Nakon poslednjih izjava albanskih zvaničnika o "etničkom čišćenju" Srba sa Kosova i Metohije i tvrdnji da se u srpskim crkvama skriva oružje, Eparhija raško-prizrenska je reagovala upozoravajući na opasnost širenja lažnih informacija koje pogoršavaju međunacionalnu i versku tenziju u ovom delu Balkana.
Posle čestih verbalnih napada na Srpsku pravoslavnu crkvu, neretkih skrnavljenja hramova i uskraćivanja verskih sloboda, poput nedavnog hapšenja Srba posle ktitorske slave u Visokim Dečanima, Eparhija raško-prizrenska saopštila je da je veoma zabrinuta zbog novih izjava albanskih zvaničnika u Prištini da Kosovo i Metohiju treba etnički očistiti od Srba.
U tim neosnovanim optužbama, kako Eparhija navodi, posebno uznemiruju tvrdnje prištinskih institucija da se u srpskim crkvama skriva oružje, te da je crkva “glavni organizator nasilja nad Albancima”.
Eparhija raško-prizrenska ističe da ovakve optužbe ne doprinose smirivanju situacije, već podstiču etničku i versku netoleranciju na Kosovu i Metohiji.
Povodom poziva da je Srpska pravoslavna crkva bila glavni organizator nasilja nad Albancima, uz poziv da Srbe treba etnički očistiti sa Kosova i Metohije, iz Eparhije ističu da SPC na Kosovu i Metohiji nikada nije podržavala nasilje i rat, i štaviše, bila je aktivno angažovana protiv svakog vida oružanog sukoba, o čemu postoje mnoge izjave u kontaktima sa brojnim međunarodnim zvaničnicima koji su duboko cenili stav Srpske pravoslavne crkve i posećivali manastire, insistirajući na njihovoj zaštiti.
“Štaviše, u nekim manastirima, kao što je manastir Visoki Dečani, monasi su pružali zaštitu albanskim civilima tokom oružanog sukoba 1999. i organizovali humanitarnu pomoć sa pravoslavnom humanitarnom organizacijom IOCC iz SAD. Manastir je bio utočište posle rata za brojne Srbe prognanike i Rome koji su proterivani, o čemu su pisali i izveštavali međunarodni mediji, a o pomoći Albancima bilo je i ličnih svedočenja”, navodi se u reakciji Eparhije raško-prizrenske.
SPC/Eparhija raško-prizrenska
Manastir Visoki Dečani
Što se tiče druge izjave da se u srpskim pravoslavnim crkvama skriva oružje i da treba postaviti pitanje kakvi ljudi žive tamo, iz Eparhije ukazuju da je reč o već više puta ponavljanoj kleveti, kao i da je ova tvrdnja demantovana od strane KFOR-a, a takozvana kosovska policija nikada nije potvrdila ni dokazala ove besmislene tvrdnje.
U slučaju tragičnog incidenta kod manastira Banjske u jesen 2023. godine, policija i EULEKS su potvrdili da je svo oružje koje je nađeno na širem prostoru manastira bilo odbačeno kada se grupa naoružanih Srba povlačila preko manastira i privremeno boravila u objektu van manastirskih zidova. Istragom je ustanovljeno, a potom potvrđeno i u konačnom izveštaju kosovske vlade o slučaju Banjska, da u manastiru nije pronađeno nikakvo skladišteno oružje, niti se pominje bilo kakva umešanost manastira i Crkve u ovaj tragičan događaj”, podvlače u Eparhiji.
SPC
Manastir Banjska
Upozoravaju da širenje ovakvih lažnih informacija predstavlja deo kampanje neodgovornih lica iz kosovske javnosti koji podstiču versku i etničku mržnju, jer svesno šire netačne informacije koje nikada nije potvrdila ni vlada u Prištini, ni takozvana kosovska policija, a o čemu su veoma dobro obavešteni predstavnici KFOR-a, EULEKS-a i međunarodni predstavnici.
“Širenje ovakvih informacija ne doprinosi smirivanju situacije i podstiče etničku i versku netoleranciju na Kosovu i Metohiji, što nije u interesu ni Srba ni Albanaca na ovom prostoru. Naša Crkva je u poslednjih trideset godina neprestano pozivala na mirno rešavanje svih problema na ovom prostoru, u skladu sa učenjem Jevanđelja”, poručuju iz Eparhije.
Na dan kada se SPC molitveno seća Prepodobnog Ilariona Velikog, episkop novobrdski Ilarion obeležio je svoj imendan u pobožnoj atmosferi svetinje nadomak Gnjilana, gde je podsetio vernike da u ljubavi prema bližnjem pronalazimo put do večnog života.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Vernici iz Srbije, Crne Gore i rasejanja okupili su se u duhovno uzvišenoj atmosferi Visokih Dečana kako bi zajedno proslavili ktitorsku slavu u molitvenom prisustvu episkopa i mitropolita.
Monahinja Marija iz manastira Beška na Skadarskom jezeru, sestra Dragutina Lalatovića, jednog od uhapšenih mladića na slavi manastira Dečani, poručila je da je hapšenje test vere. Ona je istakla da Dragutin, poznat po humanitarnom radu i podršci srpskom narodu na Kosovu.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
Sveštenici prizrenskog i prištinskog namesništva, predvođeni mitropolitom Teodosijem, okupili su se radi međusobnog osnaživanja u služenju vernom narodu tokom izazovnih, ali blagodati ispunjenih dana.
U duhu bratske ljubavi i molitvenog podsticaja, jereji su se okupili da razmene iskustva i planiraju dalji rad u Gospodnjoj njivi, usmereni ka budućim izazovima i zadatcima u parohijskom životu.
Nakon oštrih reakcija na njegove tekstove, zajedničkog pisma šestorice vladika i medijskih spekulacija, mitropolit David ponovo se oglasio, jasno poručujući da ostaje dosledan svojim stavovima i da ne dozvoljava manipulacije njegovim rečima i delima.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
Na praznični dan mitropolit Fotije služio je arhijerejsku liturgiju i osvetio novopodignuti hram u Borogovu, u Republici Srpskoj, poručivši da pravoslavlje mora ostati svetlost srpskog naroda u vremenu duhovne tame.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.