REAKCIJA NA GLASINE DA JE MANASTIR SVETE PETKE PRODAT ARAPIMA: Država preuzela finansiranje brige o štićenicama ove svetinje, koji su ometeni u razvoju
Nakon talasa neistina, istina je konačno razotkrivena – manastir ostaje utočište za one kojima je najpotrebnija ljubav i nega, dok država preuzima finansiranje svih troškova.
Višemesečna kampanja dezinformacija, u kojoj su neistine i podmetanja pokušala da poljuljaju poverenje u svetinju, konačno je razotkrivena. Lažne tvrdnje o prodaji manastira Svete Petke u Izvoru kod Paraćina arapskim investitorima sada su demantovane na najvišem nivou, a istina je izašla na svetlost dana.
Foto: SPC
Dom za osobe ometene u razvoju, o kojima brine sestrinstvo manastira Svete Petke u Izvoru
Naime, u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja potpisan je ugovor kojim država preuzima potpuno finansiranje svih troškova, omogućujući monahinjama da nastave svoju misiju brige o devedeset štićenica Doma za decu ometenu u razvoju, prenosi zvanični sajt Srpske pravoslavne crkve. Ovim činom ne samo da je stavljena tačka na zlonamerne glasine, već je i još jednom potvrđena svetost i nesebična ljubav koju manastir daruje svima kojima je potrebna uteha i podrška.
Igumanija manastira, mati Marija, izrazila je duboku blagodarnost ministru Nemanji Staroviću na ovoj dragocenoj pomoći, istakavši da se ovim činom potvrđuje istinsko hrišćansko saosećanje i briga za najranjivije.
Printscreen/Youtube/Intro Studio
Monahinje svetinje u Izvoru, koje brinu o šticenicima Doma za osobe ometene u razvoju
Manastir Svete Petke, svetinja posvećena molitvi i dobrotvornom radu, nedavno je na praznik Sretenja Gospodnjeg, Dan državnosti Srbije, odlikovan Sretenjskim ordenom za izuzetan doprinos humanitarnom i dobrotvornom radu. Ovo priznanje potvrđuje predanost monahinja koje, u tihovanju i služenju, decenijama pružaju ljubav onima kojima je najpotrebnija.
Neistine dolaze i prolaze, ali istina – poput svetlosti sveće u tami – uvek pronalazi svoj put. Manastir Svete Petke ostaje čvrst u veri, svetionik nade i utočište za sve koji traže mir, ljubav i blagoslov Božiji.
Uoči praznika Svetog Save, uprava manastira Svete Petke Izvorske odbacila je glasine o navodnoj prodaji arapskim investitorima, pozivajući vernike da ne šire neistine koje ugrožavaju integritet Srpske pravoslavne crkve i destabilizuju zajedništvo među našim narodom.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.