Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
U susret prazniku Svetog Save, prvog arhiepiskopa srpskog i utemeljivača Srpske pravoslavne crkve, širom srpskih zemalja održavaju se svetosavske svečanosti i akademije, svedočeći o nepokolebljivoj duhovnoj snazi i vernosti srpskog naroda prema liku i delu svog najvećeg prosvetitelja. Ovaj blagosloveni događaj, koji se kroz vekove ustoličio kao temelj srpske duhovnosti i kulture, ove godine je poseban sjaj dobio i u Priboju, gde je uz blagoslov arhiepiskopa i mitropolita mileševskog Atanasija, Crkvena opština Priboj priredila svečanosti dostojne imena Svetoga Save.
Anđeoski obrazi Hilandara – lepota svetogorske umetnosti
Svetosavska radost u Priboju započela je u Zavičajnom muzeju otvaranjem izložbe „Anđeoski obrazi Hilandara“, rad Dragana Tomanovića, slikara-restauratora iz užičkog muzeja. Trideset monaških portreta, nastalih tokom njegovog dugogodišnjeg boravka u Hilandaru, svedoče o dubokoj duhovnosti i tajnovitom svetlu Svete Gore. Kroz umešnost njegove ruke, na platnu su zaživeli likovi onih koji su svoj život prineli Bogu u postu, molitvi i poslušanju.
Foto: Eparhija mileševska
Svetosavske svečanosti u Priboju započele su u Zavičajnom muzeju otvaranjem izložbe „Anđeoski obrazi Hilandara“, rad Dragana Tomanovića
O značaju izložbe govorili su direktorka Muzeja Nada Milićević, mitropolit Atanasije, autor Dragan Tomanović i gospođa Gordana Gavrić, svetnik direktora Zadužbine Svetog manastira Hilandara. Skup je bio obeležen mirom, poštovanjem i molitvenom tišinom, koja priliči ovom uzvišenom događaju.
Svetosavska akademija – svetlost koja ne gasne
Posle svečanog otvaranja izložbe, u Domu kulture u Priboju održana je Svetosavska akademija, koja je okupila brojne duhovnike, predstavnike lokalne samouprave, prosvetne radnike, kulturne poslenike i verni narod. Arhijerejskim blagoslovom, mitropolit mileševski Atanasije pozdravio je sve učesnike i goste, naglašavajući da je Svetosavski put put ljubavi – bogopoznanja i čovekoljublja, put koji vodi ka životu večnom.
Foto: Eparhija mileševska
Deo bogatog proframa Svetosavskih svečanosti u Priboju
O svetiteljskom liku i delu Svetog Save govorio je arhijerejski namesnik podgoričko-kolašinski, protojerej-stavrofor Gojko Perović, čije reči bile su prožete mudrošću i ljubavlju prema duhovnoj ostavštini najvećeg srpskog svetitelja. Podsećajući prisutne na značaj Svetog Save kao mirotvorca, prosvetitelja i zaštitnika srpskog naroda, on je pozvao sve da slede njegov primer u ljubavi prema Bogu i bližnjima.
Umetnost u slavu Svetog Save
U bogatom programu akademije učestvovali su učenici veronauke i Muzičke škole iz Priboja, crkveno-gradski hor „Sveti knez Lazar“, glumac Mihailo Laptošević, KUD „Dabar“ Crkvene opštine Priboj, članovi Guslarskog društva Priboj, izvođači etno muzike i mladi pesnici. Svaka tačka programa bila je odraz srpske duše, koja kroz pesmu, muziku i poeziju svedoči o večnoj vezi srpskog naroda sa Svetim Savom.
Svečanostima su prisustvovali predsednici opština Pljevlja, Nova Varoš i Priboj – dr Dario Vraneš, Branko Bjelić i Lazar Rvović, kao i direktori osnovnih i srednjih škola, prosvetni radnici i predstavnici kulturnog i javnog života Priboja.
Završna reč blagodarnosti
U ime organizatora, svim učesnicima programa i vernom narodu zahvalio se arhijerejski namesnik pribojski, protojerej-stavrofor Marko Papić. Njegove reči bile su pune blagodarnosti i molitvenog blagoslova, pozivajući sve da nastave putem Svetosavlja, jer je to put koji vodi ka istini, ljubavi i spasenju.
Svetosavske svečanosti u Priboju bile su još jedan dokaz da se svetlost Svetog Save ne gasi, već da iz pokolenja u pokolenje obasjava srpski narod, vodeći ga putem vere, znanja i ljubavi.
U uzvišenom činu vere i hrišćanske ljubavi, Milić Dučić i Dragan Dučić iz sela Karoševina darovali su deo svog predačkog imanja manastiru Pustinji, time nastavljajući vekovnu tradiciju podrške naroda Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
Mnogi vernici su u nedoumici zbog različitih tumačenja o pripremi za Svetu tajnu pričešća. Osnivač Srpske pravoslavne crkve je u svom Nomokanonu ostavio precizne smernice koje i danas osvetljavaju put ka dostojnom pričešćivanju.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
Tokom posete manastiru iz 13. veka, ministar kulture Nikola Selaković razgovarao je s mitropolitom Atanasijem i lokalnim rukovodstvom o rekonstrukciji Sabornog hrama i budućim zajedničkim projektima države i Eparhije mileševske.
U manastiru Mileševa dogodio se susret ispunjen emocijama i duhovnom toplinom – mitropolit Atanasije je s radošću poželeo dobrodošlicu episkopu Filaretu, koji se vraća u svetinju gde je služio Bogu i narodu.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.