Nakon što je mitropolit Metodije upozorio na duhovnu dezorijentaciju društva, usledila je oštra reakcija premijera, koja je izazvala ogorčenje među vernicima i pokrenula istrage protiv dvojice arhijereja Srpske pravoslavne crkve.
Retorika premijera Crne Gore Milojka Spajića ponovo je uzburkala duhove, ali ovog puta ne samo na političkoj sceni, već duboko u duhovnoj i verskoj ravni. Njegova izjava da „ne prima savete od popova“ – upućena direktno na račun mitropolita budimljansko-nikšićkog Metodija – izazvala je ogorčenje među verujućim narodom, sveštenstvom i poštovaocima Srpske pravoslavne crkve, ne samo u Crnoj Gori, već u svim srpskim zemljama i rasejanju.
Tanjug/AP/Boris Grdanoski
Premier Crne Gore Milojko Spajić
Retorička zamena i namera da se unizi
U srpskom jeziku i narodnoj tradiciji sveštenici se kolokvijalno nazivaju „popovima“, dok se episkopi i mitropoliti oslovljavaju sa „vladika“, što im je i kanonski i liturgijski naziv. Ova distinkcija nije samo formalna – ona izražava poštovanje prema hijerarhijskom poretku Crkve i monaškom činu episkopata.
Zato su mnogi s pravom ocenili da Spajićevo nazivanje mitropolita „popovima“ nije moglo biti slučajno. Teško je poverovati da premijer ne zna osnovnu razliku između parohijskog sveštenika i arhijereja. Time što je arhijereje, iz redova monaštva, sveo na termin koji se u narodu koristi za parohe, poslao je jasnu poruku nipodaštavanja. Reč je o svesnom pokušaju delegitimizacije njihovog autoriteta i uticaja.
Povod: istina koja boli
Sve je počelo nakon što je mitropolit Metodije, u manastiru Podmalinsko, održao besedu tokom parastosa borcima Jugoslovenske vojske u otadžbini. Tom prilikom, govoreći o istini, istoriji i veri, između ostalog je rekao:
- Duhovno šizofreni ljudi bi da nam određuju šta je istina, istorija i vera.
Zajedno sa mitropolitom crnogorsko-primorskim Joanikijem, koji je ranije uporedio vladiku vojvodu Dragoljuba Mihailovića sa Njegošem, mitropolit Metodije je otvorio pitanje odnosa savremenog društva prema sopstvenoj prošlosti, identitetu i Crkvi. Njihove reči su, čini se, bile okidač za pokretanje institucionalne reakcije.
SPC
Mitropolit budimljansko-nikšićni Metodije
Državni aparat u pogonu
Pod pritiskom neokomitskih struktura i medija bliskih bivšem režimu, državni organi Crne Gore pokrenuli su istrage zbog „sporne retorike“ dvojice mitropolita. Dok Vrhovno državno tužilaštvo pokušava da se distancira od nadležnosti, protiv mitropolita Joanikija je već formiran predmet, a izjave mitropolita Metodija se, kako saopštava Više tužilaštvo u Bijelom Polju, „razmatraju“.
Tako se arhijereji Srpske pravoslavne crkve, koje verni narod doživljava kao moralne stubove društva, danas nalaze na udaru institucija koje bi trebalo da garantuju slobodu govora i veroispovesti.
Premijer kao komentator Crkve
Komentarišući čitav slučaj, premijer je izjavio:
„Čitavoj Crnoj Gori je, čini mi se, pomalo čudno što se Crkva bavi temama koje, po mom mišljenju, nisu njen domen.“
Nastavljajući u istom tonu, dodao je da Crna Gora treba da ostane sekularna država i da „svako treba da se bavi svojim poslom“, a kulminacija je usledila kada je izjavio:
„Ja ne primam iskreno savete od popova po pitanju istorije, politike, finansija, ekonomije, sporta, muzike…“
Duboka uvreda i podsmeh narodu
Ovakav rečnik ne predstavlja samo lični stav premijera, već otvara pitanje odnosa države prema Crkvi i verujućem narodu. Jer, kada premijer jedne zemlje omalovažava mitropolite nazivajući ih popovima – što u ovom kontekstu nosi prizvuk podsmeha – on zapravo vređa narod koji ih prepoznaje kao svoje duhovne pastire.
