U senci školskih zvona koja su označila kraj jedne mladosti i početak novog poglavlja, u srcu Severne Mitrovice dogodio se incident koji je uzdrmao ne samo lokalnu zajednicu, već i probudio duboku zabrinutost u redovima Srpske pravoslavne crkve. U svom oštro intoniranom saopštenju, Eparhija raško-prizrenska osudila je, kako navodi, „selektivnu i prekomernu upotrebu sile“ kosovske policije nad srpskim maloletnikom – maturantom koji je sa svojim vršnjacima slavio kraj školovanja.
Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se šokantan trenutak u kojem trojica pripadnika kosovske policije fizički nasrću na jednog mladića. Najpotresniji detalj zabeležen kamerom – jedan policajac steže maloletnika za vrat. Taj kadar postaje simbol šireg osećaja – osećaja da su Srbi na Kosovu i Metohiji ponovo postali mete sistematskog pritiska, kako ocenjuju iz Eparhije.
„Srpski narod današnji incident, kao i čitav niz drugih incidenata prethodnih dana, doživljava kao nastavak sistematskih pritisaka na Srbe na Kosovu i Metohiji“, poručuje Eparhija, ne krijući uznemirenost. Posebno boli to što, kako se ističe, „policija nije reagovala na provokacije kosovskih Albanaca na šetalištu“, dok su srpski srednjoškolci postali mete fizičkog nasilja u trenutku slavlja i radosti.
U saopštenju koje snažno odjekuje u javnosti, Eparhija apeluje na međunarodne predstavnike da reaguju – pre nego što spirala tenzija preraste u nešto mnogo ozbiljnije i opasnije. „Pozivamo međunarodne predstavnike na Kosovu i Metohiji da zaustave eskalaciju provokacija i primenu sile nad Srbima, posebno na severu Kosova i Metohije, jer to može da dovede do ozbiljnog pogoršanja bezbednosne situacije.“
Zabrinutost nije samo izraz institucionalne reakcije Crkve. Ona je i glas naroda, roditelja, vernika i građana – svih onih koji u ovom događaju vide sliku šire nepravde i nemoći. U danu koji je trebalo da bude svečan i radostan, jedan mladi život obeležen je silom i strahom. I dok svet gleda, Severna Mitrovica opet diše teže.
Sve više pravoslavaca iz Srbije i sveta dolazi na Kosovo i Metohiju — ne kao turisti, već kao hodočasnici koji tragaju za svetlošću, utehom i korenima. U svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, Maria Vasić, otkriva se kako meštani, zatečeni tom radošću, širom otvaraju vrata svojih domova — i svojih srca.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
Eparhija raško-prizrenska podnela je još jednu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke zbog nasilnog zauzimanja crkve u selu Rakitnica, dok izostanak institucionalne zaštite otvara vrata za dalja skrnavljenja duhovnog nasleđa Srpske pravoslavne crkve.