CRKVENI KALENDAR ZA MART 2025.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za treći mesec 2025. leta Gospodnjeg, sa detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Nakon što su se pojavile ozbiljne optužbe protiv sveštenika Nikole Simića, Eparhija šumadijska izdala je saopštenje u kojem jasno iznosi stav Crkve, ne ostavljajući mesta sumnji u donetu odluku.
U danima kada su se pravoslavni vernici pripremali za Veliki post, u duhu praštanja i duhovne sabranosti, Eparhija šumadijska suočila se sa nesvakidašnjim izazovima, koje je u svom saopštenju za javnost nazvala "medijskom hajkom" i "nedopustivim ponašanjem pojedinaca".
Kako se navodi u saopštenju, 27. i 28. februara 2025. godine, u portama crkava u Vučkovici i Kragujevcu, održani su skupovi podrške razrešenom svešteniku Nikoli Simiću, na kojima su učesnici, koristeći rečnik nedostojan svetih prostora, tražili objašnjenje razloga za njegovu smenu, uprkos tome što su ti razlozi već javno obelodanjeni.
Pokajanje kao preduslov oproštaja
Eparhija šumadijska je u svom saopštenju istakla značaj duhovne celovitosti, iskrenosti i ljubavi, naglašavajući da „nas ljubav vodi ka istini koja je za hrišćane susret sa Hristom do koga se dolazi tek onda kada jedni drugima oprostimo. Naravno, oproštaj podrazumeva pokajanje, priznanje svoga greha, jer onaj ko ne priznaje svoj greh, ne može ni primiti ni darovati oproštaj.“
Upravo je put pokajanja i priznanja greha ono što je obeležilo ranije postupke sveštenika Nikole Simića, koji je u više navrata bio pod crkvenim sankcijama. Eparhija je u saopštenju podsetila da je sveštenik Simić još 2015. godine bio podvrgnut crkvenosudskom postupku, te da su mu i 2021. i 2024. godine izricane crkvene mere zbog različitih prestupa, među kojima su navedeni: gaženje svešteničke zakletve, vređanje drugih sveštenika, pijanstvo, nepristojno izražavanje, falsifikovanje dokumenata i neovlašćeno korišćenje crkvenih podataka.
Priznanje greha i obaveza pokajanja
U više navrata, Simić je, kako se navodi u saopštenju, izražavao pokajanje i pisanim putem tražio oproštaj, čak i potvrđujući da bi, ukoliko ponovi prestupe, trebalo da bude trajno razrešen službe. Ipak, nakon novog crkvenosudskog postupka, pokrenutog na osnovu izveštaja Komisije Eparhije šumadijske za materijalno-finansijsko poslovanje, ustanovljene su nove nepravilnosti u upravljanju crkvenim sredstvima, što je dodatno ugrozilo njegov položaj.
Eparhija je detaljno obrazložila ozbiljne propuste u finansijskom poslovanju, među kojima se navode nevođenje evidencije o prikupljenim donacijama, izdavanje netačnih zapisnika, izvođenje radova bez odobrenja i nepoštovanje odluka nadležnih crkvenih tela. Komisija je jasno naglasila da pitanje upravljanja crkvenim dobrima nije stvar lične slobode, već strogog poštovanja kanonskih propisa, gde svaka odluka mora biti doneta u saglasju sa episkopom.
Odgovor Eparhije na proteste i značaj crkvene discipline
Eparhija je u svom saopštenju istakla da su mere koje Crkva preduzima prema sveštenicima isključivo u cilju njihovog duhovnog isceljenja, a ne kazne, naglašavajući da crkveni kanoni predviđaju i najstrože mere, uključujući trajno razrešenje dužnosti i isključenje iz crkvene zajednice ukoliko se prestupi nastave.
Uprkos javnim protestima, koji su, kako navodi Eparhija, u pojedinim trenucima poprimili oblik nepriličnih i necrkvenih ispada, Crkva ostaje dosledna svom pozivu na mir, ljubav i praštanje, ali i na odgovornost i pokajanje kao ključne uslove za istinsku obnovu vere i svešteničke službe.
