Dijalog o prijateljstvu srpskog i jevrejskog naroda, značaju molitve i potrebi za mirom u svetu.
Na svetom i znamenitom mestu srpske duhovnosti, u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh srpski Porfirije ugostio je njenu ekselenciju Avivit Bar Ilan, ambasadorku Izraela u Srbiji. Ovaj susret, ispunjen poštovanjem i iskrenošću, još jednom je potvrdio duboke i vekovne veze između srpskog i jevrejskog naroda, odnose protkane međusobnim razumevanjem, istorijskim iskušenjima i zajedničkom težnjom ka miru.
U razgovoru, kojem su prisustvovali i protojerej-stavrofor Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta Patrijarha srpskog, Aleksandra Ben Ari, zamenica ambasadora, i Olivera Jovanović, glavna i odgovorna urednica „Pravoslavlja“, patrijarh Porfirije je srdačno poželeo uspešan mandat ambasadorki Bar Ilan, koja je na dužnost u Srbiji stupila krajem prošle godine.
SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Njegova Svetost podsetio je da Srpska pravoslavna crkva neguje dugogodišnje prijateljske odnose sa jevrejskim zajednicama u regionu, gradeći mostove poverenja i saradnje.
U vremenu nemira i neizvesnosti, kada svet vapi za mirom, patrijarh Porfirije je još jednom uzneo molitvene želje za prestanak sukoba na Bliskom istoku i u svim krajevima sveta pogođenim ratnim stradanjima. U njegovim rečima odzvanjala je jevanđelska poruka ljubavi i poziv na smirenje, na šta je ambasadorka Bar Ilan uzvratila iskrenom zahvalnošću, ističući koliko su molitve važne za mir i dostojanstven život svakog čoveka.
Ovaj susret nije bio samo diplomatski čin, već trenutak duhovnog zbližavanja, u kojem su potvrđene vrednosti na kojima počivaju i pravoslavna i jevrejska vera – istina, pravda i mir. Jer, kako nas uči Sveto Pismo: „Blago mirotvorcima, jer će se sinovima Božijim nazvati“ (Mt 5,9).
U danu ispunjenom redovnim obavezama, poglavar Srpske pravoslavne crkve, sastao se sa Nikolom Nedeljkovićem, novim ambasadorom Srbije u bratskoj, pravoslavnoj Grčkoj.
Uz arhijereje, sveštenstvo, monaštvo i brojne ugledne ličnosti iz javnog života i vernike, poglavar Srpske pravoslavne crkve obeležio je je svoju slavu u Sabornoj crkvi, ističući važnost ljubavi, mira i unutrašnjeg preobražaja, a potom u Patrijaršijskom dvoru.
Uz svečanost u Makedonskom narodnom pozorištu obeležen Savindan uz poruke jedinstva, ljubavi i duhovne snage, uz prisustvo patrijarha Porfirija i visokih zvaničnika regiona.
Pastor Mark Berns poručuje da uništavanje hramova nije samo politički čin, već i udar na samog Boga u ljudima, te poziva hrišćane širom sveta da se ujedine protiv zla koje razara Ukrajinu.
Dok policija istražuje ko je zapalio Reformatsku crkvu i ispisao jezive pretnje Mađarima, Viktor Orban šalje oštru poruku Kijevu, a vernici se pitaju da li će mir ikada zavladati ranjenim Zakarpatjem.
Površina masovne grobnice zauzima oko pet hiljada kvadratnih metara, a časne sestre reda "Bon Sekur" sahranile su oko 800 novorođenčadi koja su preminula u ustanovi za majke i decu Svete Marije, između 1925. i 1961. godine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.