U vremenu pokušaja stvaranja jedinstvene svetske religije, mitropolit zvorničko-tuzlanski ukazuje na opasnosti duhovnog razvodnjavanja, ističući da pravoslavlje ne priznaje kompromis kada je u pitanju istina vere i svetost Svetih Tajni.
U vremenu sve izraženijih duhovnih lutanja i pokušaja stvaranja globalne religijske homogenizacije, duhovni pastiri Srpske pravoslavne crkve ostaju postojani u veri otaca, svedočeći istinu Jevanđelja Hristovog. Jedan od najglasnijih je mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, koji svojim rečima i delom neumorno podseća na suštinu i neprolaznu vrednost pravoslavne vere.
– Danas nam se nameće da nije važno kako i u šta verujemo. Pokušavaju da naprave jednu svetsku religiju, što za nas pravoslavne nije prihvatljivo – rekao je mitropolit Fotije, ukazujući na savremene tendencije koje pokušavaju da potisnu duhovni identitet naroda.
Mitropolit jasno razlikuje hrišćansku ljubav i brigu za bližnjeg od duhovnog zajedništva koje zahteva istovetnost u veri:
– Treba pomagati drugom čoveku, ali ne možemo se sa svakim čovekom moliti Bogu.
U tom kontekstu upozorava na ekumenska stremljenja koja relativizuju suštinu duhovnog jedinstva:
– Razni ekumenisti govore: molite se Bogu, stanite zajedno vi koji verujete ovako, vi koji verujete onako, vi koji verujete u bilo kakve bogove i u ko zna šta. Ne možemo se zajedno moliti Bogu – istakao je vladika Fotije.
Naglašava i značaj svetootačkog učenja i kanonskog poretka Crkve, podsećajući da se svete tajne mogu služiti isključivo unutar blagoslovene jerarhije, onako kako ih Crkva od davnina vrši.
– Mi, pravoslavni hrišćani, možemo se moliti samo sa pravoslavnima, jer istu veru imamo, isto krštenje, iste Svete Tajne, istu duhovnost, isto prosvećenje u svetom krštenju i istu tajnu rukopoloženja u svetim tajnama đakonske, svešteničke i episkopske službe – naglasio je vladika Fotije.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika zvorničko-tuzlanski Fotije
Njegova poruka je odlučna i jasna:
– Nećemo da odstupimo ni jednu jedinu jotu od svoga svetog pravoslavlja.
Uz ljubav i otvorenost prema svima, pravoslavlje se ne nameće silom, već se svedoči istinom i primerom života.
– Mi hoćemo da pomognemo da i drugi budu pravoslavni, ali samo ukoliko oni to žele. Ne može se biti pravoslavan na silu – istakao je mitropolit Fotije, pozivajući na slobodno prihvatanje vere kao susreta sa živim Bogom.
Podsećajući da pravoslavlje nije tek još jedan verski sistem, već večna istina, mitropolit je rekao:
– Pravoslavlje je istina koja postoji već 2.000 godina.
– Naša je misija da to svedočimo, da veri pravoslavnoj poučavamo naš narod, bez ikakvog fanatizma. Mi Pravoslavlje čuvamo i to ćemo činiti, ako Bog da, do Drugog dolaska Hristovog. To je naša misija – zaključio je mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije.
U vremenima kada se sve više brišu razlike, relativizuju istine i stvara prostor za duhovnu konfuziju, reči mitropolita Fotija zvuče kao snažan podsetnik na nepromenljivost pravoslavne vere – pozivajući sve vernike da ostanu čvrsti u Hristu i postojani u istini koju su nam ostavili Sveti Oci.
Pozivajući se na Simvol vere i reči svetih otaca, blaženopočivši episkop Srpske pravoslavne crkve objasnio je zašto je Crkva neodvojivi deo pravoslavne vere.
U manastiru Svetog Nikole u Bijeljini osvećena je sveta ikona, koja će na praznik Blažene Ksenije Petrogradske biti preneta u Rusiju, učvršćujući vekovno bratstvo dva naroda.
Ekumenističko bogosluženje u hamburškoj crkvi Svetog Josifa, održano povodom istovremenog praznovanja Vaskrsa u svim hrišćanskim crkvama, izazvalo je podeljene reakcije – od poziva na jedinstvo, do ozbiljnih upozorenja na odstupanje od svetootačkog predanja.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
U prisustvu episkopa Metodija i brojnih vernika, četiri iskušenice dobile su nova monaška imena i postale deo nebeske zajednice, svedočanstvo da Crkva diše punim dahom i u našem vremenu.
Arhimandrit Srpske pravoslavne crkve Vasilije Kostić objašnjava zašto porodični ručak nije samo obrok, već temelj vaspitanja – i kako se u toj tihoj svakodnevici gradi ili ruši autoritet oca, toplina majke i snaga deteta.
U vremenu pokušaja stvaranja jedinstvene svetske religije, mitropolit zvorničko-tuzlanski ukazuje na opasnosti duhovnog razvodnjavanja, ističući da pravoslavlje ne priznaje kompromis kada je u pitanju istina vere i svetost Svetih Tajni.
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Mitropolit zvorničko-tuzlanski kroz stihove otkriva da nas tokom 2025. godine čeka svet pun napetosti, lažnog mira i opasnih kompromisa, a ključno je ostati veran pravoslavnoj veri i Hristovom Carstvu.
Na praznik Vaskrsenja Hristovog, mitropolit zvorničko-tuzlanski objavio je svojevrsnu himnu „Vaskrsenje i život“ – duboko duhovno svedočanstvo koje kroz vaskrsenja Lazara, Jairove kćeri i sina nainske udovice pesnički i bogoslovski propoveda pobedu života nad smrću.
Tokom Vaskršnjeg posta, vernici iz Koprivne odlučili su da veru pretoče u delo i mališanima s afričkog tla daruju najvredniji dar – vodu i osećaj da nisu zaboravljeni.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
U prisustvu episkopa Metodija i brojnih vernika, četiri iskušenice dobile su nova monaška imena i postale deo nebeske zajednice, svedočanstvo da Crkva diše punim dahom i u našem vremenu.
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
Na sastanku u Beogradu razgovarano je o izazovima pravoslavlja u savremenom svetu, produbljivanju veza srpskog i grčkog naroda i ustupanju svetih moštiju Prepodobnog Justina Ćelijskog i Svetog Nikolaja Žičkog.
Svetom liturgijom, akademijom i prisustvom visokih zvanica proslavljen je veliki hrišćanski praznik i 20 godina misije škole koja oblikuje mlade duše u duhu vere, nade i ljubavi.
Na taj način će se obogatiti postojeći sportsko-rekreativni i turistički sadržaji i povećati ekonomska i ekološka konkurentnost opštine na turističkoj mapi Srbije.
Na taj način će se obogatiti postojeći sportsko-rekreativni i turistički sadržaji i povećati ekonomska i ekološka konkurentnost opštine na turističkoj mapi Srbije.
Kad se testo mesi srcem, a zlatna korica šapuće uspomene – otkrivamo vam starinski način pripreme najmekših pereca što mirišu na dom, sigurnost i ljubav.