Na ročištu u Nikšiću, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o posledicama optužbi koje su, kako tvrdi, trajno narušile njegov ugled i odnose u sredini u kojoj živi i služi, osvrćući se i na širu društvenu pozadinu ovog slučaja.
Optužbe izrečene u medijima često mogu imati dalekosežne posledice, ne samo po pojedinca, već i po institucije koje on predstavlja. U slučaju episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija, ove optužbe nisu samo ugrozile njegov lični integritet, već su dovele u pitanje ugled Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda u Crnoj Gori.
Suočavanje sa neosnovanim optužbama postalo je deo šireg problema društvene polarizacije i medijskih manipulacija, koje ostavljaju duboke posledice na pojedince i zajednicu u celini. S tim u vezi, danas je u Osnovnom sudu u Nikšiću održano ročište po tužbi episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija (Ostojića) protiv države Crne Gore, povodom sadržaja objavljenih na portalu "Udar".
Vladika Metodije je pred sudom ispričao kako ga je vest o tome da je na pomenutom portalu označen kao saradnik srpske Bezbednosno-informativne agencije (BIA) zatekla tokom njegovog boravka na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu. Kako je naglasio, u toj ustanovi nalazio se na lečenju zbog povreda zadobijenih tokom incidenata na mostu Đurđevića Tara 21. decembra 2019. godine.
- Ubrzo nakon toga, usledila je blokada granica zbog pandemije COVID-19, pa sam ostao u Beogradu, ne mogavši da se vratim u Cetinjski manastir. Upravo tada me zatekla vest o pojavljivanju mog imena na portalu "Udar.me", gde sam predstavljen kao subverzivni element koji podriva ustavni poredak Crne Gore i kao navodni saradnik stranih obaveštajnih službi.
Printscreen/Клуб Црне Горе и Србије-Подгорица
Objavljivanjem takvih neistina trajno je urušen ne samo moj ugled kao episkopa Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, već i ugled moje porodice, celokupne Crkve kojoj pripadam kao visoki klirik, kao i ugled srpskog naroda u Crnoj Gori - izjavio je episkop Metodije, kako stoji u zapisniku sa ročišta, prenosi portal aloonline.me.
Vladika je na sudu istakao da je za svojih 19 godina službe i života na Cetinju, u Cetinjskom manastiru, bio svestan da ta sredina nije uvek prijateljski nastrojena prema njemu, sveštenstvu SPC i pokojnom mitropolitu Amfilohiju Radoviću.
„Ipak, moram naglasiti da sam uspeo da izgradim brojne dobre, a poneke i prijateljske odnose. Nikada nisam imao problema, iako sam se oduvek jasno deklarisao kao Srbin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve. Objavljivanjem neistina na pomenutom portalu mnogi od tih odnosa su narušeni, a neki i trajno uništeni”, kazao je vladika Metodije i istakao:
- Moje prisustvo danas pred ovim časnim sudom nije samo odbrana moje lične časti, već i časti srpskog naroda i SPC, koji su ovakvim napadima dovedeni u pitanje. Radi se o planskom instrumentalizovanju laži sa ciljem da se targetiraju Crkva i srpski narod, što je kulminiralo najavama „traktorijada“, koje predstavljaju ništa drugo do eufemizam za etničko čišćenje sa svim njegovim tragičnim posledicama.
Dakle, kriminogene laži i neistine ne smeju proći nekažnjeno, naročito ako dolaze sa visokih platformi koje sebi obezbeđuju nedodirljivost, dok žrtvi nameću krivicu od koje se ne može opravdati.
On je dodao da su posledice tih optužbi bile duboke i trajne, ne samo po njegov lični ugled, već i na njegov unutrašnji osećaj pravde i dostojanstva.
- Kada sam video sadržaj objavljen na portalu "Udar", osetio sam bol, poraženost i duboku zbunjenost. Istovremeno, osetio sam žal zbog činjenice da su pojedine strukture spremne na ovakve sramne postupke, ne birajući sredstva i provlačeći kroz blato svakoga ko im se nađe na putu. Moj život, rad i postupci nikada nisu pružali povoda za takve kvalifikacije, a posledice toga i dalje su vidljive - rekao je episkop Metodije.
Pred sudom je ponovio da su i vernici Srpske pravoslavne crkve podjednako bili pogođeni ovim sadržajem.
- Većina naroda koji dolazi u crkve prepoznala je u tim objavama pripremu za ono što je sledilo i što je najavljivano. Narod dolazi u crkve nezavisno od mene kao ličnosti; ja nisam razlog njihove pobožnosti i vere. U javnosti se ne eksponiram, ne dajem intervjue niti gostujem u televizijskim emisijama. Moje obraćanje je usmereno isključivo prema pastvi i narodu koji dolazi u crkvu, gde nisam primetio nikakve promene u njihovom odnosu prema meni - zaključio je episkop Metodije.
Na ročištu su prezentovani materijali sa portala "Udar", kao i drugi medijski sadržaji i izjave političara koji su u raznim televizijskim emisijama komentarisali aferu vezanu za ovaj slučaj.
U temelju pravoslavne vere leži istina, strpljenje i ljubav prema bližnjima. Upravo kroz ove vrednosti episkop Metodije traži pravdu, verujući da se laž ne može trajno održati tamo gde istina neprestano svetli.
Arhimandrit iz carske lavre Hilandara, svečano je primljen u hramu Svetog Vasilija Ostroškog, gde su njegove reči odjeknule dubokim duhovnim značenjem. Blagoslov, uteha i nada ispunili su srca prisutnih, dok su ikonu litijski proneli do hrama u Kličevu, koji joj je posvećen.
U porti hrama Blagovesti Presvete Bogorodice, preko svetog znamenja krsta s ocilima, osvanula je petokraka zvezda – simbol koji podseća na mračna vremena i sećanje na bolne rane pravoslavnog naroda.
U Hramu Hristovog Vakrsenja, vernici, arhijereji i sveštenstvo okupili su se da odaju počast duhovnom vođi, čija je posvećenost i ljubav prema narodu ostavila neizbrisiv trag.
Ovaj incident je deo tenzija između lokalne zajednice i vernika Srpske pravoslavne crkve, koji su ranije postavila jarbol sa trobojkom u skladu sa Temeljnim ugovorom.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.