Za Srpsku pravoslavnu crkvu, Crkva nikada nije bila samo liturgijska zajednica, već i čuvar narodnog pamćenja, identiteta i dostojanstva. U najtežim istorijskim vremenima upravo su vladike bile tihi, ali nepokolebljivi svedoci istine. A kada ta istina postane problem za vlast, onda na red dolaze i omalovažavanja, i pretnje, i tužilačke istrage.
Reči prolaze, gorčina ostaje
Ono što ostaje kao gorak utisak jeste da umesto dijaloga, uvažavanja i otvorenosti prema drugačijem mišljenju, Crna Gora dobija signal netrpeljivosti prema svemu što ne pripada matrici sekularnog monopola istine. Poruke vladika, koliko god bile teške ili nepopularne, dolaze iz jednog drugog sveta – sveta molitve, predanja, očuvanja identiteta i narodne duše. A taj svet, iako često ćuti, pamti. I prašta hrišćanski – ali ne zaboravlja.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
U manastiru Podmalinsko održano je molitveno sabranje posvećeno veri, predacima i žrtvama komunističkih progona, a mitropolit budimljansko-nikšićki uputio je snažne poruke o istorijskom pamćenju, duhovnom identitetu i borbi za istinu.
U vremenu kad se istina guši, a prošlost prepravlja, mitropoliti Joanikije i Metodije hrabro razotkrivaju zaboravljene činjenice, suočavajući se sa pravnim pritiscima i pokušajima cenzure.
Hrabrost i nepokolebljiva ljubav u vreme progona za Hrista postali večni simboli vere, s kojima nas Srpska pravoslavna crkva podseća i danas, na praznik ovih svetitelja.
Na duhovnoj tribini „Pred izazovom veštačke inteligencije: pogled iz pravoslavne perspektive“, sveštenik Oliver Subotić otkriva najmračnije zamke digitalne ere i poziva vernike da se probude pre nego što tehnologija preuzme um i dušu.
Prvi papa sa američkim državljanstvom izazvao je pravu pravnu buru: Kongres razmatra zakon koji bi ga oslobodio svih finansijskih i pravnih obaveza prema SAD tokom pontifikata – uključujući i moguće tužbe protiv Katoličke crkve.
Dvojica mitropolita, sveštenstvo i vernici iz više eparhija proslavili su slavu svetinje u kojoj vekovima zrači sila Imena Hristovog i isceljuju se ranjene duše.
Čuveni dirigent venčao se po pravoslavnim kanonima u gruzijskom manastiru Samtavro, obučen u narodnu nošnju; njegova izabranica je mlada Gruzinka, fitnes instruktorka Marijam Šarmanašvili.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U svetinji podignutoj pre skoro osam vekova, obeležena je značajna godišnjica obnove, uz prisustvo vernog naroda i visokih crkvenih dostojanstvenika. Liturgiju je služio mitropolit Joanikije, koji je u besedi sabrane podsetio na bogatu istoriju i značaj ovog svetog mesta.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
Mitropoliti Atanasije i Metodije predvodili svečanost u selu Dapsići – vernici poručuju da su dobili svetionik vere i mesto gde se sve granice brišu ljubavlju.
Upozorio je da se ponovo dešava da se pastirske besede iz hramova moraju objašnjavati pred policijom i tužilaštvom, što, po njegovim rečima, uvodi klimu cenzure i autocenzure i duboko je suprotno Ustavu i demokratskom društvu.
Na duhovnoj tribini „Pred izazovom veštačke inteligencije: pogled iz pravoslavne perspektive“, sveštenik Oliver Subotić otkriva najmračnije zamke digitalne ere i poziva vernike da se probude pre nego što tehnologija preuzme um i dušu.
Čuveni dirigent venčao se po pravoslavnim kanonima u gruzijskom manastiru Samtavro, obučen u narodnu nošnju; njegova izabranica je mlada Gruzinka, fitnes instruktorka Marijam Šarmanašvili.
Veliki ruski svetitelj otkriva kako male nevolje, koje svi pokušavamo da izbegnemo, postaju najjače oružje u borbi protiv gordosti, duhovne neosetljivosti i tvrdoće srca.
Na duhovnoj tribini „Pred izazovom veštačke inteligencije: pogled iz pravoslavne perspektive“, sveštenik Oliver Subotić otkriva najmračnije zamke digitalne ere i poziva vernike da se probude pre nego što tehnologija preuzme um i dušu.
Čuveni dirigent venčao se po pravoslavnim kanonima u gruzijskom manastiru Samtavro, obučen u narodnu nošnju; njegova izabranica je mlada Gruzinka, fitnes instruktorka Marijam Šarmanašvili.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.