Foto: SPCPatrijarh Porfirije i vikarni episkopi: hvostanski Aleksej i novobrdski Ilarion
Uoči Velikog posta, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao vernike na unutrašnje pomirenje i duhovnu obnovu, govoreći o istinskom značaju posta i ljubavi prema bližnjima.
Na Nedelju praštanja, dan kada se pripremamo za početak Velikog posta, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju u hramu Svetog Save na Vračaru, u prisustvu vernog naroda i brojnih sveštenika. Ovaj liturgijski trenutak imao je duboko duhovno značenje, jer je ujedno bila prilika za rukopoloženje đakona Nemanje Kalema u čin sveštenika.
Patrijarhu Porfiriju su sasluživali vikarni episkopi: hvostanski Aleksej i novobrdski Ilarion, kao i brojno sveštenstvo, među kojima i protojereji-stavrofori Radivoje Panić i Jovica Vićentijević, zajedno sa protojerejem Đorđem Stojisavljevićem, šefom Kabineta patrijarha srpskog, te jerejima i đakonima iz raznih krajeva prestonoga Beograda.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i vikarni episkopi: hvostanski Aleksej i novobrdski Ilarion
U svojoj besedi, patrijarh je govorio o važnosti ispravnog stava prema postu, koji nije samo fizičko uzdržavanje, već duhovna vežba koja nas poziva na unutrašnju transformaciju i ljubav prema Bogu i bližnjima. On je podsetio okupljene na reči apostola Pavla, koji upozorava da post ne sme biti razlog za osudu drugih, već treba da bude izraz naše duhovne borbe i ljubavi prema Bogu. Patrijarh je istakao da post treba da bude duhovni odgovor na Božju ljubav, a ne cilj sam po sebi.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i vikarni episkopi: hvostanski Aleksej i novobrdski Ilarion
- Važno je da imamo ispravan stav prema postu, da ga vidimo kao duhovnu vežbu, a ne kao cilj; da to vidimo kao ispunjavanje zakona Božjeg i kao odgovor na ljubav Božju, kao izraz naše lične potrebe i potvrdu ljubavi prema Bogu i bližnjima - poručio je patrijarh Porfirije, podsećajući prisutne da pravi post vodi ka duhovnoj obnovi i preobražaju.
Na kraju, patrijarh je sa puno ljubavi i pažnje uputio očinsku pouku svim vernicima, podsećajući ih na to da je Nedelja praštanja poziv na unutrašnje očišćenje i pomirenje.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije rukopoložio je đakona Nemanju Kalema u čin sveštenika
- Neka je na zdravlje i spasenje, braćo i sestre, molitva i sveto pričešće... Pozvani smo da jedni drugima praštamo, jer to je i gromoglasna poruka današnjeg Evanđelja: ako mi ne oprostimo jedni drugima, neće i ne može da oprosti Gospod nama - rekao je patrijarh, pozivajući na međusobno pomirenje i praštanje.
Svoju besedu završio je apelom na vernike da oproste, ne samo jedni drugima, već i svim prisutnima, uključujući i njega samog kao svog duhovnog vođu. On je lično zamolio sve prisutne da mu oproste na svakom, možda nesvesnom, postupku koji je mogao nekoga povrediti. Patrijarh je istakao da je pravilo praštanja temelj duhovnog života, te da post koji predstoji treba biti ispunjen pokajanjem, molitvom i ljubavlju kako bi svi zajedno učestvovali u pobedi Hristove – pobedi nad smrću, grehom i đavolom.
- Oprostite i neka Bog svima prosti, i vama ovde sabranima, i punoći naše Crkve. Neka je blagosloven predstojeći post - zaključio je patrijarh Porfirije, pozivajući sve na zajedničku duhovnu obnovu i radost Vaskrsenja.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve je, u besedi koja nas poziva na duboko samoispitivanje, ukazao na značaj smirenja kao puta ka Hristu i istinskoj duhovnoj obnovi.
U malom hramu Svetog Save na Vračaru, u prisustvu episkopa i sveštenstva, osvećeni su antiminsi za beogradske crkve, dok je poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio vernike na snagu vere i put ka Bogu.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Poglavar Kiparske pravoslavne crkve poručuje da EU primenjuje dvostruke standarde, otkriva kako se uništava pravoslavno nasleđe i upozorava da genocid nad Grcima na Kipru traje i danas.
Pašinjan je u junu optužio jermenskog patrijarha za kršenje zaveta celibata, tvrdeći da ima dete, što je, prema crkvenim kanonima, nespojivo s njegovim zvanjem.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Trećeg dana Vaskršnjeg posta, u hramu Svetog Save u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je snažnu poruku o pokajanju, smirenju i istinskom putu ka Bogu – borbi sa sobom, a ne sa drugima.
Druge večeri Velikog posta, patrijarh srpski služio je Kanon Svetog Andreja Kritskog, pozivajući vernike na unutrašnju obnovu, pokajanje i povratak Bogu kroz ljubav i praštanje.
Na praznik sabora svetih 12 apostola, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju na Karaburmi i u snažnoj besedi upozorio vernike da nijedna odluka u životu nije bez posledica.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
U besedi o "slovesnom mleku" Sveti Nikolaj Ohridski i Žički objašnjava šta znači hraniti srce Hristovim rečima i kako jedino takva duhovna ishrana vodi čoveka ka večnom spasenju.