Na praznik Svetog arhangela Mihaila, manastir Podmalinsko, drevna nemanjićka svetinja smeštena u pitomom kraju kod Šavnika, bio je ispunjen molitvenom radošću. Povodom hramovne slave, ali i svoje krsne slave, episkop budimljansko-nikšićki Metodije služio je arhijerejsku liturgiju u ovoj znamenitoj obitelji, okupivši brojne vernike, monaštvo i sveštenstvo.
Tokom svečanog sabranja, vladika Metodije je blagoslovio slavske darove i uputio tople reči čestitki igumaniji manastira mati Katarini i sestrinstvu, kao i svim prisutnima koji su učestvovali u ovoj duhovnoj radosti.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Manastir Podmalinsko nalazi se u centralnom delu Crne Gore, nedaelo od Šavnika
U svojoj besedi, vladika Metodije je istakao značaj manastira Podmalinsko kao nemog svedoka istorije srpskog naroda, čija sudbina odražava život svakog pojedinca – od rađanja, kroz životne izazove, do večnog mira.
- Srećna slava ove svete obitelji nemanjićke svetinje i slave Nemanjića, svima vama na zdravlje i na spasenje, našem mitropolitu Joanikiju koji slavi, moja malenkost isto. Moja porodica ima za zaštitnika arhangela Mihaila i svi ovde koji su vekovima dolazili, poklanjali se ovoj svetinji i tražili pokrov i pomoć molitve i zaštitu od Svetih arhangela Mihaila i Gavrila i njihovih bestelesnih sila kroz vekove - poručio je vladika Metodije.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Vladika Metodije i igumanija Katarina lome slavski kolač
Episkop budimljansko-nikšićki je podsetio na istorijske promene koje je manastir proživeo – od vremena njegovog procvata u doba Nemanjića , preko perioda razaranja, do obnova kada su svetilišta poput Pive i Morače ponovo zasijala.
- Ova svetinja deli sudbinu našeg srpskog naroda i svakog čoveka pojedinačno - dodao je episkop, naglašavajući cikličnu prirodu duhovnog života i istorije.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Vladika Metodije
Na kraju besede, vladika je uputio molitvene želje svima prisutnima:
- Neka vam je na zdravlje i na spasenje liturgija i slava, i da vas sveti arhangeli krile i čuvaju Majkom Božjom i svetim svetima u vekove vekova.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Sestrinstvo manastira Podmalinsko
Praznični dan u manastiru Podmalinsko bio je svedočanstvo duhovnog jedinstva i podsećanje na snagu vere koja kroz vekove čuva narod, obnavlja svetinje i čini ih svetlonicima spasenja.
Kuvana pšenica nije simbol smrti, već života onih koji su živeli i koji sada žive u veri sa Bogom i svojom krsnom slavom. Istina je, takođe, da su svi sveci živi, jer u Bogu niko ne može biti mrtav - Bog je Bog živih, a ne mrtvih.
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
U srcu prestonog grada, praznik Sabor Svetog arhangela Mihaila i ostalih nebeskih sila bestelesnih obeležen je uz veličanstveno bogosluženje i inspirativne reči vladike Ilariona o važnosti jedinstva, radosti i prenošenja dobra vesti.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije, mitropolit Antonije uručio je prestižno odlikovanje mitropolitu banjalučkom, priznajući njegov izuzetan rad na povezivanju srpskog i ruskog pravoslavlja.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Mada većina pravoslavnih vernika ne misli ništa loše kada kao sinonim za sveštenika koristi reč pop, trebalo bi naglasiti da, recimo, u Ruskoj pravoslavnoj crkvi, sveštenika ćete ozbiljno uvrediti ako ga oslovite sa "pope".
Savršeno jednostavan recept za sočan i hrskav obrok koj spaja svežinu povrća i bogatstvo domaćih ukusa – idealna za doručak, ručak, ili večeru, uz jogurt ili kiselo mleko.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.