skinuto sa sajta spc.rsEpiskop budimljansko-nikšićki Metodije
U manastiru Podmalinsko održano je molitveno sabranje posvećeno veri, predacima i žrtvama komunističkih progona, a mitropolit budimljansko-nikšićki uputio je snažne poruke o istorijskom pamćenju, duhovnom identitetu i borbi za istinu.
Na praznik Trećeg obretenja glave Svetog Jovana Krstitelja, mitropolit budimljansko-nikšićki Metodije služio je arhijerejsku liturgiju u manastiru Podmalinsko. U liturgijskom sabranju mitropolitu su sasluživali sveštenoslužitelji iz Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke, uz molitveno učešće brojnih vernika.
Posle liturgije služen je parastos pripadnicima Prve i Druge durmitorske četničke brigade, žrtvama komunističkog progona, generalu Dragoljubu Mihailoviću i vojnicima Jugoslovenske vojske u otadžbini.
U obraćanju sabranima, mitropolit Metodije poručio je da je, uprkos vremenu laži, istina neuništiva i da će „ono što se šapuće biti propovedano s krovova“. Podsetio je da je Crkva Božija mesto vaskrsavanja istine i pravde, naročito u vremenima kada je čovečanstvo obmanuto i prepušteno lažnim moćnicima.
– Istina ne umire. Samo kroz Hristovu Crkvu, kroz život po Jevanđelju i veru, ona obasjava život čoveka. A one koji se odvoje od nje čeka tama, duhovna glad i zaborav. Zato je važno da ostanemo na putu predaka – kazao je vladika Metodije.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije
Istakao je da je potrebno povratiti istorijsko pamćenje i osvestiti lažne narative koji su, kako je naveo, od Drugog svetskog rata pa do danas, služeći totalitarnim i antihrišćanskim ciljevima, zatirali srpski identitet, istoriju i kulturu.
– Podigli su spomenik Brozu u Podgorici, na bulevaru koji nosi ime Svetog Petra Cetinjskog – onome koji je rušio Njegoševu crkvu i skrnavio njegov grob. To je slika naše duhovne šizofrenije. I danas isti taj duh živi u onima koji bi da nam određuju šta je istina, istorija i vera – kazao je mitropolit.
U besedi se posebno osvrnuo na stradanje predaka, naročito četničkih boraca Durmitorske brigade, ističući primer iz svoje porodične istorije, gde su njegovi preci stradali u borbama ili završili u logorima i na Golom otoku, ne pristajući na izdaju i otpadništvo.
– U meni su se sjedinile dve borbe – i ona pod барјаком Časnog krsta i ona koja je izgubljena kad je narod poverovao u privremene dobiti, a zaboravio večnu istinu. Danas nam ostaje da se vratimo sebi i Hristu – to je jedini način da sačuvamo veru, čast i slobodu – poručio je mitropolit Metodije.
Naglasio je da nema srpske nacije bez Srpske pravoslavne crkve te da svako ko napusti Crkvu ne samo što gubi svoj duhovni identitet, već postaje oruđe tuđih interesa.
– Istina nije u broju, ni u oružju, ni u globalnim medijima. Istina je u pravdi, u Hristu, u žrtvi i u čistom obrazu. To je put naših predaka, to je put Svetog Save, Njegoša i generala Mihailovića – poručio je on.
Sabranje je završeno kulturno-umetničkim programom u čast pomenutih heroja i stradalnika, kao i svih upokojenih predaka čija je vera sačuvala srpski narod kroz najteža vremena.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Taj neko ko se rodio sa porodičnim prokletstvom od pradede, čukundede, od njega se sklonio Bog. A kada se Bog skloni nastupa demonska sila koja tiraniše potomstvo, kaže otac Arsenije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Episkop budimljansko-nikšićki je na Aranđelovdan služio svetu liturgiju u manastiru Podmalinsko i proslavio krsnu slavu, uputivši molitve za zaštitu svih vernika pod krilom Svetih arhangela Mihaila i Gavrila.
Dvojica mitropolita, sveštenstvo i vernici iz više eparhija proslavili su slavu svetinje u kojoj vekovima zrači sila Imena Hristovog i isceljuju se ranjene duše.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
Stari srpski recept za umak od belog luka vraća toplinu detinjstva i mirise posta na trpezu. Pravi se brzo, od jednostavnih sastojaka, a uz jedno malo prilagođavanje – postaje i posno čudo koje oplemenjuje svaki zalogaj.
Hrabrost i nepokolebljiva ljubav u vreme progona za Hrista postali večni simboli vere, s kojima nas Srpska pravoslavna crkva podseća i danas, na praznik ovih svetitelja.