Aktuelno iz SPC 07.03.2025 | 20:37

AFERA KOJA POTRESA VERNIKE U ŠUMADIJI: Sveštenik iz Kragujevca razrešen dužnosti zbog teških optužbi – oglasila se Eparhija šumadijska

Slika Autora
Izvor: spc.rs
Autor: Saša Tošić
AFERA KOJA POTRESA VERNIKE U ŠUMADIJI: Sveštenik iz Kragujevca razrešen dužnosti zbog teških optužbi – oglasila se Eparhija šumadijska
Wikimedia/Владимир Малић

Nakon što su se pojavile ozbiljne optužbe protiv sveštenika Nikole Simića, Eparhija šumadijska izdala je saopštenje u kojem jasno iznosi stav Crkve, ne ostavljajući mesta sumnji u donetu odluku.

U danima kada su se pravoslavni vernici pripremali za Veliki post, u duhu praštanja i duhovne sabranosti, Eparhija šumadijska suočila se sa nesvakidašnjim izazovima, koje je u svom saopštenju za javnost nazvala "medijskom hajkom" i "nedopustivim ponašanjem pojedinaca".

Kako se navodi u saopštenju, 27. i 28. februara 2025. godine, u portama crkava u Vučkovici i Kragujevcu, održani su skupovi podrške razrešenom svešteniku Nikoli Simiću, na kojima su učesnici, koristeći rečnik nedostojan svetih prostora, tražili objašnjenje razloga za njegovu smenu, uprkos tome što su ti razlozi već javno obelodanjeni.

Pokajanje kao preduslov oproštaja

Eparhija šumadijska je u svom saopštenju istakla značaj duhovne celovitosti, iskrenosti i ljubavi, naglašavajući da „nas ljubav vodi ka istini koja je za hrišćane susret sa Hristom do koga se dolazi tek onda kada jedni drugima oprostimo. Naravno, oproštaj podrazumeva pokajanje, priznanje svoga greha, jer onaj ko ne priznaje svoj greh, ne može ni primiti ni darovati oproštaj.“

Upravo je put pokajanja i priznanja greha ono što je obeležilo ranije postupke sveštenika Nikole Simića, koji je u više navrata bio pod crkvenim sankcijama. Eparhija je u saopštenju podsetila da je sveštenik Simić još 2015. godine bio podvrgnut crkvenosudskom postupku, te da su mu i 2021. i 2024. godine izricane crkvene mere zbog različitih prestupa, među kojima su navedeni: gaženje svešteničke zakletve, vređanje drugih sveštenika, pijanstvo, nepristojno izražavanje, falsifikovanje dokumenata i neovlašćeno korišćenje crkvenih podataka.

Foto: SPC
 

 

Priznanje greha i obaveza pokajanja

U više navrata, Simić je, kako se navodi u saopštenju, izražavao pokajanje i pisanim putem tražio oproštaj, čak i potvrđujući da bi, ukoliko ponovi prestupe, trebalo da bude trajno razrešen službe. Ipak, nakon novog crkvenosudskog postupka, pokrenutog na osnovu izveštaja Komisije Eparhije šumadijske za materijalno-finansijsko poslovanje, ustanovljene su nove nepravilnosti u upravljanju crkvenim sredstvima, što je dodatno ugrozilo njegov položaj.

Eparhija je detaljno obrazložila ozbiljne propuste u finansijskom poslovanju, među kojima se navode nevođenje evidencije o prikupljenim donacijama, izdavanje netačnih zapisnika, izvođenje radova bez odobrenja i nepoštovanje odluka nadležnih crkvenih tela. Komisija je jasno naglasila da pitanje upravljanja crkvenim dobrima nije stvar lične slobode, već strogog poštovanja kanonskih propisa, gde svaka odluka mora biti doneta u saglasju sa episkopom.

Odgovor Eparhije na proteste i značaj crkvene discipline

Eparhija je u svom saopštenju istakla da su mere koje Crkva preduzima prema sveštenicima isključivo u cilju njihovog duhovnog isceljenja, a ne kazne, naglašavajući da crkveni kanoni predviđaju i najstrože mere, uključujući trajno razrešenje dužnosti i isključenje iz crkvene zajednice ukoliko se prestupi nastave.

Uprkos javnim protestima, koji su, kako navodi Eparhija, u pojedinim trenucima poprimili oblik nepriličnih i necrkvenih ispada, Crkva ostaje dosledna svom pozivu na mir, ljubav i praštanje, ali i na odgovornost i pokajanje kao ključne uslove za istinsku obnovu vere i svešteničke službe.

U zaključku svog saopštenja, Eparhija šumadijska ponavlja poziv svim vernicima da, u danima Velikog posta, umesto podela i nemira, biraju put molitve i praštanja, podsećajući na reči apostola Pavla: „Neka sve među vama biva u ljubavi.“