Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
U ambijentu Patrijaršijskog dvora u Beogradu održan je poseban susret između patrijarha srpskog Porfirija i polaznika Diplomatske akademije Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Ovaj razgovor, koji je okupio mlade lidere buduće srpske diplomatije, označio je duboku povezanost pravoslavne tradicije i savremenih međunarodnih odnosa, ali i osvetlio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju nacionalnog identiteta i duhovnih vrednosti u globalizovanom svetu.
Rukovodilac Diplomatske akademije, dr Marina Jovićević, istakla je da je za polaznike velika čast i motivacija što su imali priliku da razgovaraju sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve. Ona je predstavila i multidisciplinarni program akademije, u okviru kojeg su kroz predavanja obrađivani početci srpske diplomatije i istorijski značaj Crkve u diplomatskim odnosima, ali i savremeni izazovi saradnje države i Crkve.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Susret između patrijarha srpskog Porfirija i polaznika Diplomatske akademije Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije u Patrijaršijskom dvoru
– Polaznici su se upoznali i sa ulogom crkvene diplomatije i značajem religije u međunarodnim odnosima, što je od posebnog značaja u vremenu kada kultura i vera igraju neizostavnu ulogu u globalnoj politici – rekla je ambasadorka Jovićević.
Patrijarh Porfirije je sa mladim diplomatama podelio svoja iskustva iz dugogodišnje arhijerejske službe, posebno naglašavajući važnost zajedničkog delovanja Crkve i države u očuvanju i negovanju srpskog identiteta u dijaspori.
– Najbolji rezultati su ostvarivani u sinergiji Crkve i države, posebno u zemljama gde živi značajan broj naših sunarodnika – poput Austrije, Nemačke i Švajcarske. Crkva ima svoje nezamenljivo mesto i suštinski značaj, iako njen primarni cilj nije čuvanje nacionalnog identiteta. Svest o nacionalnoj pripadnosti je prirodni produkt života u duhovnom kontekstu kojem neko pripada. Oni koji su vezani za Crkvu u dijaspori čuvaju i svest o svom nacionalnom identitetu. Međutim, oni koji se otuđuju od tog duhovnog korena, pre ili kasnije se gube u drugačijem okruženju, što je, nažalost, prirodno i očekivano – istakao je Patrijarh.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Susret između patrijarha srpskog Porfirija i polaznika Diplomatske akademije Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije u Patrijaršijskom dvoru
Njegove reči podsećaju na važnost duhovnog korena kao temelja nacionalne i kulturne stabilnosti, ali i na odgovornost koja leži na diplomatama da kroz dijalog i saradnju štite interese i vrednosti srpskog naroda.
– Uvažavajući izazove globalnog sveta, želim vam da se u svom radu trudite da dijalogom i saradnjom ostvarite najbolje rezultate za naš narod – poručio je patrijarh Porfirije polaznicima.
Ovaj susret predstavlja simboličan most između vere, kulture i diplomatije – oblasti koje se međusobno prožimaju i zajedno grade budućnost Srbije i njenog naroda u svetu. Takođe, potvrđuje neiscrpnu snagu i mudrost pravoslavlja kao vodiča kroz složene izazove savremenog doba.
Na praznik svetih Ćirila i Metodija obeležena je prva krsna slava Misionarskog odeljenja Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke – jedinstvenog tela koje, po blagoslovu Njegove Svetosti, otvara novo poglavlje u službi Jevanđelja među narodom.
Više od 160 dece iz Srbije, Republike Srpske i sa Kosova i Metohije odmerilo je snage sa velemajstorima u jedinstvenoj šahovskoj simultanki, a reči patrijarha pretvorile su igru u praznik zajedništva, ljubavi i darovitosti.
Na praznik Svetih cara Konstantina i carice Jelene, patrijarh srpski služio je liturgiju u Beogradu i u nadahnutoj besedi poručio da prava sloboda ne znači činiti šta god poželimo, već biti oslobođen od đavola, smrti i greha kroz zajednicu sa Hristom.
Na praznik srpskog mučenika i kralja, u svetinji na Medakoviću, patrijarh je podsetio vernike da je Crkva pozvana da preobražava svet, a ne da se uklapa u njegove norme i očekivanja, pozivajući na nepokolebljivu veru u božanske vrednosti.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Patrijarh je u prvom zvaničnom susretu, Ani Lugon-Mulen poželeo srdačnu dobrodošlicu i uspešan mandat u Beogradu, izrazivši uverenje da će njeno diplomatsko službovanje doprineti daljem unapređenju odnosa dveju bliskih zemalja.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Mitropoliti Atanasije i Metodije predvodili svečanost u selu Dapsići – vernici poručuju da su dobili svetionik vere i mesto gde se sve granice brišu ljubavlju.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom, pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.