Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
U manastiru Gračanica, među stoletnim freskama koje svedoče o vekovima pravoslavne vere, odigrala se važna diplomatska scena – susret mitropolita raško-prizrenskog Teodosija sa novoimenovanim šefom Misije OEBS-a u Prištini, britanskim diplomatom Džerardom Mekgarkom.
Ovaj susret nije bio samo protokolarni pozdrav novom predstavniku međunarodne zajednice – bio je to susret istine, vapaja i poziva na savest. Vladika Teodosije je Mekgarka neposredno upoznao sa teškoćama koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod svakodnevno podnose na Kosovu i Metohiji.
U fokusu razgovora bili su bezbednosni izazovi, sve češći napadi na vernike i imovinu Crkve, ugrožavanje ljudskih i verskih prava, ali i neprestana borba za očuvanje kulturnog i duhovnog nasleđa. U svetlosti ovih problema, manastiri poput Dečana, Gračanice, Pećke patrijaršije i Bogorodice Ljeviške ne predstavljaju samo kulturna blaga – već simbole opstanka, nade i identiteta naroda koji je na ovom prostoru vekovima ukorenjen.
Eparhija Raško Prizrenska/Informativna služba
Vladika Teodosije je Mekgarka upoznao sa teškoćama koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod svakodnevno podnose na Kosovu i Metohiji
Mekgark je saslušao vladiku Teodosija sa očiglednim interesovanjem, potvrdivši da je Misija OEBS-a posvećena nastavku praćenja situacije na terenu i pružanju podrške naporima usmerenim ka zaštiti ljudskih prava, vladavine prava i verskih sloboda. Njegove reči ulivaju nadu, ali srpska zajednica na Kosmetu zna da su reči samo početak – dok se hramovi čuvaju ne samo molitvom, već i strpljivim pregovorima, međunarodnim apelima i, iznad svega, svakodnevnim svedočenjem vere.
Ambasador Mekgark, koji je početkom maja preuzeo dužnost od Majkla Devenporta, suočava se sa izazovom delikatne stvarnosti – sveta u kojem pravoslavna Crkva nije samo religijska institucija, već i čuvar narodne svesti, istorije i identiteta.
Ovaj susret ostaje zabeležen kao još jedan pokušaj da glas srpskog naroda na Kosovu i Metohiji ne utihne u zaglušujućoj tišini političkih kalkulacija. Jer, kako je vladika Teodosije više puta isticao:
– Crkva ne traži privilegije, već pravo na život dostojan čoveka Božijeg.
Više od pet stotina Srba sabralo se u Visokim Dečanima na prazničnoj liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije. Dolazak vernog naroda doneo je duhovnu snagu i ohrabrenje onima koji istrajavaju na svojim ognjištima na Kosovu i Metohiji.
Drugog dana svoje posete južnoj srpskoj pokrajini, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Liturgiju u manastiru Visoki Dečani, poručivši vernicima da neprijatelji nisu ljudi, već smrt – jedini istinski protivnik, koga je Hristos pobedio iz ljubavi prema svakome od nas.
Sve više pravoslavaca iz Srbije i sveta dolazi na Kosovo i Metohiju — ne kao turisti, već kao hodočasnici koji tragaju za svetlošću, utehom i korenima. U svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, Maria Vasić, otkriva se kako meštani, zatečeni tom radošću, širom otvaraju vrata svojih domova — i svojih srca.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
Svi oni koji su sumnjali u Sina Božjeg u velikom strahu i divljenju su posmatrali to nebesko znamenje, koje je sijalo neopisivom svetlošću, jačom od sunčeve.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.
Na temeljima drevne svetinje iz 13. veka, poznate kao „Mali Jasenovac“, posle skoro dve decenije obnove, ponovo se oglasila molitva. Rožanj nije samo obnovljen manastir — to je povratak naroda, vere i nade u srce Majevice.
Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Sveštenici prizrenskog i prištinskog namesništva, predvođeni mitropolitom Teodosijem, okupili su se radi međusobnog osnaživanja u služenju vernom narodu tokom izazovnih, ali blagodati ispunjenih dana.
Na Lazarevu subotu, u manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena, vladika Teodosije služio je svetu liturgiju, a mnogobrojni vernici, pristigli iz raznih krajeva Kosmeta, još jednom su posvedočili kome pripada ova svetinja i koliko traje srpski koren pod njenim svodovima.
U duhu bratske ljubavi i molitvenog podsticaja, jereji su se okupili da razmene iskustva i planiraju dalji rad u Gospodnjoj njivi, usmereni ka budućim izazovima i zadatcima u parohijskom životu.
U znak poštovanja prema žrtvama tragičnih događaja iz 2004. godine, vernici su se okupili u svetinji, i podsećajući na borbu i snagu srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Na temeljima drevne svetinje iz 13. veka, poznate kao „Mali Jasenovac“, posle skoro dve decenije obnove, ponovo se oglasila molitva. Rožanj nije samo obnovljen manastir — to je povratak naroda, vere i nade u srce Majevice.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Dr Alan Džozefson, psihijatar sa Univerziteta u Luizvilu, javno je govorio protiv nepovratnih zahvata nad maloletnicima i zbog toga izgubio posao. Posle godina borbe, istina mu je donela i pravdu - i 1,6 miliona dolara.
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.