubav prema narodu ostavila neizbrisiv trag.
Ovaj incident je deo tenzija između lokalne zajednice i vernika Srpske pravoslavne crkve, koji su ranije postavila jarbol sa trobojkom u skladu sa Temeljnim ugovorom.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Zanatlija iz okoline Nikšića, koji je odbacivao postojanje Boga, suočen s paralizom bez leka, doživeo je susret sa svetiteljem koji mu je zauvek promenio život — a potom je svom sinu dao ime Vasilije.
Ispred Crkve Svetog Đorđa pod Goricom, verni narod, sveštenstvo i monaštvo proslavili su praznik Svetog apostola Marka, uz svetu litiju i molitveno jedinstvo, dok je mitropolit Joanikije pozvao na zajedništvo, razumevanje i delanje u dobru, bez obzira na razlike.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
Na praznični dan mitropolit Fotije služio je arhijerejsku liturgiju i osvetio novopodignuti hram u Borogovu, u Republici Srpskoj, poručivši da pravoslavlje mora ostati svetlost srpskog naroda u vremenu duhovne tame.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.