U manastiru Svetog Nikole u Bijeljini osvećena je sveta ikona, koja će na praznik Blažene Ksenije Petrogradske biti preneta u Rusiju, učvršćujući vekovno bratstvo dva naroda.
U tišini manastira Svetog Nikole, u srcu etno sela „Stanišići“ kod Bijeljine, odigrala se svečana i blagoslovena ceremonija – osvećenje ikone Presvete Bogorodice Mlekopitateljnice. Sveučeni čin predvodio je mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, uz molitve vernog naroda, monaštva i bogobojažljivih dobrotvora.
Kao plod molitve i bratske ljubavi, grupa dobrotvora, predvođena uglednim fotografom Miodragom Mišom Brankovićem iz Beograda, zajedno sa Đorđem Stanišićem, odlučila je da daruje ovu svetu ikonu pravoslavnoj braći u Rusiji. Osvećena ikona biće preneta u Hram ikone Bogorodice Smolenske na Vasiljevskom ostrvu u Petrogradu, gde će je sa radošću dočekati protojerej Jevgenij Šogenov sa vernicima.
SPC/Eparhija zvorničko-tuzlanska
Osveštana ikona Mlekopitateljnice, dar srpskog naroda bratskoj Rusiji
Značaj ovog darivanja naročito je uvećan činjenicom da će ikona stići u Petrograd na dan kada Crkva proslavlja Blaženu Kseniju Petrogradsku, svetiteljku čiji grob na Vasiljevskom ostrvu predstavlja jedno od najvećih pokloničkih mesta u Rusiji. Ova povezanost duhovnih simbola još jednom potvrđuje neraskidive veze između srpskog i ruskog naroda.
SPC/Eparhija zvorničko-tuzlanska
Ikona Mlekopitateljnica osveštana je u manastiru Svetog Nikole
Ikonu Presvete Bogorodice Mlekopitateljnice ikonopisala je darovita Tanja Ristić iz Valjeva, dok je njen prefinjeni okov izradio majstor Vlada Ivanović, takođe iz Valjeva. Njihov rad, ukorenjen u vekovnoj pravoslavnoj tradiciji, odiše dubokom verom i predanošću.
SPC/Eparhija zvorničko-tuzlanska
Miodrag Miša Branković mitropolitu Fotiju predao je kopiju znamenitog 166. lista Miroslavljevog jevanđelja, poznatog kao „petrogradski list“, koji se čuva u Ruskoj nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu
Poseban trenutak ove svečanosti bio je kada je Miodrag Miša Branković mitropolitu Fotiju predao kopiju znamenitog 166. lista Miroslavljevog jevanđelja, poznatog kao „petrogradski list“, koji se čuva u Ruskoj nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu. Time je ovaj duhovni događaj dobio još snažniju istorijsku dimenziju, podsećajući na vekovne kulturne i duhovne veze Srbije i Rusije.
Miodrag Miša Branković, koji predvodi udruženje „Ava Justin Ćelijski“, već dugi niz godina posvećen je misiji darivanja svetih ikona pravoslavnim hramovima širom sveta. Njegov trud i predanost svedoče o ljubavi prema pravoslavnoj veri i bogatoj duhovnoj baštini. Ovim poduhvatom ispisana je još jedna svetla stranica srpsko-ruskog duhovnog bratstva.
Svečano osvećenje ikone u manastiru Svetog Nikole još jednom je pokazalo da je vera ona neprolazna svetlost koja spaja narode, prevazilazi granice i učvršćuje zajedništvo u Gospodu. Ovaj blagosloveni dar ostaje kao zalog ljubavi, nade i molitve za srpski i ruski narod, povezane neraskidivim nitima pravoslavlja.
Dok se pravoslavne zajednice suočavaju s izazovima očuvanja tradicije i duhovnog vođstva, godina koju smo započeli donosi ključne trenutke u odnosima među crkvama i s globalnim pitanjima koja oblikuju njihov uticaj i misiju.
Takvih priča ima puno, a među akterima su i programeri koji su napustili velike IT kopmanije i sa porodicom otišli u Rusiju, ali i umetnici koje hrišćanstvo inspiriše.
U duhovnom skupu u tuzlanskom Sabornom hramu, mitropolit zvorničko-tuzlanski je na jedinstven način osvetlio dublje značenje Rođenja Hristovog, pozivajući verne na duhovni preokret u borbi sa zlom i težnji za spasenjem.
Vernici i aktivisti zapalili su u moskovskoj svetinji simboličan broj sveća u znak sećanja na nerođene duše stradale kroz abortuse. Događaj je pokrenuo snažne emocije i još snažniji apel za zaštitu života.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.