Uz svečanost u Makedonskom narodnom pozorištu obeležen Savindan uz poruke jedinstva, ljubavi i duhovne snage, uz prisustvo patrijarha Porfirija i visokih zvaničnika regiona.
U veličanstvenom ambijentu Makedonskog narodnog pozorišta u Skoplju, svečano je proslavljen Savindan, nacionalni praznik Srba u Severnoj Makedoniji. Osmamnaesta po redu Svetosavska akademija još jednom je pokazala da duh Svetog Save ne poznaje granice i da okuplja sve one koji u njemu prepoznaju svetlost istinske vere i ljubavi prema Bogu i bližnjima.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije održao je besedu
Skup je blagoslovio patrijarh srpski Porfirije, koji je u nadahnutoj besedi podsetio na večnu poruku Svetog Save:
– Sveti Sava nas danas okuplja da nastavimo njegovo delo i da, idući njegovim putem, gradimo put mira i razumevanja sa svim narodima. Sveti Sava se opredelio da on bude bolji, a ne da se sve oko njega izmeni, a on da ostane isti. Zato i mi moramo da budemo bolji da bi nam svima zajedno bilo bolje – poručio je patrijarh Porfirije, ukazujući na snagu lične promene kao temelja duhovnog i društvenog napretka.
Foto: SPC
Skup je blagoslovio patrijarh srpski Porfirije, a prisustvovali su državni zvaničnici Severne Makedonije, Srbije, Crne Gore i Republike Srpske
Svetosavsku besedu održao je ministar kulture Republike Srbije Nikola Selaković, nakon čega su prisutnima govorili i Ivan Stoilković, ministar za zajednice i međuetničke odnose Severne Makedonije; Andrija Mandić, predsednik Skupštine Crne Gore; Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske; te Hristijan Mickoski, predsednik Vlade Severne Makedonije. Njihove reči bile su prožete porukama jedinstva, bratske sloge i zajedničkog nasleđa koje nas povezuje kroz vekove.
Foto: SPC
Svetosavska akademija održana je u Makedonskom narodnom pozorištu u Skoplju
Svečanoj akademiji prisustvovali su i arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan, mitropolit prespansko-pelagonijski i administrator australijsko-novozelandski Petar, ministar odbrane Republike Srbije Bratislav Gašić, arhimandrit Danilo, direktor Patrijaršijske upravne kancelarije, kao i mnogi predstavnici vlasti iz Srbije, Severne Makedonije, Republike Srpske i Crne Gore. Ipak, najveću snagu ovom događaju dalo je prisustvo Srba vernih svetosavlju, koji su došli iz svih krajeva Severne Makedonije da proslave ime prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja.
Foto: SPC
Svetosavska akademija u Skoplju
Kulturno-umetnički deo programa bio je dostojan svetosavske svečanosti. Nastup Prvog beogradskog pevačkog društva uneo je svečani ton u ovu akademiju, dok su dramski umetnik Slobodan Ćustić, prvaci opere Narodnog pozorišta u Beogradu Ljubica Vraneš i Dragoljub Bajić, te Umetnički ansambl Ministarstva odbrane Republike Srbije "Stanislav Binički", dramski umetnik Vojislav Spasić i solistkinja na trubi Danijela Veselinović svojim izvođenjem dotakli srca svih prisutnih.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Svetosavska akademija u Skoplju još jednom je potvrdila da je Sveti Sava most koji spaja, svetionik koji osvetljava put zajedništva i ljubavi među narodima. Njegova misija, započeta pre više vekova, i dalje traje u srcima onih koji u njegovom liku prepoznaju temelj vere, mudrosti i bratstva. Tako je i ovog Savindana iz Skoplja odjeknula poruka mira, ljubavi i nade – poruka koja nadilazi vreme i prostor, pozivajući sve nas da budemo bolji, kako bi nam svima zajedno bilo bolje.
U jubilarnoj godini posvećenoj 850. godišnjici rođenja Svetog Save, patrijarhova božićna poslanica osvetljava put jedinstva, ljubavi i bratoljublja, uz apel za mir na Kosovu i Metohiji i podsećanje na značaj poštovanja mladosti i zajedništva.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
U molitvenoj atmosferi sabranja, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i zajedništvu, podsećajući da svetosavlje nije samo prošlost, već putokaz za svakodnevni život.
Patrijarh Porfirije služio je liturgiju u Hramu Svetog Save, a u nadahnutoj besedi poslao je snažnu poruku o veri, jedinstvu i večnosti svetosavskog nasleđa - blagočestivim vernicima koji su se sabrali da u molitvi proslave ime utemeljitelja Srpske Pravoslavne Crkve.
Visoki predstavnici Crkve i države svedočili su istorijskoj ceremoniji u Rimu, u kojoj je duhovna pesma posvećena prvom srpskom arhiepiskopu odzvanjala u srcu katoličkog sveta, u prisustvu pape Franje i visokih predstavnika Srbije.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Svečano praznično bdenije i duhovno nadahnuta akademija, služeni uoči spomena na Spaljivanje moštiju Svetog Save, sabrali su episkope, bogoslove, vojne učenike, profesore i verni narod pod svodove najvećeg pravoslavnog hrama, potvrđujući neprolaznu snagu svetosavskog zaveta.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.