U svetinji posvećenoj Arhangelu Gavrilu služena je molitva koja poziva na duhovno uzrastanje, praštanje i ljubav prema bližnjemu, dok je mitropolit Atanasije podsetio vernike na pravi put kroz post i zajedništvo.
U Eparhiji mileševskoj, u manastiru Arhangela Gavrila u Kumanici, 2. marta 2025. godine, služeno je svečano večernje siropusne nedelje, u molitvenom prisustvu mitropolita mileševskog Atanasija, zajedno sa skoro svim sveštenoslužiteljima i monasima Eparhije. Ova bogoslužbena proslava, koja je označila početak duhovnog pripremanja za predstojeći Veliki post, bila je duboko dirljiv trenutak zajedničkog moljenja, pokajanja i pomirenja.
Foto: Eparhija mileševska
Porta manastira Kumanica
Službu je predvodio iguman manastira Svetog Nikolaja u Pribojskoj Banji, otac Petar, dok je Mitropolit Atanasije prisustvovao s blagoslovom i duhovnim nadahnućem. Na kraju bogosluženja, sluđena je molitva Svetog Jefrema Sirina, koja je uz velike metanije osnažila sabrane.
Mitropolit Atanasije obratio se vernicima kraćom, ali veoma dubokom pastirskom poukom, pozivajući ih na razmatranje vlastite duhovne usmerenosti.
- Nalazimo se u podnožju Velikog posta, na početku, da se ponovo postrojimo na pravi put - rekao je vladika, pozivajući okupljene da se podsete na osnovne ciljeve Velikog posta – postizanje duhovne discipline, izgradnju hrišćanskog života i otvaranje srca za ljubav prema Bogu i bližnjemu.
Podsećajući na reči Prepodobnog Jefrema Sirijskog, mitropolit Atanasije je istakao važnost trodelne molitve – obraćanja Bogu, prihvatanja Hrista kao Predvoditelja života, i ljubavi prema bližnjima.
Foto: Eparhija mileševska
U manastiru Kumanica služeno je svečano večernje siropusne nedelje, u molitvenom prisustvu mitropolita mileševskog Atanasija, zajedno sa skoro svim sveštenoslužiteljima i monasima Eparhije mileševske
- Ne može se čovek spasiti, ne može u zajednici sa Bogom ostati, ako ne postigne tu dvojednu ljubav, ako sebe ne raspne na tom krstu dvojedne ljubavi - rekao je mitropolit, pozivajući sve prisutne na praštanje i uzajamnu pomoć.
Na kraju bogosluženja, vernici su prilazili svom mitropolitu, tražeći oproštaj, a potom su i međusobno razmenjivali bratske zagrljaje i molbe za praštanje, stvarajući tako atmosferu istinske zajedništva i ljubavi. Ovaj trenutak pomirenja bio je još jedno podsećanje na važnost bratstva u Hristu, na poziv da se svi uzajamno podupiru na putu duhovnog uzrastanja.
Foto: Eparhija mileševska
Pojnica manastirskog hrama u Kumanici
Za kraj, nastojatelj manastira Kumanica, arhimandrit Nikolaj, priredio je skromnu, ali ljubaznu trpezu, gde su svi okupljeni imali priliku da se druže i požele jedni drugima srećan i uspešan hod ka Svetlom Vaskrsenju Hristovom. Ovaj susret je bio odraz istinske duhovne zajednice, gde ljubav prema Bogu i bližnjemu postaje temelj svakog hrišćanskog života.
Uoči Velikog posta, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao vernike na unutrašnje pomirenje i duhovnu obnovu, govoreći o istinskom značaju posta i ljubavi prema bližnjima.
U srcu svetogorske zajednice, monasi se povlače u duboku tišinu kako bi očistili svoju dušu i osnažili veru pred najveći hrišćanski praznik – Vaskrsenje Hristovo.
U hramovima širom zemlje odjekivaće reči drevne pokajničke himne, dok verni narod, kroz molitvu i metanisanje, započinje Veliki post u smirenju i skrušenosti pred Bogom.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Post nije samo uzdržavanje od hrane – on je prilika za duhovnu obnovu, pokajanje i pomirenje sa samim sobom i Bogom. Kako post postaje lek za dušu i telo?
Druge večeri Velikog posta, patrijarh srpski služio je Kanon Svetog Andreja Kritskog, pozivajući vernike na unutrašnju obnovu, pokajanje i povratak Bogu kroz ljubav i praštanje.
U Nedelju praštanja, episkop valjevski pozvao je vernike na duboko samoproučavanje, odricanje i duhovnu obnovu kroz Veliki post, ističući važnost svakodnevnog truda na duhovnom uspinjanju.
Vaskršnji post je vreme kada vera nadvladava strah, ljubav pobeđuje gordost, a praštanje otvara put Božijoj milosti. Reči episkopa bihaćko-petrovačkog podsećaju da se duhovna obnova ne ogleda samo u uzdržavanju od hrane, već u čišćenju srca, molitvi i dobrim delima.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.