U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije primio je članove Srpskog udruženja „Karađorđe“ iz Herceg Novog. U srdačnom i toplom razgovoru, gosti su predstavili svoj rad i nesebično zalaganje na očuvanju srpske kulturne baštine, tradicije i istorije u Boki Kotorskoj i Crnoj Gori. Posebno su istakli svoj doprinos u negovanju sećanja na značajne istorijske događaje i ličnosti, kao i očuvanju srpskog folklora i tradicionalne muzike, koji čine temelj identiteta ovog kraja.
Tokom susreta, članovi udruženja su za patrijarha, uz zvuke gusala, otpevali dve tradicionalne srpske melodije iz primorskog kraja. Patrijarh Porfirije je bio dirnut njihovim nastupom, izrazivši zadovoljstvo zbog njihove posete i pohvalivši njihov trud i posvećenost očuvanju srpskog identiteta i kulturnog nasleđa. Istakao je važnost ovakvih inicijativa, koje dodatno jačaju duhovnu i kulturnu povezanost između Srbije i Crne Gore, te podstiču generacije da se ponosno sećaju svojih korena.
Prijemu su prisustvovali gospoda Predrag Vujnović, Predrag Vujsić, Milivoje Brčić, Savo Niković i Milivoje Kosović, članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“, kao i protojerej Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta Patrijarha srpskog. Udruženje „Karađorđe“ poznato je po organizovanju brojnim kulturnih manifestacija, koncerata i predavanja, sa ciljem promocije srpske kulture i jačanja veza sa maticom Srbijom.
Ovaj susret bio je trenutak u kojem su se spojile prošlost, sadašnjost i budućnost, svedočeći o snazi vere, ljubavi prema tradiciji i neprekinutom lanacu srpskog identiteta, koji se čuva i u najtežim vremenima.
Uz arhijereje, sveštenstvo, monaštvo i brojne ugledne ličnosti iz javnog života i vernike, poglavar Srpske pravoslavne crkve obeležio je je svoju slavu u Sabornoj crkvi, ističući važnost ljubavi, mira i unutrašnjeg preobražaja, a potom u Patrijaršijskom dvoru.
Dijalog o prijateljstvu srpskog i jevrejskog naroda, značaju molitve i potrebi za mirom u svetu.
U autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, teolog Tamara Gajić Jovanović analizira stavove svoje koleginice Jelene Petrović i ukazuje na suštinsko nerazumevanje identiteta i misije Crkve.
Iz Informativne službe SPC naglašavaju da svako ko je poznavao patrijarha Pavla, slušao njegove propovedi, čitao intervjue i bogoslovske tekstove ili gledao, retke emisije sa njim snimljene, zna da je bilo kakav pa i najblaži politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju.