Sraman incident u kojem je oskrnavljena crkvena srpska zastava dogodio se u Orahovcu u crkvenom dvorištu u noći između 1. i 2. aprila, a sigurnosne kamere zabeležile su ovo delo kao i počinioca. Na bezbednosnim kamerama hrama Uspenja Presvete Bogorodice u Orahovcu zabeleženo je da je nepoznato lice sa fantomkom na glavi u 00.36 časova prišlo Ulicom Bora Vukmirovića do porte hrama. U 00:45 časova, lice je ušlo u crkveno dvorište i pocepalo zvaničnu zastavu Srpske Pravoslavne Crkve (SPC)koja je bila postavljena na zvoniku hrama.
Sveštenik Milan Stanojević je ujutru primetio da je zastava na zvoniku pocepana, kao i da je druga zastava, koja se nalazila kod gorionika za sveće, ukradena i odnesena. Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
"Eparhija raško-prizrenska sa dubokom zabrinutošću ukazuje da je reč o još jednom u nizu incidenata koji svedoče o izraženoj netrpeljivosti prema Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi, njenim svetinjama, kao i prema verskim slobodama i osnovnim pravima našeg malobrojnog naroda koji živi u Orahovcu.
Posebno želimo da istaknemo da zastava koja je oskrnavljena i uništena nije nikakva politička zastava, već zvanična zastava Srpske Pravoslavne Crkve sa krstom i četiri ocila, što je jasno vidljivo i na snimku bezbednosnih kamera, kao i na ranijim fotografijama.
Ovim putem Eparhija raško-prizrenska najoštrije osuđuje ovaj vandalski čin, koji još jednom pokazuje da na Kosovu i Metohiji ne postoje uslovi za slobodno i dostojanstveno ispovedanje pravoslavne vere, kao ni za normalan život našeg naroda. Sa žaljenjem konstatujemo da se sistematski nastavljaju kršenja verskih prava i sloboda naše Crkve i vernog naroda.
Eparhija će o ovom incidentu izvestiti nadležne međunarodne institucije i nastaviti da predano ukazuje na sve oblike ugrožavanja verskih i ljudskih prava našeg naroda na Kosovu i Metohiji", stoji u saopštenju.
Danas se navršava 21 godina od kada je iz AP Kosovo i Metohija u rušilačkim napadima albanskih ekstremista proterano 4.012 Srba, a većina njih se do danas nije vratila u svoje domove.
Juče je navršena 21 godina od kada je iz AP Kosovo i Metohija u rušilačkim napadima albanskih ekstremista proterano 4.012 Srba, a većina njih se do danas nije vratila u svoje domove.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
Episkopnovobrdski smatra da mnogi Albanci sa razlogom osećaju da te svetinje pripadaju i njima, zato što se u velikom broju slučajeva neko od njihovih predaka, kao pravoslavni Srbin, molio u tim svetinjama.