Patrijarh Porfirije primio izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi sa kojim je razgovarao o unapređenju saradnje i obnovi hrama Svetog Save u Njujorku, ističući važnost dijaloga za jedinstvo pravoslavnih vernika.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, Patrijarh srpski Porfirije ugostio je izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi, koje je činilo dvojicu istaknutih predstavnika: episkopa fortvortskog Gerasima i protojereja Aleksandra Margeritina, sekretara arhiepiskopa Tihona, predstojatelja ove crkve. Ovaj susret bio je prilika za produbljivanje odnosa i razmenu iskustava između dve pravoslavne jurisdikcije.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i episkop fortvortski Gerasim
Patrijarh Porfirije, pozdravivši uvažene goste, govorio je o značaju unapređenja misije Pravoslavne crkve u svetu, s posebnim akcentom na ulogu koja je dodeljena Pravoslavnoj crkvi u Americi, kao i važnosti bliske saradnje između pomesnih crkava. Patrijarh srpski je istakao da je saradnja između crkvenih zajednica od presudnog značaja za širenje istinske pravoslavne vere i očuvanje duhovnih vrednosti, naglasivši da ovaj dijalog doprinosi jačanju jedinstva među pravoslavnim narodima.
Gosti iz Amerike imali su priliku da se upoznaju sa brigom koju patrijarh Porfirije ulaže u obnovu hrama Svetog Save u Njujorku, jednog od najvažnijih simbola pravoslavne zajednice na američkom kontinentu. Sveta ljubav prema obnovi ovog hrama nije samo duhovna, već i kulturna misija, koja predstavlja most između srpske i američke pravoslavne zajednice.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije razgovarao je u Patrijaršijskom dvoru sa episkopom fortvortskim Gerasimom i protojerejem Aleksandrom Margeritinom
Episkop Gerasim, koji je predvodio delegaciju, naglasio je otvorenost Pravoslavne crkve u Americi za dalji razvoj međucrkvene saradnje sa Srpskom pravoslavnom crkvom. On je izričito istakao kako je svrha njihove posete ne samo duhovna, već i konkretna želja za produbljivanjem odnosa i usmeravanjem pažnje na izazove i mogućnosti zajedničkog delovanja u budućnosti.
Na sastanku su razmatrani različiti problemi i izazovi s kojima se suočava pravoslavni svet, a sagovornici su se saglasili u mišljenju da je dijalog ključan u njihovom rešavanju. Razmena mišljenja o teološkim, pastoralnim i administrativnim pitanjima uverila je sve prisutne u značaj međusobne saradnje i solidarnosti, koja je neophodna u ovom vremenu izazova.
Foto: SPC
Pre sastanka sa patrijarhom Porfirijem, gosti su obišli Sabornu crkvu u Beogradu i Muzej Srpske pravoslavne crkve, gde su se upoznali sa bogatim duhovnim i kulturnim nasleđem ove svete crkve, čije vrednosti nastavljaju da inspirišu i podstiču međusobnu povezanost pravoslavnih vernika širom sveta.
Susret između Patrijarha Porfirija i izaslanstva Pravoslavne crkve u Americi bio je još jedan korak ka jačanju duhovnih veza i razumevanja između Srpske pravoslavne crkve i njene dijaspore, koji je, bez sumnje, ostavio dubok trag u zajedničkoj borbi za očuvanje pravoslavne vere.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otvoreno je govorio o teškom položaju Srba na Kosovu i Metohiji, uskraćenoj slobodi kretanja i svetinjama koje su pod stalnim pritiskom – evropski parlamentarci obećali su da će preneti njegovu poruku u Brisel.
Površina masovne grobnice zauzima oko pet hiljada kvadratnih metara, a časne sestre reda "Bon Sekur" sahranile su oko 800 novorođenčadi koja su preminula u ustanovi za majke i decu Svete Marije, između 1925. i 1961. godine.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.