Na praznični dan mitropolit Fotije služio je arhijerejsku liturgiju i osvetio novopodignuti hram u Borogovu, u Republici Srpskoj, poručivši da pravoslavlje mora ostati svetlost srpskog naroda u vremenu duhovne tame.
U živopisnim predelima Borogova, nadomak Osmaka, na dan kada se Srpska pravoslavna crkva molitveno seća spaljivanja moštiju Svetog Save na Vračaru, zazvonila su crkvena zvona koja nisu samo pozivala na bogosluženje, već i najavila novi duhovni početak – osvećenje hrama posvećenog velikom ruskom svetitelju, Svetom Sergiju Radonješkom. Tog blagodarnog petka mitropolit zvorničko-tuzlanski gospodin Fotije služio je svetu arhijerejsku liturgiju i čin osvećenja novopodignute svetinje.
Eparhija zvorničko-tuzlanska
Osvećenje hrama Svetog Sergija Radonješkog
U porti hrama, miris tamjana mešao se sa mirisima prolećnog cveća, dok su nadležni paroh, protonamesnik Mićo Babić, i tuzlanski arhijerejski namesnik, protojerej-stavrofor Miloš Trišić, zajedno sa brojnim sveštenstvom i narodom, dočekali svoga arhijereja sa radošću kakva se rađa samo kada se grade temelji večnosti.
Crkva, podignuta u duhu drevnih brvnara, podseća na onu istu koju je, u šumama severne Rusije, podigao Sveti Sergije Radonješki – tiho, smireno, ali nepokolebljivo, kao svedočanstvo vere koja ne traži raskoš, već dubinu
- Takvu crkvu podigao je i Sveti Sergije u neprohodnoj šumi, i od nje je počela velika lavra koja i danas donosi duhovne plodove - podsetio je mitropolit Fotije u svojoj besedi, sa žarom koji dolazi iz srca koje veruje.
Eparhija zvorničko-tuzlanska
Osvećenje hrama Svetog Sergija Radonješkog
Sabranima se obratio nadahnutom besedom obratio vladika Fotije, upućujući reči koje su bile više od poruke – bile su podstrek i putokaz u vremenu koje, kako reče, sve više uranja u tamu duhovnog zaborava:
- Pravoslavni su čuvari lika Hristovog – oni koji će u poslednja vremena prepoznati lažnog mesiju. Naš narod je pozvan da ostane veran veri svojih predaka i da pravoslavlje bude njegova svetlost u mraku savremenog sveta.
Eparhija zvorničko-tuzlanska
U tim rečima narod Borogova i čitave Osmačke parohije prepoznao je odjek istine koja ne zastareva i poziv da se ne stide svog duhovnog identiteta. Jer, kako je naglasio mitropolit, samo onaj koji stoji u punoći pravoslavnog predanja, Svetih tajni i učenja Svetih Otaca – može i da ostane nepokoleban.
Za nesebičnu ljubav i trud u izgradnji ove svetinje, na predlog vladike Fotija, Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve odlikovao je Ordenom Svetog kralja Milutina ktitore hrama.
Liturgijsko slavlje uveličali su hilandarski pojci, donoseći tonove svetogorskog predanja među planine Podrinja. Nakon bogosluženja, kulturno-umetničko društvo iz Šekovića oplemenilo je sabranje prigodnim programom duhovnih i narodnih pesama, u skladnom spoju svetog i svetovnog, duhovnog i narodnog.
Sabranje je završeno trpezom ljubavi, ali ono što je narod poneo iz Borogova nije bilo samo telesno okrepljenje. Poneo je miris tamjana, zvuke pojanja, suze radosnice i osećaj da je nebo bilo bliže. Poneo je svetinju – ne samo u srcu sela, već i u srcu svakog vernika.
Borogovo više nije samo tačka na karti, već svetionik vere u zemlji prepunoj krstova. U njemu sada stoji crkva Svetog Sergija Radonješkog – nova lavra, srpska i pravoslavna, u kojoj će, kako veruje narod, Gospod rado prebivati.
