Dok se tlo otvara da primi prerano ugašene živote, Crkva pruža utehu i blagoslov, ispraćajući nevinu decu molitvama i himnom „Vječnaja pamjat“.
Dok se nad ranjenim Kočanima spušta veo tuge, Crkva širi ruke poput majke koja grli svoju decu. Njena briga, nežna i postojana, sada je u potpunosti posvećena dušama nevinih mladih života, ugašenih u tragediji koja je zaledila srce čitavog regiona.
Obdukcija nastradalih u požaru koji je zavio Kočane u crno završena je danas, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski. Na konferenciji za novinare, Toškovski je izneo podatke koji oslikavaju razmere tragedije – u ovom strašnom događaju povređeno je ukupno 196 osoba. Dok se 93 pacijenta bore za oporavak na klinikama u Skoplju, još 80 njih prebačeno je u bolnice u inostranstvu, gde lekari ulažu nadljudske napore da im spasu živote.
ST/Dragan Kadić
Griblje u Kočanima se šiti
Neopisiva bol urezala se u lica roditelja, braće, sestara i prijatelja, ali u toj tami svetlost vere postaje uteha. U četvrtak, 20. marta, dok će se zvona oglašavati u znak večnog ispraćaja, svaka molitva biće most između ovog i nebeskog sveta, vapaj za duše koje su prerano pozvane u dom Gospodnji.
Poglavar Makedonske pravoslavne crkve, arhiepiskop Stefan, zajedno sa episkopima Svetog Sinoda, sabraće se u molitvenom bdijenju nad telima dece koja će biti ispraćena dostojanstveno i s ljubavlju. Crkva ne ostavlja svoju decu ni u času smrti – ona ih ispraća sa molitvom, sa svećom upaljenom za njihovu večnost, sa pevanjem besmrtne pesme „Vječnaja pamjat“.
ST/Dragan Kadić
Groblje u Kočanima se širi
U Kočanima se tlo otvara da primi decu koju je plamen prerano uzeo. Groblje se širi, a svaki iskopani grob nosi ime i uspomenu na nečiji osmeh, na mladalačke snove koji su prekinuti u trenu. Kumanovo i Kočani ujedinjeni su u bolu i u zajedničkom naporu. Kako lokalni mediji izveštavaju, bageri danas kopaju, radnici šire groblje, ali ruke Crkve podižu duše ka nebu, tamo gde ni smrt nema poslednju reč.
Foto: SPC
Arhiepiskop Stefan
- Sahrani će prisustvovati poglavar Makedonske pravoslavne crkve, Njegovo Blaženstvo arhiepiskop Stefan, kao i nekoliko episkopa iz Sinoda. Crkva čini sve da ova deca budu ispraćena na najdostojanstveniji način“, rekao je na konferenciji za medije šef Centra za krizni menadžment Stojanče Angelov.
Porodice čekaju, drhte pred neizbežnim, ali znaju da će njihovi anđeli biti ispraćeni onako kako dolikuje – sa blagoslovom Crkve, sa poštovanjem, sa ljubavlju koja ne prestaje ni u smrti.
Ranije je bilo nezamislivo da sveštenik dođe na sahranu kremiranog, jer hrišćani pravoslavci veruju u svetost i nepovredivost tela, pa se ono zbog toga "predaje zemlji na čuvanje".
Manastir iz 11. veka, koji je preživeo mnoge nevolje kroz istoriju i uvek se obnavljao iz pepela, sada je ponovo postao žrtva divljaštva koje je duboko potreslo duše verujućih.
Vlada Severne Makedonije će na današnjoj vanrednoj sednici, koja će biti održana u 16 časova, doneti odluku o proglašavanju sedam dana žalosti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve izrazio je duboku tugu zbog stradanja nevinih u Kočanima, dok se zajedno sa srpskim narodom moli za njihove duše.
Dok su meštani ogorčeni izlazili na ulice tražeći pravdu, Crkva je pozvala na molitvu i dostojanstven oproštaj od stradalih. U strašnom požaru koji je izbio tokom nastupa popularnog benda poginulo je najmanje 59 osoba, dok se lekari bore za živote više od 150 povređenih.
Srpska pravoslavna crkva 6. maja slavi Đurđevdan – dan mučenika koji nije uzmakao ni pred carem ni pred smrću, već je verom i ljubavlju prema Hristu pobedio tamu ovog sveta i postao večni saputnik vernih kroz molitvu i čudotvornu blagodat.
U vremenu kada turizam potiskuje duhovnost, jedan pravoslavni monah postao je stub zajednice – simbol nade i utehe za meštane, turiste i hodočasnike koji svakodnevno dolaze do ove bele svetinje između neba i mora.
Otac Josiah naglašava da nije potrebno biti veliki svetac da bismo izbegli ove zamke, već da budemo dovoljno razumni da prepoznamo šta nije dobro po nas.
Prema istorijskim podacima, oficire Jovana Mišnića, Dmitra Krgovića, Petra Krgovića, Blaža Radenovića, Janka Gaševića i Nikolu Baltića ubili su komunisti, a njihova tela bačena su u Bliškovsku jamu na planini Kovren.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
Dok srca porodica nastradalih, ali i cele nacije pucaju od tuge, a narod u bolu izlazi na ulice i protestuje, arhiepiskop Stefan upućuje apel na zajedništvo i molitvu za duše nastradalih, pozivajući na dostojanstvenu žalost i mir.
Poglavari Srpske i Koptske pravoslavne crkve sastali su se u Parohijskom domu Hrama Svetog Save, gde su razmenili misli o položaju hrišćana u savremenom svetu, snazi Hristovog Vaskrsenja i istorijskim vezama koje spajaju Egipat i Srbiju još od vremena Svetog Save.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
Patrijarh Porfirije i patrijarh Tavadros II poslali su poruke bratske hrišćanske ljubavi i jedinstva, a arhijerejskoj liturgiji prisustvovali su verni narod i visoke zvanice.
Na mestu gde je pre tačno osam decenija Sveti Joanikije Lipovac služio svoju poslednju liturgiju pre mučeničke smrti, podignuta je svetinja u selu Razboj kod Srpca, a srpski narod je, uz arhijereje i sveštenstvo, obnovio pamćenje kroz suze, pesmu i liturgiju – u ime vere koja ne umire.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
U pojedinim krajevima Srbije još se priprema ovaj neobični prebranac, čija slatka nota i prepečena slanina stvaraju spoj koji budi sećanja i menja sve što ste mislili da znate o ovom jelu.