U manastiru Mileševa dogodio se susret ispunjen emocijama i duhovnom toplinom – mitropolit Atanasije je s radošću poželeo dobrodošlicu episkopu Filaretu, koji se vraća u svetinju gde je služio Bogu i narodu.
Pod tihim svetlom kandila koje obasjava freske Svetog Save i belinu mileševskih zidina, dva arhijereja Gospodnja – mitropolit mileševski Atanasije i umirovljeni episkop Filaret – susreli su se u ljubavi Hristovoj. Susret koji nadilazi vreme i prostor, koji je satkan od molitvenih niti i posvećenja Crkvi, dogodio se u svetinji u kojoj vekovima odjekuje svetosavsko predanje i molitva za spasenje roda pravoslavnoga.
Dočekavši brata svoga u Hristu, vladika Atanasije izgovori slovo dobrodošlice koje odjeknu ne samo među zidovima svetinje već i u srcima svih vernih:
- Dragi vladiko, dobro ste došli! Mi znamo da su čoveku najdraža ona mesta gde je najviše ljubio Boga. Razumemo vašu želju da se vratite Mileševi, i naša je radost velika što ste opet ovde, gde ste služili i dušu svoju prinosili na oltar Crkve.
Bilo je to slovo dobrodošlice u kom se sabrao vekovni duh srpskog monaštva – razumevanje, ljubav i brigu, kao i želju da svaki trudonosac Gospodnji nađe mir i utočište u svetinji. Mitropolit je, s pastirskom brigom i očinskom nežnošću, poverio episkopa Filareta u ruke mileševskih monahinja i vernog sveštenstva, kako bi mu pružili negu i brigu, onako kako to dolikuje bratstvu u Hristu.
Episkop Filaret, sa suzama blagodarnosti u očima, uzvrati rečima iz dubine srca:
- Radost mi je neizmerna što sam se opet našao u ovoj svetinji, među svojima, među onima koji ljube Gospoda i koji u Njemu nalaze utehu. I danas vas pozivam, draga braćo i sestre, da u ovim danima Svete Četrdesetnice budemo jedno sa Hristom: postom, molitvom, ispovešću i pričešćem. Samo tako se pobeđuje, jer uz Hrista dobro uvek pobeđuje!
Njegove reči donele su duh prošlih vremena, podsećajući na godine duhovnog pastirstva i neprestane borbe za istinu pravoslavne vere. U susretu ove dvojice duhovnih gorostasa ogledala se lepota crkvenog predanja – vernost, poslušanje i ljubav koja ne bledi, već se, poput plamena na oltaru, prenosi s kolena na koleno, iz srca u srce, iz veka u vek.
U tihom smiraju mileševskog konaka, dok se monahinje pripremaju da episkopu Filaretu pruže svu potrebnu brigu, ostaje osećaj da ovaj susret nije bio samo susret dvojice vladika, već i živi podsetnik da u Hristu niko nije sam, da Crkva nikada ne ostavlja svoje i da su ljubav i zajedništvo ona svetlost koja nas vodi ka Carstvu nebeskom.
U uzvišenom činu vere i hrišćanske ljubavi, Milić Dučić i Dragan Dučić iz sela Karoševina darovali su deo svog predačkog imanja manastiru Pustinji, time nastavljajući vekovnu tradiciju podrške naroda Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
U svetinji posvećenoj Arhangelu Gavrilu služena je molitva koja poziva na duhovno uzrastanje, praštanje i ljubav prema bližnjemu, dok je mitropolit Atanasije podsetio vernike na pravi put kroz post i zajedništvo.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog, među svetlim zidovima manastira Mileševa, nastao je prizor koji je postao duhovni simbol praznika: susret i kuckanje vaskršnjim jajima mitropolita Atanasija i umirovljenog vladike Filareta, sadašnjeg i bivšeg pastira Eparhije mileševske.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
U Vaznesenjskom hramu nemanjićkog manastira, gde su monahinje i vernici u duhovnoj slozi proslavili praznik Blagovesti, mitropolit Atanasije uputio je snažan poziv svima da se odazovu Božijem glasu i postanu učesnici spasenja.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.