"JEDINA PRAVILA ZA NAS SU ONA KOJA SU ZABELEŽENA U JEVANĐELJU“: Poruka patrijarha Porfirija na hramovnoj slavi crkve Svetog Jovana Vladimira u Beogradu
Na praznik srpskog mučenika i kralja, u svetinji na Medakoviću, patrijarh je podsetio vernike da je Crkva pozvana da preobražava svet, a ne da se uklapa u njegove norme i očekivanja, pozivajući na nepokolebljivu veru u božanske vrednosti.
Na praznik Svetog Jovana Vladimira, srpskog kralja i mučenika, crkva posvećena ovom svetitelju u beogradskom naselju Medaković proslavila je svoju hramovnu slavu, saborno i svečano, uz prisustvo velikog broja vernika. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je patrijarh srpski Porfirije, uz sasluženje vikarnih episkopa lipljanskog Dositeja i moravičkog Tihona.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Hram Svetog Jovana Vladimira u beogradskom naselju Medakvić
U svojoj nadahnutoj besedi, patrijarh Porfirije podsetio je prisutne na ono što je temelj hrišćanskog života – Jevanđelje, kao živu i večnu meru istine, ljubavi i slobode. Njegove reči, izgovorene tiho, ali sa dubokom snagom duhovnog autoriteta, ostavile su snažan utisak na vernike.
– Za nas hrišćane, primarna, najvažnija i jedina pravila koja su za nas određujuća, a i sudbonosna, jesu pravila koja su zabeležena u Jevanđelju i koja nam je Gospod otkrio, a žive ih svetitelji Božji i Crkva Hristova u svome iskustvu kroz vekove – poručio je patrijarh.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vernicu u porti hrama Svetog Jovana Vladimira, na dan hramovne slave
On je naglasio da su zapovesti Božje „izraz ljubavi Njegove u odnosu na nas“, a ne ograničenja, i da se one ne suprotstavljaju ljudskoj slobodi, već je usmeravaju i podižu.
– Svaku drugu reč, bez obzira ko je izgovara, mi proveravamo Hristovom rečju, jevanđeljskom rečju, rečju Crkve. I ako se ta reč uklapa u reč Jevanđelja, onda je ona za nas prihvatljiva. Ako je suprotna, onda nas ne interesuje – istakao je patrijarh Porfirije, jasno ukazujući na potrebu da hrišćani ostanu verni Božjoj istini i ne podlegnu duhu sveta.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Arhijerejska liturgija u hramu Svetog Jovana Vladimira
U nastavku besede, patrijarh je govorio i o mestu i ulozi Crkve u savremenom svetu:
– Crkva nije od ovoga sveta, ali jeste u ovome svetu da bi bila znak prekovečni, da bi bila ogledalo, da bi preobražavala ovaj svet našom verom i blagodaću Božjom... Crkva postoji da bismo se mi spasavali i da bi ona preobražavala svet, a ne da bi se saobražavala svetu, ne da snishodi svetu, ne da očekuje aplauze i pohvale od ovoga sveta, nego da voli svet, da voli čitavu tvorevinu Božju i da je priziva u Carstvo Hristovo.
Ove reči, izgovorene na dan kada se crkva Svetog Jovana Vladimira, hrabra duhovna tvrđava na Medakoviću, okitila svečanim ruhom hramovne slave, podsećaju nas na neprolazne vrednosti hrišćanske vere i nasleđa.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vernici u hramu Svetog Jovana Vladimira
Sveti Jovan Vladimir, koji je život dao za veru Hristovu, i danas ostaje svetionik postojanosti, ljubavi i vernosti Gospodu. U njegovom hramu, u srcu Beograda, tog dana nije se samo slavilo – molitvom i Liturgijom, rečju i pesmom, svedočilo se o večnom pozivu Crkve: da bude u svetu, ali ne od sveta.
Uz molitve hiljada vernika i prisustvo patrijarha Porfirija, prestoni grad je dočekao jedini sačuvani deo moštiju Svetog Save. Ruka prvog arhiepiskopa srpskog predvodiće ovogodišnju Spasovdansku litiju kroz srce glavnog grada.
Više od 160 dece iz Srbije, Republike Srpske i sa Kosova i Metohije odmerilo je snage sa velemajstorima u jedinstvenoj šahovskoj simultanki, a reči patrijarha pretvorile su igru u praznik zajedništva, ljubavi i darovitosti.
Na praznik Svetih cara Konstantina i carice Jelene, patrijarh srpski služio je liturgiju u Beogradu i u nadahnutoj besedi poručio da prava sloboda ne znači činiti šta god poželimo, već biti oslobođen od đavola, smrti i greha kroz zajednicu sa Hristom.
Mitropolit žički služio je liturgiju u hramu Svetog cara Konstantina i carice Jelene u Ivanjici, koju vernici neće zaboraviti – uz snažnu poruku o veri koja ne posustaje i o Krstu koji i danas pobeđuje svakog neprijatelja.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
U svetu punom sukoba i nesloga, episkop osečkopoljski i baranjski poziva na pogled ispunjen ljubavlju i pokazuje kako kroz pokajanje i zajedništvo možemo prevazići najmračnije iskušenja savremenog doba.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Na praznik sabora svetih 12 apostola, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju na Karaburmi i u snažnoj besedi upozorio vernike da nijedna odluka u životu nije bez posledica.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.