Eparhija raško-prizrenska uputila je snažan apel javnosti povodom razornih požara koji su poslednjih dana zahvatili mnoge krajeve Srbije, a posebno opštine na Kosovu i Metohiji. Kako se navodi u saopštenju Eparhije, najveće stradanje zabeleženo je u opštini Zubin Potok i u povratničkom selu Osojane u Metohiji, gde su vatra i dim uništili čitave živote.
– Požari su do temelja uništili četiri porodične kuće, spalili pšenicu spremnu za žetvu i ugrozili čitavu zajednicu koja ionako živi u izuzetno teškim uslovima – ističe Eparhija.
Monahinje manastira Gorioča bez straha u bitku sa plamenom
Meštani Osojana, zajedno sa monahinjama iz manastira Gorioča, pokazali su nesvakidašnju hrabrost i požrtvovanost. Kako se naglašava u saopštenju, oni su rizikovali sopstvene živote kako bi spasili okolne kuće od uništenja.
– Bez oklevanja su nosili aparate za gašenje požara kroz dim i plamen, istrajavajući u naporima da obuzdaju vatrenu stihiju i spreče još veću štetu za svoju zajednicu. Njihov nesebični primer probudio je u mnogima obnovljeni osećaj jedinstva, odgovornosti i nade – navodi se.
Porodice ponovo ostale bez krova nad glavom
I pored junačkih napora, šteta je ogromna. Porodice koje su posle stradanja 1999. godine ponovo izgradile svoje domove sada su drugi put ostale bez krova nad glavom.
– Mnogi stariji i najugroženiji stanovnici izgubili su ne samo svoje kuće već i male lične dragocenosti, porodične fotografije i uspomene koje nikakva obnova ne može nadoknaditi. Meštani su sa gorčinom svedočili da su im domovi sada izgoreli po drugi put u jednom pokolenju, što je dodatno produbilo traume i sećanja na progonstvo – saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
Poziv za pomoć najugroženijima
Eparhija raško-prizrenska uputila je apel humanitarnim organizacijama, dobrotvornim fondovima, crkvenim zajednicama i svim ljudima dobre volje da pruže pomoć stanovnicima Metohije.
– Posebno je potrebna pomoć meštanima Osojana i drugih ugroženih sela da obnove svoje domove, ponovo uspostave električne veze i osnovnu infrastrukturu i povrate osećaj bezbednosti i dostojanstva – zaključuje se u saopštenju.
Na dan kada Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Justina Ćelijskog, podsećamo se besede koja je izazvala šok u tadašnjoj Jugoslaviji. Pred stotinama ljudi, a pod prismotrom vlasti, tada mladi profesor Amfilohije izgovorio je istinu koju mnogi nisu smeli ni da pomisle.
Na Kosovu i Metohiji, u Ukrajini i Moldaviji pokrenuti su koordinisani pokušaji razbijanja crkvenog jedinstva, upozoravaju sveštenici i istoričari. Meta su pravoslavni Sloveni, a cilj je potkopavanje njihove vere, identiteta i svetinja.
Na putu ka svetinji desila se drama koja je potresla vernike – uznemirujuće informacije o pritiscima, hapšenjima i novim iskušenjima za srpski narod.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.