: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
U duhu hrišćanske ljubavi, mira i međusobnog razumevanja, patrijarh srpski Porfirije primio je u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu ambasadora Republike Slovačke Mihala Pavuka i ambasadora Kraljevine Danske Pernilu Dahler Kardel. Ovi susreti, ispunjeni srdačnošću i duhovnom promišljenošću, bili su prvi zvanični razgovori diplomatskih predstavnika Slovačke i Danske sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, otkako su prošle godine preuzeli svoje odgovorne dužnosti.
SPC
Patrijarh Porfirije i ambasadorka Kraljevine Danske Pernila Dahler Kardel
Patrijarh nije izostavio priliku da ih upozna sa teškim problemima kroz koja prolazi Srpska pravoslavna crkva, a naročito sa egzistencijalnim izazovima na Kosovu i Metohiji. Sa dubokim bolom i zabrinutošću govorio je o elementarnom kršenju ljudskih i verskih prava, istakavši kao poseban primer zabranu koju su mu vlasti u Prištini nametnule, sprečivši ga da kroči u svetinju nad svetinjama srpskog naroda – Pećku Patrijaršiju. Time je ne samo njemu lično, već i celokupnom vernom narodu uskraćeno pravo na molitvu i duhovno utočište u drevnom sedištu Srpske crkve.
U svetlosti hrišćanskog poslanja koje poziva na mir i jedinstvo među ljudima, oba ugledna gosta su naglasila značaj Srpske pravoslavne crkve u očuvanju stabilnosti i mirotvorstva, ne samo u srpskom društvu, već i na širim balkanskim prostorima. Njihova spremnost da saslušaju glas Crkve i razumeju njene brige ukazuje na istinsku diplomatsku odgovornost i svest o važnosti verskih i kulturnih vrednosti u izgradnji pravednijeg i sigurnijeg sveta.
SPC
Patrijarh Porfirije i ambasador Republike Slovačke Mihal Pavuka
Patrijarh Porfirije, kao pravi pastir svog naroda, izrazio je molitvenu želju da diplomatski predstavnici Slovačke i Danske svoju službu u Srbiji obavljaju na korist i blagoslov svih, kako naroda koji ih je poslao, tako i srpskog naroda sa kojim će deliti godine diplomatske misije. Njegove reči bile su ispunjene nadom u plodonosan dijalog i istinsko razumevanje, utemeljeno na ljubavi, pravednosti i poštovanju, onako kako nas uči sveto Jevanđelje.
Ovi susreti nisu bili samo formalni diplomatski razgovori, već trenutci u kojima je patrijarh, poput drevnih svetitelja, posvedočio istinu, pozvao na dijalog i podsetio na odgovornost koju svi nosimo pred Bogom i ljudima. Crkva Hristova, koja počiva na temeljima vere, nade i ljubavi, uvek ostaje svetionik u nemirnim vremenima, prizivajući sve narode na mir i međusobno razumevanje.
Patrijarh Porfirije primio izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi sa kojim je razgovarao o unapređenju saradnje i obnovi hrama Svetog Save u Njujorku, ističući važnost dijaloga za jedinstvo pravoslavnih vernika.
U znak poštovanja prema žrtvama tragičnih događaja iz 2004. godine, vernici su se okupili u svetinji, i podsećajući na borbu i snagu srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
Kada vernici dolaze, monahinje ih dočekuju napolju, s radošću i ljubavlju, ali u njihovim očima se može videti želja da ugoste posetioce u toplom i zatvorenom prostoru.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otvoreno je govorio o teškom položaju Srba na Kosovu i Metohiji, uskraćenoj slobodi kretanja i svetinjama koje su pod stalnim pritiskom – evropski parlamentarci obećali su da će preneti njegovu poruku u Brisel.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.