Na praznik Svetog arhangela Mihaila, manastir Podmalinsko, drevna nemanjićka svetinja smeštena u pitomom kraju kod Šavnika, bio je ispunjen molitvenom radošću. Povodom hramovne slave, ali i svoje krsne slave, episkop budimljansko-nikšićki Metodije služio je arhijerejsku liturgiju u ovoj znamenitoj obitelji, okupivši brojne vernike, monaštvo i sveštenstvo.
Tokom svečanog sabranja, vladika Metodije je blagoslovio slavske darove i uputio tople reči čestitki igumaniji manastira mati Katarini i sestrinstvu, kao i svim prisutnima koji su učestvovali u ovoj duhovnoj radosti.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Manastir Podmalinsko nalazi se u centralnom delu Crne Gore, nedaelo od Šavnika
U svojoj besedi, vladika Metodije je istakao značaj manastira Podmalinsko kao nemog svedoka istorije srpskog naroda, čija sudbina odražava život svakog pojedinca – od rađanja, kroz životne izazove, do večnog mira.
- Srećna slava ove svete obitelji nemanjićke svetinje i slave Nemanjića, svima vama na zdravlje i na spasenje, našem mitropolitu Joanikiju koji slavi, moja malenkost isto. Moja porodica ima za zaštitnika arhangela Mihaila i svi ovde koji su vekovima dolazili, poklanjali se ovoj svetinji i tražili pokrov i pomoć molitve i zaštitu od Svetih arhangela Mihaila i Gavrila i njihovih bestelesnih sila kroz vekove - poručio je vladika Metodije.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Vladika Metodije i igumanija Katarina lome slavski kolač
Episkop budimljansko-nikšićki je podsetio na istorijske promene koje je manastir proživeo – od vremena njegovog procvata u doba Nemanjića , preko perioda razaranja, do obnova kada su svetilišta poput Pive i Morače ponovo zasijala.
- Ova svetinja deli sudbinu našeg srpskog naroda i svakog čoveka pojedinačno - dodao je episkop, naglašavajući cikličnu prirodu duhovnog života i istorije.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Vladika Metodije
Na kraju besede, vladika je uputio molitvene želje svima prisutnima:
- Neka vam je na zdravlje i na spasenje liturgija i slava, i da vas sveti arhangeli krile i čuvaju Majkom Božjom i svetim svetima u vekove vekova.
Foto: SPC / Eprhija budimljansko-nikšićka
Sestrinstvo manastira Podmalinsko
Praznični dan u manastiru Podmalinsko bio je svedočanstvo duhovnog jedinstva i podsećanje na snagu vere koja kroz vekove čuva narod, obnavlja svetinje i čini ih svetlonicima spasenja.
Kuvana pšenica nije simbol smrti, već života onih koji su živeli i koji sada žive u veri sa Bogom i svojom krsnom slavom. Istina je, takođe, da su svi sveci živi, jer u Bogu niko ne može biti mrtav - Bog je Bog živih, a ne mrtvih.
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
Nekada razrušen i zaboravljen, manastir Svetog Luke u Kaludri kod berana, danas svedoči o sili vere i nadi u Božju milost. Uoči Vavedenja, ova drevna svetinja je postala bogatija za novu monahinju, dok delovi moštiju apostola i jevanđeliste Luke nastavljaju da privlače vernike iz svih krajeva.
Ranije je patrijarh Porfirije uputio saučešće porodicama čiji članovi su nastradali. On je trada molitveno stao uz unesrećene, naglasivši važnost zajedništva i vere kao utehe u najtežim trenucima.
Bitno je da ne izgubimo veru, oslonimo se na moć molitve i u njoj pronađemo skrovište od privremenih oluja.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
Molitva, smirenje i neizmerna vera obeležili su život oca Meletija, jednog od najvoljenijih asketa Svete gore, čiji osmeh, nalik anđeoskom, ostaje večno svedočanstvo svetlosti njegove duše.
Sedamdesetosmogodišnja žena iz Crvenke govori o čudesnim iscelenjima koja su joj donela olakšanje od nesnosnih bolova, problema sa vidom i respiratornim smetnjama – sve zahvaljujući Manastiru Tumane, koji je posetila više puta.
Kako pronaći smisao u patnji i prihvatiti oboljenje kao deo Božijeg plana? Iguman Manastira Podmaine otkriva zašto je važno smiriti srce, osloniti se na veru i kroz iskušenja pronaći put do Hrista.
Ivan Crnogorčevića je sveštenik, a njegova supruga etno-pevačica Danica je izvela numeru koja je obišla čitav svet. Njihov brak je jedinstven, a ljubav prema Bogu ih je spojila.
U savremenom društvu postoji pogrešna interpretacija uloga u braku, naročito kod muškaraca koji tek ulaze u veru
Tradicionalne poslastice svetogorskih manastira: štanglice i halva, pružaju jednostavnu radost duši i telu u vreme posta.
Kako pronaći smisao u patnji i prihvatiti oboljenje kao deo Božijeg plana? Iguman Manastira Podmaine otkriva zašto je važno smiriti srce, osloniti se na veru i kroz iskušenja pronaći put do Hrista.