Na pitanje da li Mitropolija ima komentar na ovakve izjave i kakav je stav Crkve po ovom pitanju, starešina Sabornog hrama Hristovog vaskresenja u Podgorici protojerej Nikola Pejović je istakao da je tu stvar jasna i da nikada oko toga nije postavljano pitanje – na čelu pravoslavne crkve i pravoslavnih vernika u Crnoj Gori je patrijarh srpski.
Njegov odgovor Gradskom portalu prenosimo u celini:
- Ne želeći da polemišem ni sa čijom izjavom niti da ulazim u bilo kakve analize, želim da ponovim ono što svi dobronamerni znaju: gde god u svetu se nalazi jurizdikcija SPC, pa tako i na teritoriji današnje Crne Gore koja obuhvata četiri episkopije - poglavar Crkve je patrijarh Srpski i ako je gde to danas neupitno onda je to Crna Gora. Borba za svetinje i pravo na postojanje koja se pretočila u uzvišene Litije potvrdila je vernost punoće naše Crkve, kako jerarhije tako i vernog naroda kanoskom jedinstvu Srpske pravoslavne crkve.
Zato su neosnovani i zlonamerni svi komentari i izjave kojima se želi insinuirati bilo šta drugo. Kao što nisu dobre namere ni onih koji žele da umanje značaj mitropolita crnogorsko – primorskog, ne shvatajući da je taj sveti tron svoj ugled i čast stekao vekovima čuvajući veru pravoslavnu, stojeći stameno i nepokolebljivo na oltar pravi na kamen krvavi. Pa i kada je Pećka patrijaršija nasilno ukidana crnogorski mitropoliti se nikada nisu odrekli vernosti patrijaraškom tronu, nego su osećali obavezu i odgovornost da bez obzira na istorijske okolnosti čuvaju to jedinstvo. Zato mitropoliti crnogorski nosi i titulu "čuvara trona pećkoga".
Sve u svemu jedinstvo crkve se ne čuva ni statusima, ni medijskim analizama, već je najveći garant tog jedinstva i crkvenog poretka sam mitropolit crnogorsko - primorski sa ostalim episkopima Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i povereni im narod koji ovde živi - zaključuje protojerej Nikola Pejović.
Kako funkcioniše SPC?
Srpska pravoslavna crkva je jedna, nedeljiva, autokefalna crkva sa kanonskim centrom u Beogradu. Njenim duhovnim, administrativnim i liturgijskim vrhom upravlja patrijarh – trenutno Porfirije. Njegov autoritet važeći je u svakoj eparhiji, od Kosova i Metohije do Crne Gore, od Hercegovine do Vojvodine, i u dijaspori. Mitropolija crnogorsko-primorska je jedna od eparhija SPC, čiji je mitropolit Joanikije jedan od arhijereja pod patrijarhovim vođstvom.
Nikada, ni u jednom momentu, nije postojala „posebna“ SPC u Crnoj Gori. Takve konstrukcije su ideološki recidivi, a ne crkvena činjenica. Jedini koji se mogu „proglasiti“ poglavarima u Crnoj Gori su oni što osnivaju samozvane, raskolničke tvorevine – i to mimo svakog kanona i predanja.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
U svečanoj atmosferi Trojice-Sergijeve lavre, u prisustvu patrijarha Kirila i uglednih jerarha, srpski patrijarh ovenčan je visokim priznanjem za doprinos bogoslovlju i bratstvu dva naroda koje povezuje viševekovna duhovna veza.
Svetom liturgijom, akademijom i prisustvom visokih zvanica proslavljen je veliki hrišćanski praznik i 20 godina misije škole koja oblikuje mlade duše u duhu vere, nade i ljubavi.
Nakon papine sahrane započinje složen proces izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve, koji ima dugu tradiciju čiji koreni sežu u srednjovekovnu praksu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
U reakciji na optužbe koje su se pojavile u javnosti, arhijereji Srpske pravoslavne crkve apelovali na odgovorno izveštavanje, poštovanje mladih i očuvanje dostojanstva u društvu, pozivajući na ljubav, pravdu i jedinstvo u Crkvi.
Istraživanje agencije Ipsos pokazuje da Crkva uživa najveće poverenje među građanima Crne Gore, dok su državne institucije na znatno nižem nivou poverenja.
Svetom liturgijom, akademijom i prisustvom visokih zvanica proslavljen je veliki hrišćanski praznik i 20 godina misije škole koja oblikuje mlade duše u duhu vere, nade i ljubavi.
Liturgijskim sabranjem i bratskom ljubavlju, u Sabornom hramu Rođenja Presvete Bogorodice, udruženje Bogorodičino bratstvo proslavilo je praznik Živonosnog Istočnika, uz blagoslov mitropolita timočkog i sveštenstva.
Poseta tokom koje je poglavar Srpske pravoslavne crkve odlikovan visokim crkvenim ordenom, proglašen za počasnog doktora i razgovarao sa patrijarhom Kirilom i predsednikom Putinom, zaokružena je dostojanstvenim ispraćajem na aerodromu Šeremetjevo.
Sveštenik Borislav Petrić je objasnio značenje tog praznika, ali i napomenuo šta tome prethodi, kako bi obuhvatio dublje i kompletno značenje Pobusanog ponedeljka.
U vremenu kada su nežne ruke baka bile najbolji začin svakog jela, nastala je bela čorba - jednostavno toplo jelo koje i danas, u jednom zalogaju, budi mirise detinjstva, sigurnost doma i nezaboravne porodične trenutke.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.