Eparhija raško-prizrenska oštro reaguje na poziva na nasilje visokog funkcionera stranke "Nova kosovska alijansa", upozorivši na posledice prećutnog odobravanja ovakve retorike u društvu koje tvrdi da teži evropskim vrednostima.
Zbog opasne retorike, Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve podnela je albanskim vlastima u Prištini krivičnu prijavu protiv Selima Pacolija, visokog funkcionera stranke Nova kosovska alijansa (AKR), zbog izazivanja razdora među stanovništvom i verske netrpeljivosti. U prijavi se navodi da je Pacoli putem svog Fejsbuk profila u dve objave izneo poruke koje su okarakterisane kao otvoreni poziv na nasilje i širenje mržnje.
U prvoj objavi, Pacoli je pozvao na sprovođenje akcije slične "Oluji" protiv srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji, što za srpski narod nesumnjivo predstavlja simbol tragedije etničkog čišćenja. U drugoj objavi, otišao je korak dalje, optužujući Srpsku pravoslavnu crkvu da stoji iza, kako je naveo, "četničkih bandi" koje su navodno "ubijale i spaljivale na pravoslavni praznik."
Printscreen
U saopštenju Eparhije raško-prizrenske, ovakve izjave ocenjene su kao ozbiljan jezik mržnje i grube klevete, potpuno suprotne vrednostima koje Crkva zastupa.
"Naša Crkva na Kosovu i Metohiji nepokolebljivo se protivila svakom obliku nasilja i uvek je aktivno pružala pomoć svima koji su stradali, bez obzira na njihovo etničko ili versko poreklo. To su svojim svedočanstvima više puta potvrdili i mnogi ugledni međunarodni predstavnici," navodi se u saopštenju.
Dalje se upozorava da takva retorika dodatno produbljuje postojeće podele u društvu i podstiče na nova krivična dela protiv Srpske pravoslavne crkve i njenih vernika. Posebna zabrinutost izražena je zbog ćutanja kosovskog društva, koje, prema rečima Eparhije, prećutno prihvata ovakve izjave.
Printscreen/Youtube/RTV Dukagjini
Visokog funkcionera stranke Nova kosovska alijansa Selim Pacoli
"To ćutanje najbolje ilustruje stvarno stanje društva čiji se zvaničnici javno zalažu za toleranciju i suživot, dok istovremeno dopuštaju atmosferu kolektivne krivice," ističe se u saopštenju.
Eparhija raško-prizrenska apelovala je na međunarodne aktere da pomno prate reakciju kosovskih pravosudnih institucija.
"Ključno je videti da li će ovakvo ponašanje biti adekvatno sankcionisano ili će izostanak kazne, što se, nažalost, često dešavalo, poslužiti kao prećutno odobrenje za dalje širenje mržnje," poručuju iz Eparhije.
U zaključku saopštenja postavlja pitanje o moralnim temeljima društva na Kosovu i Metohiji:
"Vreme je da se svi zapitamo kakvo je društvo izgrađeno u proteklih 25 godina i da li ono doprinosi poverenju i zajedničkom životu svih građana, dostojnom mira i međusobnog poštovanja, bez obzira na etničko i versko poreklo."
Ova krivična prijava otvara važno pitanje o granicama slobode govora i odgovornosti političkih aktera u očuvanju mira i stabilnosti, posebno u društvima opterećenim teškim nasleđem prošlosti. Srpska pravoslavna crkva, sa svojom dugom tradicijom promovisanja međuljudske solidarnosti, ovim činom ukazuje na nužnost odlučnog suprotstavljanja svakom obliku mržnje i poziva na molitveni duh i mirotvornu saradnju svih ljudi dobre volje.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Vernici iz Srbije, Crne Gore i rasejanja okupili su se u duhovno uzvišenoj atmosferi Visokih Dečana kako bi zajedno proslavili ktitorsku slavu u molitvenom prisustvu episkopa i mitropolita.
Nakon poslednjih izjava albanskih zvaničnika o "etničkom čišćenju" Srba sa Kosova i Metohije i tvrdnji da se u srpskim crkvama skriva oružje, Eparhija raško-prizrenska je reagovala upozoravajući na opasnost širenja lažnih informacija koje pogoršavaju međunacionalnu i versku tenziju u ovom delu Balkana.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
Više od pet stotina Srba sabralo se u Visokim Dečanima na prazničnoj liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije. Dolazak vernog naroda doneo je duhovnu snagu i ohrabrenje onima koji istrajavaju na svojim ognjištima na Kosovu i Metohiji.
Na Lazarevu subotu, u manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena, vladika Teodosije služio je svetu liturgiju, a mnogobrojni vernici, pristigli iz raznih krajeva Kosmeta, još jednom su posvedočili kome pripada ova svetinja i koliko traje srpski koren pod njenim svodovima.
Advokat Aleksandar Radovanović, glavni pravni savetnik Eparhije raško-prizrenske, u svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, analizira novi napad na crkvu Hrista Spasitelja u Prištini kroz lažne optužbe i razotkriva skrivene motive šovinističke propagande.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
Na praznični dan mitropolit Fotije služio je arhijerejsku liturgiju i osvetio novopodignuti hram u Borogovu, u Republici Srpskoj, poručivši da pravoslavlje mora ostati svetlost srpskog naroda u vremenu duhovne tame.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.