Na redovnom sastanku sa zatvorskim sveštenicima i upravnicima zatvorskog sistema, poglavar SPC poslao je snažnu poruku nade onima koji su pali, ali nisu zaboravljeni – Crkva je tu da ih podigne i povede ka svetlosti.
Iza teških zidina Centralnog zatvora u Beogradu, gde se prepliću ljudske sudbine i iskušenja, odigrala se scena duhovne utehe i nade. Patrijarh srpski Porfirije predsedavao je Šestim redovnim sastankom zatvorskih sveštenoslužitelja Srpske pravoslavne crkve sa upravnicima Sistema za izvršenje krivičnih sankcija, donoseći reč Jevanđelja tamo gde je najpotrebnija.
Sastanku, održanom u zgradi Centralnog zatvora u Beogradu, prisustvovali su episkop toplički Petar, koordinator Verskog dobrotvornog starateljstva, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dejan Carević, kao i načelnici, upravnici i sveštenici posvećeni duhovnom staranju o onima koji su lišeni slobode. Nadahnut jevanđeljskim rečima: "U tamnici bejah i posetiste me" (Mt 25, 36), patrijarh Porfirije naglasio je značaj misije Crkve među zatvorskim zidinama.
Foto: SPC
Patrijarh porfirije sa učesnicima sastanka
Naglasio je dugogodišnju spremnost Crkve da služi u zatvorima, prateći zakon i pravdu, ali ne zaboravljajući milost i saosećanje. Nakon izveštaja koordinatora o dosadašnjim rezultatima i predlozima za unapređenje, razgovaralo se o daljim koracima u jačanju duhovne službe u zatvorima. Patrijarh je blagoslovio sve prisutne i izrazio uverenje da će se verska služba u zatvorima razvijati strpljivo i predano, donoseći plodove pokajanja i preobraženja.
Foto: SPC
Učesnici Šestog redovnog sastanka zatvorskih sveštenika SPC ispred zgrade Centralnog zatvora
Direktor Sistema za izvršenje krivičnih sankcija, Dejan Carević, istakao je da institucije pružaju punu podršku svim zajedničkim naporima, naglasivši da je duhovna briga sastavni deo resocijalizacije i povratka pojedinca na pravi put.
Patrijarhova poseta Centralnom zatvoru ostavila je snažan pečat nade i vere, podsećajući da je Bog uvek blizu onih koji Ga traže, ma gde se nalazili. Jer, kako reče Hristos: "Nisam došao da pozovem pravednike, nego grešnike na pokajanje" (Lk 5, 32).
U autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, teolog Tamara Gajić Jovanović analizira stavove svoje koleginice Jelene Petrović i ukazuje na suštinsko nerazumevanje identiteta i misije Crkve.
Na putu ka prazniku Vaskrsenja Hristovog, Srpska pravoslavna crkva već danas, u Nedelju carinika i fariseja, otvara vrata pokajanja i smirenja kroz sveti period Trioda.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve je, u besedi koja nas poziva na duboko samoispitivanje, ukazao na značaj smirenja kao puta ka Hristu i istinskoj duhovnoj obnovi.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U vreme Velikog posta, kada smo pozvani na smirenje i praštanje, u svim crkvama Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke služiće se akatist Majci Božijoj – kao snaga, uteha i put ka duhovnoj obnovi.
Oni pred kojima se mi, mirjani, ispovedamo, sabrali su se u hramu Svetog Simeona Mirotočivog, gde su učestvovali u liturgiji i Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, uz molitveno prisustvo patrijarha Porfirija.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
Dok se srpski narod na Kosmetu suočava s pritiscima i neizvesnošću, arhimandrit Mihailo šalje snažnu poruku mira i opreza i ističe da će slava biti obeležena molitvom i sabornim duhom, daleko od sukoba i podela.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.