Na ročištu u Nikšiću, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o posledicama optužbi koje su, kako tvrdi, trajno narušile njegov ugled i odnose u sredini u kojoj živi i služi, osvrćući se i na širu društvenu pozadinu ovog slučaja.
Optužbe izrečene u medijima često mogu imati dalekosežne posledice, ne samo po pojedinca, već i po institucije koje on predstavlja. U slučaju episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija, ove optužbe nisu samo ugrozile njegov lični integritet, već su dovele u pitanje ugled Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda u Crnoj Gori.
Suočavanje sa neosnovanim optužbama postalo je deo šireg problema društvene polarizacije i medijskih manipulacija, koje ostavljaju duboke posledice na pojedince i zajednicu u celini. S tim u vezi, danas je u Osnovnom sudu u Nikšiću održano ročište po tužbi episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija (Ostojića) protiv države Crne Gore, povodom sadržaja objavljenih na portalu "Udar".
Vladika Metodije je pred sudom ispričao kako ga je vest o tome da je na pomenutom portalu označen kao saradnik srpske Bezbednosno-informativne agencije (BIA) zatekla tokom njegovog boravka na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu. Kako je naglasio, u toj ustanovi nalazio se na lečenju zbog povreda zadobijenih tokom incidenata na mostu Đurđevića Tara 21. decembra 2019. godine.
- Ubrzo nakon toga, usledila je blokada granica zbog pandemije COVID-19, pa sam ostao u Beogradu, ne mogavši da se vratim u Cetinjski manastir. Upravo tada me zatekla vest o pojavljivanju mog imena na portalu "Udar.me", gde sam predstavljen kao subverzivni element koji podriva ustavni poredak Crne Gore i kao navodni saradnik stranih obaveštajnih službi.
Posle svete liturgije koju je služio u hramu Rođenja Presvete Bogorodice, episkop šabački Jerotej uputio je vernicima nadahnutu poruku o značaju ljubavi prema bližjnjem, uz tumačenje priče o milostivom Samarjaninu i pripremi srca za radostan praznik Hristovog rođenja.
Na praznik posvećen Svetom proroku Naumu, u ovoj drevnoj svetinji obavljen je čin monašenja, kojim je bratstvo obogaćeno novim monasima – Efrosinom i Nikolajem, a ovaj događaj donosi novu duhovnu snagu celoj Eparhiji timočkoj.
Mesečna studentska stipendija iz Fonda Vladimir Matijević iznosi 160 evra, a učenička 80 evra. Mesečna stipendija iz Fonda Ivana Vujnović iznosi 200 evra.
U jednom od najznačajnijih duhovnih centara Kosova i Metohije svečano je obeležen praznik posvećen Svetom Joanikiju Devičkom. Sabor arhijereja, sveštenstva, monaštva i vernog naroda podsetio je na duboko značenje krsta, vaskrsenja i duhovne snage koja obnavlja svetinje i ljude, uprkos najtežim iskušenjima.
Film zasnovan na jednoj od najvažnijih hrišćanskih priča premijerno je prikazan uoči katoličkog Božića, ali neki vernici i istoričari su zabrinuti zbog njegovih izmišljenih delova.
Dok su ratne strahote gutale Bosnu i Hercegovinu, protojerej-stavrofor Milorad Golijanin rizikovao je sve kako bi zaštitio dvojicu muslimanskih verskih vođa. Njegova vera u mir i ljudskost koštala ga je vida, ali njegova poruka o ljubavi i praštanju odzvanja i danas.
Aleksandar Đurđević, diplomirani master teolog i veroučitelj objašnjava da pojedine, neplanirane i žalosne situacije navode na pitanje "da li se slava proslavlja, ukoliko član porodice umre neposredno pred slavu".
Nekadašnji evanđelistički, a danas pravoslavni sveštenik govori o svom duhovnom preobražaju, preispitivanju istine i pitanjima koja razotkrivaju korene hrišćanske vere. Njegov susret sa mladićem na aerodromu naterao je mnoge da se zamisle o istoriji Crkve i Svetog pisma.
Pored bogosluženja i predavanja Svetih tajni, jedna od glavnih dužnosti sveštenoslužitelja je tumačenje i objašnjavanje Svetog pisma vernicima. On pruža duhovno vođstvo, savetuje o moralnim i duhovnim pitanjima i pomaže vernicima da razumeju i primenjuju verske doktrine u svom životu.
Tridesetdvogodišnji Vanđala Hamidu iz Ugande platio je životom odluku da postane sledbenik Hrista. Njegovo odbijanje da se odrekne nove vere razbesnelo je porodicu i dovelo do brutalnog napada koji je potresao selo Masita.