Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
U manastiru Gračanica, među stoletnim freskama koje svedoče o vekovima pravoslavne vere, odigrala se važna diplomatska scena – susret mitropolita raško-prizrenskog Teodosija sa novoimenovanim šefom Misije OEBS-a u Prištini, britanskim diplomatom Džerardom Mekgarkom.
Ovaj susret nije bio samo protokolarni pozdrav novom predstavniku međunarodne zajednice – bio je to susret istine, vapaja i poziva na savest. Vladika Teodosije je Mekgarka neposredno upoznao sa teškoćama koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod svakodnevno podnose na Kosovu i Metohiji.
U fokusu razgovora bili su bezbednosni izazovi, sve češći napadi na vernike i imovinu Crkve, ugrožavanje ljudskih i verskih prava, ali i neprestana borba za očuvanje kulturnog i duhovnog nasleđa. U svetlosti ovih problema, manastiri poput Dečana, Gračanice, Pećke patrijaršije i Bogorodice Ljeviške ne predstavljaju samo kulturna blaga – već simbole opstanka, nade i identiteta naroda koji je na ovom prostoru vekovima ukorenjen.
Eparhija Raško Prizrenska/Informativna služba
Vladika Teodosije je Mekgarka upoznao sa teškoćama koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod svakodnevno podnose na Kosovu i Metohiji
Mekgark je saslušao vladiku Teodosija sa očiglednim interesovanjem, potvrdivši da je Misija OEBS-a posvećena nastavku praćenja situacije na terenu i pružanju podrške naporima usmerenim ka zaštiti ljudskih prava, vladavine prava i verskih sloboda. Njegove reči ulivaju nadu, ali srpska zajednica na Kosmetu zna da su reči samo početak – dok se hramovi čuvaju ne samo molitvom, već i strpljivim pregovorima, međunarodnim apelima i, iznad svega, svakodnevnim svedočenjem vere.
Ambasador Mekgark, koji je početkom maja preuzeo dužnost od Majkla Devenporta, suočava se sa izazovom delikatne stvarnosti – sveta u kojem pravoslavna Crkva nije samo religijska institucija, već i čuvar narodne svesti, istorije i identiteta.
Ovaj susret ostaje zabeležen kao još jedan pokušaj da glas srpskog naroda na Kosovu i Metohiji ne utihne u zaglušujućoj tišini političkih kalkulacija. Jer, kako je vladika Teodosije više puta isticao:
– Crkva ne traži privilegije, već pravo na život dostojan čoveka Božijeg.
Više od pet stotina Srba sabralo se u Visokim Dečanima na prazničnoj liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije. Dolazak vernog naroda doneo je duhovnu snagu i ohrabrenje onima koji istrajavaju na svojim ognjištima na Kosovu i Metohiji.
Drugog dana svoje posete južnoj srpskoj pokrajini, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Liturgiju u manastiru Visoki Dečani, poručivši vernicima da neprijatelji nisu ljudi, već smrt – jedini istinski protivnik, koga je Hristos pobedio iz ljubavi prema svakome od nas.
Sve više pravoslavaca iz Srbije i sveta dolazi na Kosovo i Metohiju — ne kao turisti, već kao hodočasnici koji tragaju za svetlošću, utehom i korenima. U svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, Maria Vasić, otkriva se kako meštani, zatečeni tom radošću, širom otvaraju vrata svojih domova — i svojih srca.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Sveštenici prizrenskog i prištinskog namesništva, predvođeni mitropolitom Teodosijem, okupili su se radi međusobnog osnaživanja u služenju vernom narodu tokom izazovnih, ali blagodati ispunjenih dana.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
Usledila je poseta Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji "Kantakuzina Katarina Branković" i Duhovnom centru na Svetom Duhu, gde se gost upoznao sa obrazovnim programom i duhovnim životom te crkveno-školske institucije.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.