U zaključku svog saopštenja, Eparhija šumadijska ponavlja poziv svim vernicima da, u danima Velikog posta, umesto podela i nemira, biraju put molitve i praštanja, podsećajući na reči apostola Pavla: „Neka sve među vama biva u ljubavi.“
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za treći mesec 2025. leta Gospodnjeg, sa detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima. Uoči Velikog posta, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao vernike na unutrašnje pomirenje i duhovnu obnovu, govoreći o istinskom značaju posta i ljubavi prema bližnjima. Arhimandrit Metodije iz srpske carske lavre na Svetoj gori poručuje da uzdržanje nije samo telesni podvig, već poziv na unutrašnju promenu kroz praštanje, milosrđe i ljubav prema bližnjima. Onaj ko nije kršten nema pravo na otkivanje ostalih Svetih tajni, ali i ni na eventualno spasenje na kraju svog života.
CRKVENI KALENDAR ZA MART 2025.
„PRAŠTAJTE!": Odjeknula poruka patrijarha Porfirija iz hrama Svetog Save
VAŽNA PORUKA IGUMANA HILANDARA: Bez ovoga nema pravog posta!
DA LI JE DOZVOLJENO KRŠTENJE ZA VREME VELIKOG POSTA: Sveštenik otkriva da se sa ovim ne sme igrati
Praznična liturgija i radni sastanak osnažili su zajedništvo i rasvetlili pitanja značajna za budućnost Eparhije šumadijske.
U Sabornom hramu u Kragujevcu, mitropolit šumadijski Jovan služio je svetu liturgiju i pomen u čast episkopa Valerijana, evocirajući iskušenja sa kojima se suočavao tokom života, a koja i danas predstavljaju duhovni izazov za svakog vernika.
Mitropolit šumadijski Jovan služio je opelo monahinji Serafimi, a njegova nadahnuta beseda o veri, poslušnosti i večnom životu ostavila je snažan utisak na vernike koji su se od nje oprostili uz molitvu.
U nadahnutoj besedi povodom praznika Rođenja Hristovog, vladika šumadijski Jovan podsetio je vernike na snagu vere, važnost ljubavi i praštanja, pozivajući ih da svakodnevno pronalaze Hrista u sebi i drugima.
U vaskršnjem intervjuu episkop budimljansko-nikšićki ne ostaje nem na pitanja savremenog čoveka, već otvoreno i sa apostolskom smelošću ukazuje na duhovne zablude koje su nas, kao narod, dovele do duhovnog sloma i identitetskog posrnuća.
U dirljivoj izjavi saučešća, poglavar Srpske pravoslavne crkve govori o ličnim susretima s poglavarom Rimokatoličke Crkve, njegovim naporima za mir i razumevanje i upućuje molitvu da Gospod papi Franji podari večni život.
Tokom boravka u Moskvi, poglavaru Srpske pravoslavne crkve biće dodeljena titula počasnog doktora bogoslovskih nauka, a 25. aprila služiće Božanstvenu liturgiju u čuvenoj Trojice-Sergijevoj lavri. U planu su i posete svetinjama, susreti sa vernicima i razgovori o produbljivanju bratskih odnosa između dve sestrinske Crkve.
Svetu službu Božiju služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sa sveštenstvom i vernim narodom.
Papa Franja je preminuo danas u 88. godini javljaju iz Vatikana.
Svetu službu Božiju služio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sa sveštenstvom i vernim narodom.
Njegova sposobnost da se obraća ljudima u svim prilikama, kako u dobrim, tako i u teškim vremenima, ostavila je dubok trag.
U Hramu Hrista Spasitelja, u prisustvu patrijarha Kirila i predsednika Ruske Federacije, obeležen je Vaskrs 2025. godine — u znaku molitve za pravedni mir i ujedinjenje hrišćanskog sveta.
U pojedinim delovima srpskog naroda, običaji su posebno živopisni i vezani za čitav vaskršnji period.
Bio je 266. papa po redu i ostao je upamćen po svojoj skromnosti, a u daljem tekstu pogledajte neke od upečatljivijih fotografija iz njegovog života.
Tokom boravka u Moskvi, poglavaru Srpske pravoslavne crkve biće dodeljena titula počasnog doktora bogoslovskih nauka, a 25. aprila služiće Božanstvenu liturgiju u čuvenoj Trojice-Sergijevoj lavri. U planu su i posete svetinjama, susreti sa vernicima i razgovori o produbljivanju bratskih odnosa između dve sestrinske Crkve.