U vremenu pokušaja stvaranja jedinstvene svetske religije, mitropolit zvorničko-tuzlanski ukazuje na opasnosti duhovnog razvodnjavanja, ističući da pravoslavlje ne priznaje kompromis kada je u pitanju istina vere i svetost Svetih Tajni.
Na dan kada se liturgijski sećamo prenosa moštiju vladike Nikolaja Velimirovića u otadžbinu, njegov Lelić postao je prestonica duhovne sabornosti – u molitvenom jedinstvu naroda i arhijereja iz svih krajeva sveta.
U hramu Svetog proroka Ilije odjekivale su molitve nade i smirenja koje je predvodio episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, donoseći utehu vernicima uzdrmanim zločinima koji su, u praznične dane, potresli čitavo naselje.
U subotu, 10. maja, verni narod Eparhije zvorničko-tuzlanske sabraće se oko svog arhijereja, mitropolita Fotija, kako bi prisustvovao osvećenju hrama koji sada sija nad obroncima između Kalesije I Zvornika.
U knjizi "Misli za svaki dan u godini", ruski svetitelj ostavlja duboku poruku za praznik Prepolovljenja — dan kada Hristos poziva svakoga ko je žedan istine, slobode, oproštaja i mira. Njegove reči i danas bude žeđ za Bogom u svakom srcu koje traži smisao.
Svetac čiji praznik danas obeležava Srpska pravoslavna crkva, bio je svedok Božje reči u vremenu kada je istina bolela više od mača; njegova hrabrost, suze i vizije postali su večni znak da poslušnost Bogu nikada nije bez značenja, čak i kada vodi u progonstvo i smrt.
Dok se govori o miru u Ukrajini, u Kijevsko-pečerskoj lavri traje neviđeno svetogrđe – mošti svetitelja podvrgavaju se medicinskim analizama, monasi se proteruju, a vrata pećina silom se otvaraju.
Na praznični dan mitropolit Fotije služio je arhijerejsku liturgiju i osvetio novopodignuti hram u Borogovu, u Republici Srpskoj, poručivši da pravoslavlje mora ostati svetlost srpskog naroda u vremenu duhovne tame.
U krugu bolnice u Krasnodaru nalazi se hram u kojem se događaju čuda. Sveštenik Vjačeslav Klimenko svedoči o majci koja je molitvom sačuvala život svom detetu, a na ikoni Bogorodice ostavila zlatne minđuše kao večni trag zahvalnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Tokom Vaskršnjeg posta, vernici iz Koprivne odlučili su da veru pretoče u delo i mališanima s afričkog tla daruju najvredniji dar – vodu i osećaj da nisu zaboravljeni.
U svesnom obraćanju Gospodu i narodu, vladika zvorničko-tuzlanski govori o opasnostima političkih podela, istorijskim poukama i potrebi za jedinstvom, podsećajući nas na zavet patrijarha Pavla da „budemo ljudi“.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog, mitropolit zvorničko-tuzlanski objavio je svojevrsnu himnu „Vaskrsenje i život“ – duboko duhovno svedočanstvo koje kroz vaskrsenja Lazara, Jairove kćeri i sina nainske udovice pesnički i bogoslovski propoveda pobedu života nad smrću.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve posetio predsednika Republike Srpske i poručio da je očuvanje mira i identiteta srpskog naroda ključni zadatak svih institucija i međunarodnih faktora.
Na praznik jednog od najvoljenijih svetitelja pravoslavlja, pred moštima Ostroškog Čudotvorca okupili su se vernici iz svih krajeva sveta, dok su reči mitropolita crnogorsko-primorskog, miris tamjana i suze pokajanja pretvorili liturgiju u predokus raja.
Mitropolit Simferopolja i Krima i autor najčitanije pravoslavne knjige poslednjih decenija „Nesveti a sveti“ upozorava da su tarot karte više od bezazlene igre – one su zabranjeni ulaz u svet demona, koji, ako mu se otvore vrata, može razoriti čovekov um, srce i dušu.
Poslastica koju svetogorska bratija priprema u dane kada je dozvoljen mrs, mnogo je više od slatkiša — to je molitva pretočena u zalogaj, tihi poziv da i kroz kuhinju budemo bliže Bogu.