U saopštenju se navodi, budući da su uhapšeni mladići vernici iz Eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska je dužnost da se tim povodom uputi protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini.
Ovogodišnja proslava spomena srpskog kralja Svetog velikomučenika Stefana Dečanskog u njegovoj zadužbini, glasovitom manastiru Visoki Dečani na Kosovu i Metohiji, obeležena je hapšenjem trojice mladih Nikšićana od strane albanskih vlasti, pod optužbom da se na registarskim tablicama njihovog automobila našao natpis “Kosovo je Srbija”.
Ovim povodom se oglasila eparhija budimljansko-nikšićka, čiji apel vam prenosimo u celosti, onako kao su ga i izrekli.
"Budući da su uhapšeni mladići vernici iz eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska nam je dužnost najsvetija da tim povodom uputimo protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini, koje ovom drakonskom merom pokušavaju da zastraše hodočasnike koji iz svih krajeva sveta godinama pohode svetinju hrama pod zaštitom Uneska. Pritvaranje trojice nikšićkih hodočasnika besmisleno je i uzaludno, tim više što je inkriminisani natpis urezan u srce i dušu svakog hodočasnika manastira Visoki Dečani koji poziva na duhovnu visinu i izdizanje iznad ljudskih slabosti svakog čoveka, pa bio on i trenutni vlastodržac na Kosovu i Metohiji.
No, ovaj incident iziskuje poseban osvrt i najoštriju osudu ponižavajućeg odsustva reakcije države Crne Gore, njenog ministarstva za spoljne poslove i njene vlade koji nisu stali u zaštitu svojih građana, nezakonito lišenih slobode i ljudskih prava za koja se, po svoj prilici, samo deklarativno i selektivno zalažu. Jednako je neobjašnjivo i neopravdano odsustvo predstavnika ambasade Crne Gore u Prištini na slavi manastira Visoki Dečani, zajedno sa svojim narodom čije interese i prava bi trebalo da štite.
Ničim opravdana pasivnost državnih institucija Crne Gore u ovom slučaju je još jedan pokazatelj nepravičnog odnosa prema građanima pravoslavne veroispovesti i srpske nacionalnosti, kojim se zapravo urušavaju državne institucije, a sama država desuverenizuje i unižava.Ukoliko državni organi Crne Gore ne stanu u zaštitu trojice mladića iz Nikšića, crnogorskih državljana, naših sugrađana i vernika, shvatićemo to kao poruku da je Crna Gora odustala od sebe kao suverene, pravne države koja postoji zbog svojih građana o čijem blagostanju, pravima i slobodama treba da brine, ma gde se nalazili.
Devojka, koja je bila izrazito pobožna, požalila se ocu Tadeju da nikako ne može da se uda, uprkos tome što je nekoliko puta bila u ozbiljnim vezama. Svaki put, sve je išlo dobro dok nije trebalo da se desi veridba.Pokušavala je da pronađe razlog, ali ni u čemu ga nije pronalazila.
U saopštenju se navodi, budući da su uhapšeni mladići vernici iz Eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska je dužnost da se tim povodom uputi protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini.
Iako su mnoge freske uništene tokom istorijskih nedaća, uključujući osmansku dominaciju i novija stradanja u martovskom pogromu 2004. godine, crkva i dalje privlači posetioce svojim umetničkim i duhovnim značajem, ostajući simbol identiteta i vernosti srpskog naroda.
Presveta Bogorodica mi je rekla da će se ispuniti sve što je zapisano u Svetom pismu. Dolazi treći svetski rat, 3/4 čovečanstva će biti uništeno, samo 1/4 ćovečanstva će biti spasena, pričala je Prepodobna Sofija Klisurska.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Religija.rs vas poziva da kroz svoje fotografije zabeležite najvažniji trenutak hrišćanskog života i osvojite zlatne darove koji, pored materijalne, nose i duhovnu vrednost, jer doprinose očuvanju bogate pravoslavne tradicije.
Manastir Vavedenje Presvete Bogorodice je imao burnu istoriju, a priču o čudu koje se vezuje za to sveto mesto podelio je ovaj sveštenjak koji bez struje i vode živi na ostrvu na kom je ovaj Božji hram.
U porti hrama Blagovesti Presvete Bogorodice, preko svetog znamenja krsta s ocilima, osvanula je petokraka zvezda – simbol koji podseća na mračna vremena i sećanje na bolne rane pravoslavnog naroda.
U svetinji podignutoj pre skoro osam vekova, obeležena je značajna godišnjica obnove, uz prisustvo vernog naroda i visokih crkvenih dostojanstvenika. Liturgiju je služio mitropolit Joanikije, koji je u besedi sabrane podsetio na bogatu istoriju i značaj ovog svetog mesta.
Tokom boravka u Bokokotorskom zalivu, poglavar SPC osveštaće krst za budući Saborni hram u Bijeloj, služiće liturgiju povodom jubileja Crkve Polaganja rize Presvete Bogorodice, te prisustvovati svečanoj akademiji povodom 185 godina Srpskog pevačkog društva „Jedinstvo“ iz Kotora.
Mitropolit Atanasije sa predstavnicima opštine Pljevlja razgovarao je o projektima koji unapređuju život vernog naroda u Pljevljima i okolnim krajevima, najavljujući kulturne manifestacije koje ujedinjuju tradiciju, umetnost i zajedništvo u ovoj plemenitoj sredini.
Veliki arhijerej koji je svojim životom izgrađivao mostove pomirenja između Crkava i naroda, otišao je u večnost. Poglavar Srpske pravoslavne crkve ističe posvećenost, veru i ljubav koja je obeležila službu njegovog blaženopočivšeg brata u Hristu.
U svetlosti 20. godišnjice od upisa manastira Visoki Dečani na UNESCO-ovu Listu svetske baštine, u Parizu je otvorena izložba koja se bavi nezamenjivim i univerzalnim vrednostima srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji.
U svetinji nadomak Mionice, „najluđa noć“ postaje prilika za duhovnu obnovu i liturgijsko slavlje, daleko od greha i svetovnih iskušenja, kroz molitvu, pričešće i smirenje, dok svet izdiše pod teretom „greha, bluda i Sodome“.
Iako je smenjen, Strikland je nastavio sa javnim kritikama i pozvao crkvene lidera da se bore za očuvanje vere i tradicije, ističući ozbiljnu duhovnu opasnost koja preti Crkvi.
Nastojatelj manastira u blizini Novog Pazara, otac Gavrilo, govori o obnovi koja traje decenijama i ističe da je sve veći broj vernika koji dolaze na liturgije i pričešće najjači dokaz duhovnog buđenja, kome je doprineo povratak veronauke u škole.
Strašan požar zahvatio je dominikanski manastir na ostrvu Čiovu kod Trogira, ali je Crkva Svetog Krsta, poznata po čudesnom Raspeću koje je dva puta prokrvarilo, ostala potpuno netaknuta. Župnik opisao je dramatične trenutke kada je gledao kako plamen guta gotovo čitav gornji sprat manastira, dok svetilište čudesno opstaje.
Uoči Božićnog posta, koji počinje 28. novembra, podsećamo se svetiteljevih reči o važnosti uzdržanja, koje nije samo odricanje od telesnih užitaka, već i pročišćavanje misli, dela i tela kroz ljubav i milostinju.
Posle rata, postao je podvižnik na Svetoj gori, gde je pisao duhovne tekstove, a beli golubovi su mu dolazili dok je radio. Za sebe je govorio da je poslednji potomak loze Nemanjić.